Egzamin maturalny ma być łatwiejszy. Czarnek ogłosił zmiany
Ministerstwo Edukacji i Nauki na dwa miesiące przed maturą zmienia zasady egzaminu dojrzałości. Nowe wytyczne mają być korzystniejsze dla uczniów. Chodzi o zmniejszenie liczby pytań jawnych na maturze ustnej z języka polskiego.
Do tegorocznego egzaminu dojrzałości przystąpią absolwenci zreformowanego czteroletniego liceum. Uczniowie na dwa miesiące przed czekającym ich wyzwaniem poznali nowe zasady matury. O zmianach poinformowali szef resortu edukacji Przemysław Czarnek, Sekretarz Stanu MEiN Dariusz Piontkowski oraz dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik podczas konferencji prasowej 1 marca.
Podobne
- Lex Czarnek znowu w Sejmie. "Nie udało się drzwiami, więc minister próbuje oknem"
- Czarnek o agresywnych nastolatkach. Padły mocne słowa
- Czarnek uderza w LGBTQ+. Tak "rozwiązuje" problemy młodzieży
- Uczniowie walczą o statuty w szkołach. Krótkie spódnice będą dozwolone?
- "Realia szkoły Czarnka". 14-latkowie zakuwają po nocach i piją mnóstwo kawy
Przypomnijmy, że największe kontrowersje budziła matura z języka polskiego w nowej formule. Egzamin miał być trudniejszy niż ten z poprzednich lat. Maturzyści apelowali do ministra Czarnka o zniesienie matury ustnej 2023, a nauczyciele wystosowali manifest wzywający do zmian kryteriów oceniania. Presja częściowo odniosła skutek.
Matura ustna 2023. Co wiadomo o zmianach?
Matura ustna z języka polskiego na pewno się odbędzie. Minister Czarnek zauważył, że egzamin ustny nie odbywał się przez ostatnie dwa lata tylko z powodów sanitarnych. - Dziś nie ma żadnych powodów, by w tym roku szkolnym ten egzamin się nie odbył – powiedział szef resortu edukacji podczas konferencji prasowej, która odbyła się 1 marca.
Minister edukacji, wiceminister edukacji oraz szef CKE poinformowali o zmniejszeniu liczby pytań jawnych na egzaminie ustnym z języka polskiego w nowej formule. Pierwotnie miało ich być 280, a finalnie będzie "jedynie" 110. Z listą zadań można się zapoznać na stronie internetowej CKE.
Egzamin maturalny 2023
Na egzaminie ustnym z języka polskiego maturzysta będzie losował zestaw egzaminacyjny składający się z dwóch zadań. Jedno z nich z zakresu lektury obowiązkowej (pytanie z grupy zadań jawnych), drugie - związane z literaturą lub z innymi dziełami sztuki. Zdający ma omówić je na podstawie dołączonego do polecenia tekstu, np. ikonograficznego, literackiego czy językowego (pytanie niejawne).
Maturzysta po wylosowaniu zestawu będzie miał 15 minut na przygotowanie się do odpowiedzi. Następnie przez 10 minut będzie wygłaszał odpowiedź, a przez kolejne 5 minut będzie odpowiadał na pytania zadane przez egzaminatora. Uczeń maksymalnie może zdobyć 30 punktów. Próg zdawalności wynosi 30 proc.
Konferencja ministra Przemysława Czarnka, Dariusza Piontkowskiego i dyrektora CKE Marcina Smolika
Źródło: gov.pl/rp.pl
Popularne
- Oskar Szafarowicz pała nienawiścią do warszawskich zabytków: "wyburzyłbym je"
- Dlaczego Gen Z jest zmęczone polską polityką? [OPINIA]
- Platoseksualność. Nowy trend rozgrzewa sieć
- Boxdel streszcza Malika i HIGH League. "Kapitan opuszcza statek"
- Nowy symbol bogactwa. Porzucisz swój case na smartfon?
- Papież Franciszek znów kontrowersyjnie o wojnie w Ukrainie
- Andrzej Duda beszta mielonkę? Deepfake osiągnął niepokojący poziom
- 95 proc. ciała ma w tatuażach. Trollom zawsze mówi to samo
- Patologiczne uniwersum Magicala. Dramatyczne rozstanie i kłótnie dla zasięgów