KRRiT przegrała w sądzie w sprawie LGBTQ+. Muszą wziąć się do roboty
Fundacja Basta założyła Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji siedem spraw w sądzie. 29 maja zapadł wyrok w trzech z nich.
Fundacja Basta zajmuje się monitorowaniem mediów pod kątem ataków na osoby należące do mniejszości LGBTQ+. O ich działalności pisaliśmy już w kontekście składania skarg do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jak się okazuje, mimo że fundacja zgłosiła od marca 2022 r. już 15 takich skarg, żadna z nich nie została jeszcze rozpatrzona.
Podobne
- Wycofali uchwałę anty-LGBTQ+. Atlas Nienawiści się kurczy
- Porównali uchwałę anty-LGBT do apelu w sprawie Afrykańskiego Pomoru Świń
- Idą na wojnę z Rzecznikiem Praw Dziecka. "To walka z wyimaginowaną ideologią LGBT"
- Miesiąc Dumy: trwa. Fundacja Kai Godek: to propagowanie wypaczeń
- Polska ignoruje ich małżeństwa. Przełom jest na horyzoncie
Jak widać dość wyraźnie w powyższym tweecie, opieszałość KRRiT jest wybiórcza. Sprawy problematycznych wg Rady materiałów nadawanych przez media prywatne, znajdują swoje rozstrzygnięcie zdecydowanie szybciej.
Basta zgłosiła niedopełnianie obowiązku wszczęcia postępowań przez KRRiT do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (WSA). Sprawy dotyczą programów emitowanych przez TVP i przez Radio Maryja.
29 maja sąd wydał trzy wyroki przyznające rację Fundacji Basta. Jak podała w oświadczeniu fundacja: "Zdaniem WSA w jednej ze spraw bezczynność miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa".
Sąd nakazał KRRiT rozpatrzenie wniosków fundacji Basta
Sąd zobowiązał KRRiT do formalnego rozpatrzenia trzech wniosków złożonych przez fundację w ciągu miesiąca. W ciągu najbliższych 14 dni sąd sporządzi uzasadnienie wyroku, które będzie mogło być wykorzystywane w następnych tego typu sprawach. Rozstrzygnięcia kolejnych trzech wniosków fundacji przez WSA możemy spodziewać się 28 czerwca.
Basta spodziewa się, że: "KRRiT wyda postanowienia o odmowie wszczęcia postępowań przeciwko TVP i Radiu Maryja". W takim wypadku fundacja wystąpi na drogę sądową. Programy, które zgłasza do KRRiT fundacja, naruszają wg niej art. 18 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji. To jedyny przepis w polskim prawie chroniący m.in. osoby LGBTQ+ przed mową nienawiści.
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Sprawa korepetytora trafiła do Rzeczniczki Praw Dziecka. Co dalej?
- Damiano David wystąpił w Polsce. Zagrał nowy kawałek
- Jak pachną perfumy Skolima BEBECITA? Ekspert zabrał głos