Kacper Płażyński vs tiktokerka

Tiktokerka zaorała posła PiS. Twierdził, że niemieckie szkoły nie uczą prawdy o wojnie

Źródło zdjęć: © Vibez / Twitter
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,22.08.2022 19:00

Kacper Płażyński, poseł PiS, twierdzi, że młodzi Niemcy nie uczą się prawdy o II wojnie światowej. Absolwentka niemieckiej szkoły pokazała na TikToku podręcznik. Kto ma rację?

- 60 proc. młodych Niemców dzisiaj uważa, że ich dziadkowie byli ofiarami II wojny światowej. Do tego, że ich dziadkowie byli sprawcami, przyznaje się 7 proc. - mówi Kacper Płażyński, poseł PiS, na nagraniu opublikowanym na Twitterze. Polityk nie podał żadnych źródeł przytoczonych statystyk.

Poseł PiS opowiada, czego uczą w niemieckiej szkole

- W niemieckich podręcznikach historii nie ma w ogóle wspomnienia o "rzezi Woli", powstaniu warszawskim, Piaśnicy, o mordowaniu Polaków na Zamojszczyźnie. Jest tylko sucha informacja o tym, że Niemcy zaatakowały Polskę 1 września 1939 roku. No to się nie dziwmy, że pamięć historyczna Niemców jest tak krótka i za kilka lat to w ogóle my będziemy sprawcami, a nie oni - stwierdził Płażyński.

trwa ładowanie posta...

Płażyński na Twitterze napisał też, że TikTok zablokował jego film po tym, gdy nagranie opublikowało konto Poland24. "Przytoczenie kilku faktów zostało zostało uznane za mowę nienawiści #reparacje" - stwierdził poseł PiS.

Niedługo potem TikTok przywrócił film.

Tiktokerka odpowiada Kacprowi Płażyńskiemu

O filmiku Płażyńskiego dowiedziała się Eliza, dziewczyna występująca na TikToku pod pseudonimem Eliksirki. Twórczyni, która uczyła się w niemieckiej szkole, odpowiedziała na nagranie posła PiS.

- Pokażę wam pierwszą lepszą książkę z historii w Niemczech - powiedziała Eliza.

Internautka udowadnia, że niemiecka edukacja historyczna nie ucieka od odpowiedzialności za niemieckie zbrodnie z okresu II wojny światowej.

Mamy prawie 100 stron o II wojnie światowej - mówi tiktokerka - Cały rozdział mamy ozdobiony zdjęciami prawdziwych ludzi i propagandą, która jest tam wytłumaczona. Dużym tematem jest również propaganda odnośnie Żydów. Mamy nawet wycinek z książki Hitlera "Mein Kampf" i zaraz nad tym wycinkiem jest ostrzeżenie o tym, że to jest tekst ideologiczny i jak należy takie teksty traktować - tłumaczy.

Eliza omawia rozdziały książki. Pokazuje fragmenty dotyczące obozu w Oświęcimiu - Mamy bardzo dużo o Oświęcimiu. Jest on tutaj nazywany "fabryką śmierci" i jest bardzo dużo na ten temat i ogólnie obozów koncentracyjnych stworzonych przez Niemców - mówi tiktokerka.

Internautka tłumaczy, że w niemieckim podręczniku do historii przeczytamy m.in. o pacyfikacji getta warszawskiego, okrutnych eksperymentach na więźniach i o tym, że Niemcy ponoszą winę na Holokaust.

trwa ładowanie posta...

Płażyński odniósł się krótko do filmu Elizy. Poseł PiS napisał na Twitterze, że dziewczyna nie potrafi słuchać ze zrozumieniem, bo jemu chodziło o niemieckie zbrodnie dokonane na Polakach.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 4
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 2