Problemy TVP. Fundacja aktywisty LGBTQ+ złoży skargę w KRRiT
Fundacja "Basta" zaskarży materiały opublikowane na początku maja przez TVP do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Chodzi o ilustrowanie przez telewizję dyskryminacyjnych materiałów niepowiązanymi z tematem zdjęciem i filmem.
Fundacja "Basta" założona przez aktywistę LGBTQ+ Barta Staszewskiego zajmuje się m.in. monitorowaniem mediów pod kątem przestrzegania Art. 18 ustawy o radiofonii i telewizji. Fundacja zamierza zgłosić do KRRiT materiały opublikowane przez TVP w dniach 4-6 maja dotyczące m.in. społeczności LGBTQ+.
Podobne
- Dziennikarz TVP przyznał się do błędu. Przeprosiny padły na żywo
- Jednopłciowa para na okładce magazynu. Odważny ruch gazety
- Dlaczego LGBTIQA+? Słownik na Miesiąc Dumy, który wypada znać
- Przeprosiny TVP dotarły za granicę. Sukces aktywistów LGBT
- TVP szydzi z aktywiszcza. Bierze przykład z Oskara Szafarowicza
Audycje lub inne przekazy [...] nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści lub przemocy lub dyskryminujących ze względu na płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne lub społeczne, cechy genetyczne, język, religię lub przekonania, poglądy polityczne lub wszelkie inne poglądy, przynależność państwową, przynależność do mniejszości narodowej, majątek, urodzenie, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną lub nawołujących do popełnienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym.
W "Wiadomościach" i innych programach TVP od 4 maja pojawia się wiele homofobicznych i transfobicznych treści. Jak podaje fundacja "Basta", są w manipulacyjny sposób ilustrowane zdjęciem i filmem niezwiązanymi ze środowiskami LGBTQ+.
Zdjęcie i film używane przez TVP
Jedno przedstawia nagiego mężczyznę i stojące obok dziecko. Jak ustaliła "Basta" zdjęcie pojawiło się Reddicie 3 lata temu i nie jest znane jego oryginalne źródło. Nie jest też możliwe potwierdzenie jego autentyczności. Na pewno nie ma nic wspólnego z treściami, do ilustracji których jest używane przez TVP.
Z kolei film używany przez TVP pochodzi z performansu w 2017 r. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Sao Paolo. Artysta Wagner Schwartz leży nago na podłodze w galerii, pozwalając widzom wchodzić w interakcje ze swoim ciałem. Córka innej artystki dotyka na nagraniu jego dłoni i stopy.
Manipulacja materiałami
TVP wielokrotnie użyła zdjęcia i filmu jako ilustracji do twierdzeń typu: "Środowiska lewicowe i LGBT, które forsują ideologię w szkołach poza systemem edukacji i bez wiedzy rodziców." ("Wiadomości" TVP 4 maja).
Ten właśnie fakt, używanie kontrowersyjnych materiałów niezwiązanych z tematem do wzbudzania niechęci wśród rodziców, zostanie zaskarżony przez Fundację "Basta" do KRRiT jako dyskryminacyjny. Na stronie fundacji można obejrzeć te materiały, zebrano tam też wszystkie audycje, w których zostały dotychczas użyte.
Atak PiS na edukację seksualną
Pisaliśmy już o tym, że PiS wybrało hasło o "seksualizacji dzieci" jako narzędzie do konsolidowania wyborców przez wzbudzanie strachu przed jesiennymi wyborami. Ten wybór może okazać się trafny. Strach rodziców o dzieci to jeden z najsilniejszych ludzkich instynktów, bardzo łatwo wzbudzać w tym obszarze emocje.
Jest to również wybór niezwykle cyniczny i szkodliwy społecznie. Uderzając w edukację seksualną, partia rządząca pozbawia polskie dzieci możliwości zdobywania wiedzy o nienaruszalności cielesnej i zdrowej seksualności w sposób bezpieczny i zgodny z wiedzą naukową.
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Sprawa korepetytora trafiła do Rzeczniczki Praw Dziecka. Co dalej?
- Damiano David wystąpił w Polsce. Zagrał nowy kawałek
- Jak pachną perfumy Skolima BEBECITA? Ekspert zabrał głos