Kto to powiedział - bohaterowie lektur mówią tekstami z polskich piosenek

Kto to powiedział? Bohaterowie lektur mówią tekstami Maty, Sandry S i Taconafide

Źródło zdjęć: © vibez.pl / Materiały prasowe
Maja Kozłowska,
03.05.2023 13:15

Matura już jutro, więc rzutem na taśmę robimy powtórkę z obowiązkowych lektur. Wiecie, do których bohaterów pasują te cytaty z polskich piosenek?

Czwartego maja tegoroczni maturzyści zmierzą się z pierwszym egzaminem - tradycyjnie będzie on sprawdzać wiedzę z języka polskiego. Licealiści mają w tym roku wyjątkowo trudny orzech do zgryzienia: niezwykle obszerna lista obowiązkowych lektur stanowi realny powód do stresu.

Proponujemy więc szybką powtórkę z języka polskiego. Lektury z gwiazdką, ale w nawiązaniu do polskiej popkultury - tak, można się do tego odwołać na maturze.

Kto to mówi? Konrad z "Dziadów" cz. III

"Dziady" cz. III Adama Mickiewicza. Gustaw przechodzi przemianę w Konrada, który podczas wygłaszania Wielkie Improwizacji prawie bluźni przeciwko Bogu. Jednocześnie sam widzi się jako Boga, patriotę, poetę, wybitną jednostkę. Utwór Paktofoniki to idealna referencja do lektury.

"Jestem Bogiem" jako odniesienie do "Dziadów" cz. III
"Jestem Bogiem" jako odniesienie do "Dziadów" cz. III (Spotify , Paktofonika - "Jestem Bogiem")

Kto to mówi? Izabela Łęcka z "Lalki"

Oczywiście z przymrużeniem oka, przyjmując obiegową, internetową opinię o Izie Łęckiej. Jasne, miała swoje za uszami, ale warto pamiętać o kontekście społecznym i o tym, że według dzisiejszych standardów to Wokulski byłby creepem. W każdym razie, gdyby akcja "Lalki" toczyła się we współczesności, a Izabela Łęcka miałaby mniej zahamować - nagadałaby Wokulskiemu dokładnie tak, jak Sandra S.

Izabela Łęcka
Izabela Łęcka (Spotify , Sandra S - "Big klamoty")

Kto to mówi? Pan Młody z "Wesela"

"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego nawiązuje do prawdziwego wydarzenia - wesela poety Lucjana Rydla i chłopki Jadwigi Mikołajczykówny, które odbyło się w podkrakowskiej wsi Bronowice. W dramacie Wyspiańskiego Lucjan Rydel ukrył się pod postacią Pana Młodego. To on wznosił toasty i tak jak sanah miał drobne spięcie z jakimś gościem. Dokładniej - z Hetmanem (Franciszkiem Ksawerym Branickim), który zarzucił mu chłopomanię ("czepiasz się chamskiej dziewki") oraz oskarżył go o brak wolnościowych aspiracji. Musicie przyznać - niezły diss.

dsdds
dsdds (Spotify , sanah - "Szampan")

Kto to mówi? Rodion Raskolników ze "Zbrodni i kary"

Rodion Raskolników po zabójstwie starej lichwiarki mógł czuć się jak żywcem wyjęty z numeru "Art-B" Taconafide.Później jednak doświadczył załamania nerwowego, depresji i urojeń. Gdyby miał dobrą papugę... Kto wie, jak potoczyłyby się jego losy.

"Art-B" jako odniesienie do "Zbrodni i kary"
"Art-B" jako odniesienie do "Zbrodni i kary" (Spotify , Taconafide - "Art-B")

Kto to mówi? Werter z "Cierpień Młodego Wertera"

Jak wiadomo, Werter z powieści epistolarnej Goethego cierpiał z powodu nieodwzajemnionej miłości. Dokładnie tak, jak w utworze Malika Montany - zaproszenie, odrzucenie, a potem nabita klamka. Finał Wertera był gorzki: strzał w głowę punktualnie o północy i dwunastogodzinna agonia.

"Do tańca" jako odniesienie do "Cierpień Młodego Wertera"
"Do tańca" jako odniesienie do "Cierpień Młodego Wertera" (Spotify , Malik Montana - "Do tańca")
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1