Nowa kolekcja Barbie

Ocaliła świat, tworząc szczepionkę przeciw COVID-19. Teraz została lalką Barbie

Źródło zdjęć: © Vibez / Materiały własne red. Vibez
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,05.08.2021 14:35

Firma Mattel wyprodukowała sześć lalek Barbie wzorowanych na kobietach zasłużonych w walce z pandemią koronawirusa. Jedną z nich jest Sarah Gilbert z Uniwersytetu Oxfordzkiego, współautorka szczepionki AstraZeneca przeciw COVID-19.

Znane na całym świecie lalki Barbie już dawno przestały przypominać idealnie piękną blondynkę. Producent zabawek, firma Mattel, coraz częściej stawia na inkluzywność, realistyczne przedstawianie kobiecego piękna i promowanie wartościowych postaw. Przykładem takiego podejścia do kultowych zabawek jest seria Barbie Role Models - są to lalki wzorowane na kobietach zasłużonych w walce z pandemią.

Jedną z kobiet, która otrzymała swoją lalkę, jest profesor Sarah Gilbert. Odegrała ona kluczową rolę w wynalezieniu jednej z najpopularniejszych szczepionek przeciw COVID-19. Gilbert powiedziała, że czuje się dziwnie, kiedy widzi lalkę stworzoną na jej podobieństwo. - Mam nadzieję, że to zainspiruje młode dziewczyny do rozważenia na poważnie zrobienie kariery w nauce - powiedziała.

trwa ładowanie posta...

Sześć kobiet, sześć lalek Barbie

- Marka Barbie zdaje sobie sprawę, ile osób poświęcało się na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem - powiedziała Lisa McKnight z Mattel. - Zależy nam na tym, aby dzielić się historiami o ich wysiłku. Chcemy inspirować kolejne pokolenia i dawać wzory, które warto naśladować.

Poza Gilbert swoją lalkę otrzymały: Amy O'Sullivan, pielęgniarka, która leczyła pierwszego amerykańskiego pacjenta z COVID-19; Kirby Whitby, współtwórczyni fartuchów medycznych wielokrotnego użytku; Jacqueline Goes de Jesus, która kierowała sekwencjonowaniem genomu brazylijskiego wariantu koronawirusa; Audrey Cruz, która walczyła z uprzedzeniami rasowymi i Chika Stacy Oriuwa, która wskazywała na "systemowy rasizm" w służbie zdrowia.

trwa ładowanie posta...

Zabawki będą dostępne w sklepach i wysyłkowo.

Źródła: BBC/Rmf24.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 3
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 20
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 50