Koniec mikrokawalerek? Rząd bierze się za patodeweloperów
Od 1 sierpnia w życie wejdą nowe przepisy dotyczące powierzchni budynków mieszkalnych. Polski rząd będzie walczył z patodeweloperką. Ściśle określone zasady mają wpłynąć na komfort wynajmujących oraz powstrzymać landlordów od absurdalnych ofert.
Od dłuższego czasu w internecie wrze z powodu horrendalnie wysokich cen wynajmu mieszkań oraz ich zbyt małych rozmiarów. Wielu patodeweloperów składa absurdalne oferty studentom. Ci nierzadko decydują się na mikrokawalerki w obawie przed ogromnymi kosztami miesięcznego czynszu "zwykłych" mieszkań.
Na portalu X regularnie pojawiają się screeny z kolejnymi niepoważnymi ofertami wynajmu. Toaleta i prysznic zamontowane metr od łóżka to już standard. Landlordowie chętnie dzielą zwyczajne mieszkania na kilka mniejszych lokum. Wszystko, aby wyciągnąć z biznesu jak najwięcej pieniędzy.
Rząd wprowadza nowe regulacje dotyczące mieszkań
Polski rząd postanowił walczyć z patodeweloperką. 1 sierpnia w życie wejdzie nowelizacja zasad dotyczących powierzchni budynków mieszkalnych. Regulacja ma zapobiegać tworzeniu mikrokawalerek. Patodeweloperzy nie są zadowoleni z nowych postanowień, ponieważ za niecałe pór roku lokale użytkowe oraz mieszkania będą musiały mieć co najmniej 25 mkw.
Mniejsze lokale użytkowe będą mogły powstawać tylko i wyłącznie na parterze oraz pierwszym piętrze budynku. Dodatkowo będą musiały mieć własne i bezpośrednie wejście z ulicy. Adwokat Maciej Górski, partner w GPLF Górski & Partners Law Firm, zdradził portalowi "Rzeczpospolita", że tak usytuowany lokal, nawet mniejszy niż 25 mkw. "będzie mógł być samodzielny i będzie można założyć dla niego odrębną księgę wieczystą".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Influencerzy którzy przekroczyli granicę. Kolega Ignacy: Ja bym tego nie nagrał
Kogo ominie nowelizacja zasad dotyczących budynków mieszkalnych?
Niektóre instytucje nie będą musiały podporządkować się pod nowe ustalenia. Nowelizacja zasad ominie: lokale w budynkach zamieszkania zbiorowego, czyli m.in. hotele, motele, pensjonaty, domy wypoczynkowe, studenckie, zakonne, domy dziecka, budynki koszarowe. Ponadto nie będzie dotyczyć również budynków jednorodzinnych, w których wydzielono lokal użytkowy.
Źródło: "Rzeczpospolita"
Popularne
- Viral Kebab już otwarty. Co wiadomo o nowym biznesie Ekipy?
- Ile lat więzienia czeka Brainroty z TikToka? Bombardiro Crocodilo pocierpi najdłużej
- Czy 100 ludzi pokona goryla? Absurdalne pytanie rozpala internet
- Niezobowiązująca praca po maturze. Czym jest GIG economy i freelancing?
- Czym jest Labubu? Wszystko, co musisz wiedzieć o maskotkach
- Co robić w maju w mieście? TOP 3 koncerty, na które warto się wybrać
- Bagi testuje okulary do ściągania. "Normalnie mi się wyświetla tekst"
- Julia Wieniawa chce zagrać Łęcką. Producent filmu zrujnował jej marzenie
- OG Kamka zaczepiła publicznie Fagatę. Szybko dostała odpowiedź