Koniec z normalnością – firma wykreśli to słowo ze swoich produktów
Unilever wykreśli słowo normalny ze swoich produktów i zajmie się pomaganiem planecie. Czas na pozytywne zmiany w branży kosmetycznej
Co jest nie tak ze słowem „normalny”? Można powiedzieć, że jest dość neutralne i nikogo w żaden sposób nie powinno dotykać. Okazuje się jednak, że jest inaczej, w związku z czym już niedługo nie zobaczymy go na opakowaniach znanych produktów kosmetycznych.
- Panowie, nie wstydźcie się. Instagram rusza z ciałopozytywną kampanią
- Znany salon fryzjerski kontra rozczarowana klientka. "Chciałam mieć włosy jak Wersow"
- Seksistowska reklama: stopy kobiet śmierdzą PIĘĆ RAZY gorzej niż stopy mężczyzn
- Dania: Kobieta nie depiluje wąsów i monobrwi. Tak testuje zalotników
- Zoom dysmorfofobia – gdy wideokonferencje wywołują kompleksy
Taką decyzję podjęła firma Unilever, która rozpoczyna akcję „Positive Beauty”. Jej marki kosmetyczne z pewnością kojarzycie z półek sklepowych, bo należy do niej m.in. Dove czy Rexona. Ostatnio firma przeprowadziła badania w dziewięciu krajach, w którym w sumie wzięło udział 10 tys. osób. Okazało się, że 7 na 10 z nich negatywnie odbiera słowo „neutralny”, które możemy znaleźć na opakowaniach kosmetyków.
Co w nim złego, zapytacie?
W końcu to nie jest ani „gruby”, ani „chudy”, po prostu „normalny”. No nie do końca. Istnieje wiele odgórnie przyjętych norm, które wiążą się z tym słowem i gdybyśmy mieli je przykładać do siebie, z pewnością okazałoby się, że w jakimś aspekcie nie możemy sprostać tej „normalności”.
Żeby ją osiągnąć, trzeba mieć piękną cerę, szczupłe ciało, określony kolor skóry i włosów. Mogę się założyć, że gdyby każdy z nas prześledził te wszystkie wymagania w swoim ciele, okazałoby się, że jest jakiś fragment, który nie pasuje.
Dove Self-Esteem Project x Steven Universe: We Deserve To Shine Music Video
Zmarszczka na czole, pryszcz na policzku, fałdka na brzuszku i rozstępy przy pośladkach - to wszystko, co sprawia, że odbiegamy od tego, co według branży kosmetycznej można by było określić właśnie tym świeżo wykreślonym z opakowań słowem.
Kanon był jeden i to on sprawił, że „normalny” wyleciał ze zbioru słów akceptowanych. Całe szczęście teraz mamy ruchy ciałopozytywności i ciałoneutralności, które w znacznie lepszy sposób opowiadają o ciele i o tym, czym ono powinno dla nas być. Jeśli chcecie przeczytać o tym więcej, to tutaj przybliżaliśmy Wam ten temat.
Co ważne, firma nie będzie też cyfrowo przerabiała koloru skóry, rozmiarów ciała, czy proporcji, a w jej kampaniach pojawi się więcej ludzi reprezentujących mniej zauważalne grupy. Niektóre z tych działań są widoczne już od dłuższego czasu.
Dobrym przykładem może być chociażby akcja Dove „Self-Esteem”, która pomaga nastolatkom budować pozytywną ocenę samych siebie. Jeśli chcielibyście się do niej zgłosić, to tutaj znajdziecie formularz.
Program Dove Self-Esteem | Lekcja 2 - Treści multimedialne - Selfie
Po co to wszystko?
Z badania Unilever wynika też, że ponad połowa osób (52%) twierdzi, że przed zakupem produktów zwraca uwagę na stanowisko firmy w kwestiach społecznych – stąd też pewnie wynika ta zmiana w ich podejściu do prezentowania swoich produktów.
Oczywiście wykreślenie jednego słowa z opakowania nie rozwiąże całego problemu, ale to zdecydowanie ważny krok naprzód. Oprócz tego firma w ramach akcji „Positive Beauty” chce robić też więcej dobrego dla planety.
Do 2030 roku zobowiązała się pomóc w ochronie i regeneracji1,5 miliona hektarów ziemi, lasów i oceanów. Istotne dla Unilever są także zwierzęta. 23 marki produktów kosmetycznych tej marki uzyskały aprobatę PETA, a reszta z nich wciąż pracuje nad certyfikacją.
Zmiany wprowadzone przez Unilever są nam z pewnością potrzebne i mamy nadzieję, że reszta producentów także pójdzie w tym kierunku. Jeśli chcielibyście przeczytać więcej o badaniach i całej akcji, zerknijcie tutaj.
- Stylówka za 330 tys. zł. Bogaci nastolatkowie z Katowic
- Jak zdobyć Kinder Joy Harry Potter? Kody są cenne jak lody Ekipy
- "Hity w Sieci" według Szafarowicza. Obejrzeliśmy je, żebyście wy nie musieli
- Ukrzyżowanie na sali gimnastycznej. Dla rodziców kawa i ciasto
- Kiedy 5. sezon "Stranger Things"? Scenarzyści zdradzają fabułę
- Gwiazda "The Last of Us" nie dostała roli przez wygląd. Fani są oburzeni
- Papież w białej kurtce hitem sieci. Kpina z głowy Kościoła?
- Internauci oburzeni zachowaniem Pauliny u Wersow. Gratulują Mini Majkowi rozstania
- Wujek Łuki przeprasza fanów. Zwlekał z tym dwa tygodnie