Koniec trybu samolotowego? UE szykuje zmiany w branży lotniczej
Korzystanie z internetu podczas lotu, wymienianie SMS-ów, wykonywanie i odbieranie połączeń. Nowe unijne prawo umożliwi podróżnym linii lotniczych korzystanie z usług, które dotychczas były ograniczone na pokładzie samolotu.
Linie lotnicze zezwalają pasażerom korzystanie z urządzeń elektronicznych podczas lotu, o ile działają one w trybie samolotowym. To oznacza, że pasażerowie mają ograniczony zakres usług, z których mogą korzystać podczas lotu. Nie mogą wysyłać SMS-ów, wykonywać i odbierać połączeń oraz korzystać z internetu. Niektóre linie oferują możliwość połączenia z Wi-Fi na pokładzie samolotu po uiszczeniu opłaty.
Podobne
- Edzio wysłał bagaż za granicę Paczkomatem. Nie tego oczekiwał
- Listenbourg. Użytkownicy Twittera założyli nowe państwo. Nie graniczy z Polską
- Przełom w lataniu dzięki Przemkowi Pro? Wpis poniósł się w sieci
- Loty w kosmos w MEGABALONIE? Tak, o ile nie macie mentalności biedaka
- Ukraina zaprasza Rosjan na wakacje. Nocleg w ruinach, kolacja w kraterze po bombie
Komisja Europejska szykuje rozwiązanie, które zniesie wiele limitów dla osób podróżujących samolotem. W komunikacie Komisji z 24 listopada czytamy, że linie lotnicze będą mogły wdrożyć usługi 5G. To oznacza koniec trybu samolotowego. Podróżni będą mogli korzystać z telefonów komórkowych w powietrzu tak samo, jakby byli na ziemi. Zmiany będą obowiązywać tylko na terenie Unii Europejskiej.
Nadchodzi koniec trybu samolotowego
Samoloty latające na europejskich trasach mają zostać wyposażone w tzw. pikokomórki. To technologia, która umożliwi pasażerom korzystanie z internetu podczas lotu, wymienianie SMS-ów oraz wykonywanie i odbieranie połączeń. Nie wiadomo, czy usługa będzie dodatkowo płatna, ale jest to całkiem prawdopodobne, biorąc pod uwagę dotychczasowe praktyki linii lotniczych.
Korzystanie z internetu podczas lotu już wkrótce?
"Sieć 5G zapewni zapewni innowacyjne usługi i możliwości rozwoju europejskim przedsiębiorcom. Niebo przestało być ograniczeniem, jeśli chodzi o możliwości superszybkiej łączności o dużej przepustowości" - czytamy w oświadczeniu unijnego komisarza ds. rynku wewnętrznego Thierry'ego Bretona. Nie wiadomo, kiedy na europejskie niebo wylecą pierwsze samoloty wyposażone w nową technologię.
Komisja Europejska zamierza również udostępnić częstotliwości 5 GHz dla Wi-Fi w autobusach, samochodach i innych środkach transportu. Ma to nastąpić najpóźniej do 30 czerwca 2023 roku. "Decyzja daje perspektywy dla innowacji w branży motoryzacyjnej i może mieć potencjalne zastosowanie w Metaverse" - czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.
Źródło: ec.europa.eu
Popularne
- Turyści nie mogą wnieść jedzenia do ośrodka wczasowego? Internauci w szoku
- Nowa dziewczyna Marcina Dubiela ma już chłopaka? Influencer w szoku
- Wielkie jelito stanęło w Opolu. Mieszkańcy łapią się za głowę?
- Kto wygrał "Twoje 5 Minut 3"? Szalony finał talent show Friza
- Gosia Andrzejewicz zaczepiła Quebonafide. Ma kilka dni namysłu
- Nakrętki przyczepione do butelek frustrują Szwedów? Mieszkańcy walczą z dyrektywą
- Afera o dom FAZY. Friz załatwił dziewczynom łazienkę bez rolet
- Szokująca zabawa dzieci na stacji paliw. "Biedni pracownicy"
- Ignacy Łukasiewicz w Lego Ideas? Potrzebna mobilizacja Polski