trendy
Maja Staśko znów hejtowana. Za krytykę słabego trendu na TikToku
Listenbourg - czym jest?

Listenbourg. Użytkownicy Twittera założyli nowe państwo. Nie graniczy z Polską

Źródło zdjęć: © Vibez.pl / Twitter
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,06.11.2022 14:00

Trzy dni. Tyle czasu wystarczyło, aby internet oszalał na punkcie nowej mapy Europy. Co w niej niezwykłego? Zawiera państwo o nazwie Listenbourg. Geneza jego powstania to jedna z najbardziej absurdalnych historii jaką przeczytacie.

Cofjnimy się do pory późnej kolacji w dniu 30 października. Użytkownik Twittera o nicku Gaspardo wrzucił do internetu przerobioną w Photoshopie mapę Europy. Na pierwszy rzut oka jest w niej coś dziwnego. Z północno-zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego, gdzie wybrzeże Portugalii i Hiszpanii łączy się z Oceanem Atlantyckim... pojawiły się nowe połacie lądu.

W rzeczywistości Europa nie powiększyła się o nowe ziemie. Gaspardo chciał zakpić z wiedzy geograficznej Amerykanów na temat Starego Kontynentu. W stereotypowym wyobrażeniu mieszkaniec USA nie rozpoznaje poszczególnych krajów w Europie. Gaspardo dodał do tweeta komentarz, że jest przekonany, iż żaden Amerykanin nie wie, jak nazywa się (fikcyjny) kraj, który wskazał na mapie.

Listenbourg - nowe państwo członkowskie Unii Europejskiej

Jeden z użytkowników Twittera odpowiedział na wpis Gaspardo: "Ktoś miałby nie wiedzieć, że to jest Listenbourg?" Żaden analityk mediów społecznościowych nie mógł przewidzieć tego, co wydarzyło się później. Wątek zyskał viralową popularność. Post z nową mapą Europy zdobył w kilka dni ponad 112 tys. polubień i trafił do trendujących tematów Twittera na całym świecie.

trwa ładowanie posta...

Listenbourg - kraj z niezwykłymi osiągnięciami

Listenbourg zaczął żyć własnym życiem. I to dosłownie. Prostą mapę Gaspardo zastąpiła mapa satelitarna w wysokiej rozdzielczości. Temat Listenbourga trafił na inne platformy społecznościowe. Użytkownicy Reddita zaczęli pisać historię nowego państwa, twierdząc, że Listenbourg organizuje wyścigi Formuły 1 i brał udział w misji na Księżyc.

Filmy z hasztagiem #listenbourg mają ponad 75 mln wyświetleń na TikToku. Użytkownicy aplikacji tworzą konta, na których wcielają się w role urzędników Listenbourga (prezydenta, ministrów) i pokazują swoją pracę.

trwa ładowanie posta...

W Listenbourgu zaczęła działać "partia ekstremalnie centryczna", której lider obiecał poprawę wizerunku kraju zagranicą. Z kolei Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Listenbourg zaczęło pracę nad wydawaniem dokumentów tożsamości i wiz.

trwa ładowanie posta...

Listenbourg - państwo dumne ze swojej historii

Historycy Listenbourga twierdzą, że jeden z władców kraju, król Listen XV, zdobył prestiżowy tytuł "Króla Słońce" przed francuskim królem Ludwikiem XIV. Panowie mieli stoczyć ze sobą wojnę, którą - co jest zupełnie oczywiste - wygrał monarcha Listenbourga.

W internecie pojawił się hymn narodowy Listenbourga, a zaraz potem remix hymnu. Utwór opublikowało oficjalne konto rządu Listenbourga na YouTube. Na nagraniu możemy podziwiać flagę kraju. Są to barwy czerwono-białe. Na pierwszym planie jest złoty orzeł, spod którego pazurów wystrzeliwują błyskawice.

Hymne Officiel du Listenbourg

Konto linii lotniczych Ryanair ogłosiło na Twitterze, że firma otworzy nową bazę dla swojej floty w Listenbourgu. Pierwszy lot samolotu Ryanaira do nowego państwa Unii Europejskiej powita osobiście aktualny król Listenbourga Listen XLVIII.

Mamy nadzieję, że Polska nawiąże stosunki dyplomatyczne z Listenbourgiem, a przynajmniej rozpocznie wymianę handlową memów.

Źródła: Insider/Euronews

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 6
  • emoji ogień - liczba głosów: 3
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 12
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Komentarze (0)
arrow
Jak fotografują młodzi Polacy? Trzymaj pion, by być na poziomie