Chile konstyucja kryzys klimatyczny

Kryzys klimatyczny wpisany do konstytucji Chile. Woda prawem człowieka

Źródło zdjęć: © canva, twitter
Anna RusakAnna Rusak,07.08.2022 09:00

Prawo do wody prawem człowieka. Wpisanie kryzysu klimatycznego do nowej konstytucji Chile byłoby przełomowym wydarzeniem dla całej ludzkości.

Kryzys klimatyczny jest najważniejszym problemem, z jakim zmaga się ludzkość. Politycy Chile doszli do wniosku, że sprawa jest na tyle poważna, że warto byłoby zająć się nią w bardziej ustrukturyzowany sposób.

Postanowili przyznać konstytucyjne prawa naturze. Co to oznacza dla Chilijczyków i całego świata?

Nowa konstytucja Chile uwzględnia kryzys klimatyczny

Na początku września w Chile odbędzie się referendum. Obywatele zdecydują, czy chcą wprowadzić te zmiany do konstytucji. Konwent Konstytucyjny już zatwierdził projekt i przedstawił go prezydentowi Chile - Gabrielowi Boricowi.

Jeśli Chilijczycy poprą złożony projekt, państwo stanie się pierwszym na świecie, które w konstytucji odnosi się do zmian klimatycznych i jasno mówi o kryzysie. Wzmianki o naturze pojawiają się aż w 19 proc. dokumentu. Został jej poświęcony cały jeden rozdział.

trwa ładowanie posta...

Prawo do wody w konstytucji Chile

W nowym projekcie gwarantowane jest m.in. prawo do "zdrowego i ekologicznie zrównoważonego środowiska" oraz ochrony "ekologicznej funkcji Ziemi". Państwo gwarantuje, że będzie zapobiegało zagrożeniom i skutkom kryzysu klimatycznego.

Morza, plaże i powietrze określa się jako "naturalne dobra wspólne". Dodatkowo, nowa konstytucja Chile zagwarantowałaby prawo człowieka do wody. W erze susz i pożarów to naprawdę ważny i zobowiązujący zapis.

Tak o zbliżającym się referendum w "Havana Times" pisze Andres Kogan Valderrama: "To w końcu zmusiłoby Chile do porzucenia koncepcji wykorzystywania wody w celu osiągania zysków. Takie podejście sprawiło, że ​​jako jedyny kraj na świecie to państwo sprywatyzowało nie tylko firmy zajmujące się dystrybucją i administracją wody, ale także same jej źródła".

trwa ładowanie posta...

Czy konstytucja powinna mówić o kryzysie klimatycznym?

Do tej pory żadna konstytucja w zapisach nie uwzględniła kryzysu klimatycznego. Jak podaje portal smoglab.pl, jeśli Chilijczycy we wrześniu zagłosują za przyjęciem nowych praw, Chile stanie się pierwszym "państwem ekologicznym".

To byłaby naprawdę przełomowa i wielka na skalę światową decyzja. Gdy mówi się o kryzysie klimatycznym, bardzo często zaznacza się, że natura w żaden sposób nie jest chroniona prawem. Taki wpis w konstytucji z pewnością lepiej dbałby o jej dobro.

To też znaczący sygnał dla obywateli od państwa, informujący o tym, że sprawy kryzysu klimatycznego oraz jego druzgocące skutki brane są na poważnie. Możemy więc pozazdrościć Chilijczykom i trzymać kciuki za ich rozsądne i dobre wybory we wrześniu.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Źródło: havanatimes.org, smoglab.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0