społeczeństwo
Taco Hemingway i Iga Lis edukacyjnie o wyborach. Przebudzenie 2023
11 listopada

Marsz Niepodległości. Impreza nie dla wszystkich, za którą płacą wszyscy [OPINIA]

Źródło zdjęć: © vibez.pl
MMU,
11.11.2022 10:00

11 listopada podczas Narodowego Święta Niepodległości ulicami Warszawy po raz kolejny przejdzie Marsz Niepodległości. W 2020 roku marsz narodowców skończył się spektakularną zadymą. Rok temu było już spokojniej. Jak będzie w tym roku? Jedno jest pewne: znowu zapłacimy wszyscy, choć nie wszyscy jesteśmy tam mile widziani.

11 listopada to szczególny dzień dla Europejczyków. W krajach anglosaskich znany jest jako Dzień Pamięci. Święto upamiętnia dzień 11 listopada 1918 r., czyli dzień podpisania rozejmu kończącego I wojnę światową. Obchody tego dnia odbywają się też m.in. w USA, gdzie obchodzimy Dzień Weterana.

Dla Polaków jest to data wyjątkowo szczególne, to właśnie wtedy Polska po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość.

11 listopada. Narodowe Święto Niepodległości

Z czym jednak ta ważna data kojarzy się w Polsce? Z zadymami. Latającą kostką brukową i racami rzucanymi w okna warszawskich mieszkań. Przynajmniej ostatnimi czasy.

Wszystko za sprawą Marszu Niepodległości organizowanego przez środowiska nacjonalistyczne. Po roku 2010 wydarzenie stało się masowe i zdobyło sporą popularność wśród tak zwanych "zwykłych Polaków", którzy chętnie maszerowali ulicami stolicy.

Nie zmienia to jednak faktu, że jest to marsz organizowany przez faszyzujące organizacje, które zresztą wcale nie kryją swoich obrzydliwych poglądów.

Hasła i okrzyki na Marszach Niepodległośći

Na Marszu pojawiają się banery z hasłami takimi jak: "Europa tylko biała", "Biała Europa braterskich narodów", "Wszyscy różni, wszyscy biali".

Hasła wykrzykiwane przez uczestników marszu to w wielkim skrócie: "Zakaz pedałowania, wielka Polska katolicka, precz z Unią Europejską". Co mają wspólnego z patriotyzmem i miłością do ojczyzny? Trudno powiedzieć.

Dodam też, że na zaproszenie organizatorów do Warszawy przyjeżdżają członkowie włoskiej neofaszystowskiej partii Forza Nuova.

Wandalizm na Marszu Niepodległości

Osobną kwestią pozostaje wandalizm. Nie jest tajemnicą, że Marsz Niepodległości przyciąga masę zwykłych wandali, chuliganów i kiboli którzy pod płaszczykiem patriotyzmu chcą się zwyczajnie nawalać z policją. Dodajmy, że osoby te są jak najbardziej mile widziane na wydarzeniu.

Marsz Niepodległości 2014 (całość + zadyma)

Niezła zadyma podczas Święta Niepodległości 2020!

POŻAR MIESZKANIA na Marszu Niepodległości! "Niech płonie ta kur**!"

Bitwa pod Empikiem. Przypominamy dramatyczne wydarzenie Marszu Niepodległości 2020

Marsz Niepodległości - ogromne koszty ochrony i sprzątania

Koszty? Ogromne. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski poinformował w ubiegłym roku, że Warszawa wydała 416 tysięcy złotych na przygotowanie się do Marszu Niepodległości. Zapowiedział też, że wystawi za to rachunek wojewodzie mazowieckiemu Konstantemu Radziwiłłowi. Sprawa ostatecznie trafiła do naczelnego Sądu Administracyjnego, ale na finał będziemy musieli jeszcze poczekać.

Miasto podało dokładne wyliczenia poniesionych przez kosztów:

  • 75 tysięcy zł to koszty Zarządu Oczyszczania Miasta
  • 59 tysięcy zł dla Zarządu Transportu Miejskiego
  • około 2,5 tysiąca zł dla Zarządu Terenów Publicznych,
  • 280 tysięcy zł dla Zarządu Dróg Miejskich

Osobną kwestią pozostaje ochrona marszu i kontrmanifestacji. Policyjne posiłki są ściągane z całego kraju. Według informacji z ubiegłego roku, do których dotarła Wirtualna Polska, na ulicach Warszawy było około 12 tys. funkcjonariuszy. Koszt wyprowadzenia jednego to ok. 300 złotych. Zabezpieczenie marszu mogło, więc pochłonąć nawet 3,6 mln złotych. Czy naprawdę w kraju nie ma pilniejszych wydatków?

Pomijając kwestie finansowe, najbardziej przykre w tym wszystkim jest to, że tak ważna w dziejach Polski data w powszechnej świadomości (zwłaszcza generacji zet), kojarzy się bitwą o Empik, a nie odzyskaniem niepodległości. Jak pisała rok temu moja redakcyjna koleżanka Ania, u zetek to święto wzbudza niepokój i lęk.

To smutne, że państwo od lat nie ma pomysłu na ciekawe obchody Święta Niepodległości. Szczególnie, że przecież rządzi Prawo i Sprawiedliwość, czyli partia, która od zawsze wyciera sobie gębę patriotyzmem.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Komentarze (0)
arrow
Oskar Szafarowicz zaniepokojony. Pokazał list od rektora UW