Marta Lempart została uniewinniona. Wygrała z Ordo Iuris

Marta Lempart kontra Ordo Iuris. Sąd wydał wyrok

Źródło zdjęć: © Instagram
Maja Kozłowska,
29.12.2023 14:15

Marta Lempart, działaczka polityczna i jedna z liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, została oskarżona przez ekstremalnie katolicką organizację Ordo Iuris o zniesławienie i znieważenie. 29 grudnia została uniewinniona. Wyrok jest nieprawomocny.

Marta Lempart jest aktywistką i działaczką społeczną, najczęściej kojarzoną z Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet. Była współorganizatorką czarnych protestów, od lat walczy o prawa kobiet, dzieci oraz osób z niepełnosprawnościami.

W 2018 r. Lempart weszła w zatarg z ultrakatolicką organizacją Ordo Iuris (w której pracuje m.in. Karina Bosak, posłanka na Sejm i żona Krzysztofa Bosaka). Fundacja pozwała ją o zniesławienie i znieważenie. Sprawa znalazła swój finał po pięciu latach.

Marta Lempart i "sadyści" z Ordo Iuris

Aktywistka została pozwana za nazwanie członków Ordo Iuris "sadystami". Użyła tego sformułowania w wywiadzie dla onet.pl. Komentowała wówczas start w wyborach na prezydenta Wrocławia Kazimierza Michała Ujazdowskiego, ówczesnego eurodeputowanego z PiS.

Ujazdowski nienawidzi kobiet i życzy nam jak najgorzej, jest związany z Opus Dei i sadystami z Ordo Iuris - grupą, której "zawdzięczamy" projekt zamykania kobiet w więzieniach za poronienia i, pośrednio, masowe protesty w ramach Ogólnopolskiego Strajku Kobiet 3 października 2016

- powiedziała Marta Lempart.

Ordo Iuris wniosło przeciwko Marcie Lempart prywatny akt oskarżenia. Proces w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Krzyków toczył się pięć lat. 29 grudnia 2023 r. zapadł wyrok uniewinniający działaczkę.

Ordo Iuris "pokonane". Czy to już finał sprawy?

Sędzia Magdalena Koelner uznała, że Marta Lempart nie dopuściła się zarzucanego jej czynu. Podkreśliła, że aktywistka nie przekroczyła granic dopuszczalnych w debacie publicznej.

[...] celem wypowiedzi oskarżonej była wyłącznie krytyka działań, poglądów, stanowiska oskarżyciela prywatnego. Wypowiedź oskarżonej nie miała na celu obrazić bądź pomówić. Była wyrazem ostrego sprzeciwu, zaniepokojenia wobec poglądów i stanowiska oskarżyciela w temacie aborcji

- uzasadniła sędzia Magdalena Koelner.

Sędzia dodała też, że Ordo Iuris nie przedstawiło żadnych dowodów, które wskazałyby, że celem Marty Lempart było wymierzone personalnie w członków organizacji z zamiarem ich znieważenia. Sprawę analizowano szczególnie pod kątem kontekstu, w jakim padły słowa działaczki, a ten wskazywał na chęć zwrócenia uwagi na trapiący społeczeństwo problem i zabrania na forum głosu, który będzie usłyszany.

Wypłata za granie w gry? Najlepsi zarabiają fortunę

Jeszcze przed ogłoszeniem wyroku Marta Lempart pisała na Instagramie:

We wszystkich moich sprawach chodzę tylko na te rozprawy, na których składam wyjaśnienia. Robię to na końcu - czyli zwykle jestem na terminie pierwszym i ostatnim. [...] Jestem tym wyczerpana. Jestem tym koszmarnie zmęczona, fizycznie, psychicznie, emocjonalnie. I czuję, że idę sama.

Marta Lempart została uniewinniona, ale wyrok nie jest prawomocny. Bardzo możliwe, że Ordo Iuris postanowi się od niego odwołać.

Źródło: "Wyborcza"

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 171
  • emoji ogień - liczba głosów: 13
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 33
  • emoji smutek - liczba głosów: 21
  • emoji złość - liczba głosów: 77
  • emoji kupka - liczba głosów: 211
Robert,zgłoś
Pani Marto zapytam przewrotnie które dzieci Pani chroni??? Albo których niepełnosprawnych. Jak dwoje dorosłych ludzi dwóch odmiennych płci się nie zabezpiecza to sorry wiedzą czym się to może skończyć... do tego nawet podstawówki nie trzeba. Do tego te feminiatywy marszałkini jak to wogle brzmi? Teraz atakujecie system edukacji to jest calowa robota którą stosowali już Niemcy (dla nie domyślnych naziści albo hitlerowcy) podczas IIWŚ do czaego to zmierza.... odpowiedź jest prosta głupim narodem dobrze się steruje..... przyjmie każdą papkę przeciętny wyborca PO czy trzeciej nogi z reguły nie potrafi prowadzić normalnej rozmowy jak przychodzi do rozmowy na argumenty to zaczyna wrzeszczeć (UBecy, SSmani też wrzeszczeli na Polaków). Czysta analogia tylko konkluzja jest smutna... albo naród szybko zmądrzeje i was rozliczy alb zdechnie innych opcji brak.
Odpowiedz
2Zgadzam się1Nie zgadzam się
tjutju,zgłoś
No to "niezależne sądy" już nam przyszykują świetlana przyszłość. Strach będzie nie klaskać na zawołanie i publicznie nie wyznawać jedynie słusznych poglądów
Odpowiedz
2Zgadzam się0Nie zgadzam się
Marian,zgłoś
Wolne Sądy w całej okazałaości. Bezhołowie juz do kraju wraca zewsząd.....
Odpowiedz
7Zgadzam się1Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 338
Komentarze (338)
Powrót