Kapsuła do umierania jest już w Polsce. Wygląda jak z filmu science fiction
Teatr Nowy w Poznaniu sprowadził z Holandii kapsułę Sacro. To urządzenie, które umożliwia godną śmierć osobom nieuleczalnie chorym. Maszyna towarzyszy premierze spektaklu "Prawo wyboru".
Od 23 kwietnia Teatr Nowy w Poznaniu wystawia spektakl Prawo wyboru na podstawie tekstu Bóg autorstwa niemieckiego dramatopisarza Ferdinanda von Schiracha. To rzecz, która zmusza publiczność do odpowiedzi na trudne pytania - czy mamy prawo decydować o samych sobie? Czy możemy wybrać sposób, w jaki odejdziemy z tego świata? Spektakl reżyseruje Piotr Kruszczyński.
Podobne
- Szury na widoku. Powstała strona, która upublicznia dane hejterów
- Zdrowie psychiczne nastolatków w Rumunii i Bułgarii. Jak wygląda troska o głowę?
- Córka Steve’a Jobsa śmieje się z iPhone'a 14. Wygląda tak samo, jak poprzedni model?
- Petycja, aby Jeff Bezos zjadł Mona Lisę, nie jest tak głupia, jak się wydaje
- Jak żyje TRADWIFE? Spotyka się z korwinistami i czyta Pismo Święte z kotem
Według autorów spektaklu eutanazja wkrótce zadomowi się w polskiej debacie publicznej. "Dylematy dotyczące eutanazji, przerywania opieki paliatywnej, prawa do godnej śmierci coraz częściej odnoszą się także do rzeczywistości społecznej nad Wisłą. Prawo wyboru wyprzedza tę prognozę i jednocześnie daje każdemu z widzów możliwość anonimowego opowiedzenia się w tych kwestiach już teraz".
Prawo wyboru
Kapsuła do eutanazji w Teatrze Nowym w Poznaniu
Prawu wyboru towarzyszy niezwykły eksponat. To kapsuła Sacro - opracowane przez dr Philipa Nitschke urządzenie do śmierci wspomaganej. W 2022 roku maszyna została dopuszczona do użytku w Szwajcarii przez tamtejszy rząd. Publiczność może obejrzeć Sacro w foyer Dużej Sceny w Teatrze Nowym w Poznaniu. Eksponat umożliwia widzom zbliżyć się do zagadnień poruszanych w spektaklu Prawo wyboru.
Kapsuła Sacro - czym jest?
Sacro to maszyna do wspomagania samobójstwa, którą można stworzyć w drukarce 3D. Urządzenie można określić mianem rewolucyjnego, ponieważ pozwala osobie decydującej się na odejście zakończyć swoje życie bez udziału osób trzecich. Po aktywowaniu "funkcji umierania" do środka urządzenia gwałtownie pompowany jest azot, co redukuje poziom tlenu do 1 proc. Proces jest bezbolesny i trwa mniej niż 30 sekund.
Urządzenie autorstwa Philipa Nitschke przeszło pomyślne testy w Szwajcarii, gdzie wspomagane samobójstwo jest legalne. Zanim Sacro weszła do użytku, śmierć osoby następowała głównie w wyniku spożycia płynnego pentobarbitalu sodu. W Polsce eutanazja jest zabroniona - prawo postrzega ją jako rodzaj zabójstwa.
Partnerem spektaklu Prawo wyboru jest Instytut Dobrej Śmierci, z którym Teatr Nowy w Poznaniu nawiązał współpracę.
Źródła: poznan.wyborcza.pl/teatrnowy.pl/wpoznaniu.pl
Popularne
- Wydała fortunę, żeby zostać kotem. Najgorsze jeszcze przed nią
- Podwyżki dla nauczycieli. Wynagrodzenie musi przekonać młodych
- Praca dla Rihanny gorsza od Shein. Raport alarmuje
- Kurator Nowak z nową misją. Opowiadała o "ideologii trans"
- Friz podjął decyzję. Za obejrzenie finału Genzie trzeba będzie zapłacić
- Pożegnanie Danuty Holeckiej. Fani planują wydarzenie
- Polacy podzieleni wpisem Wersow. Burza o zdjęcie z McDonald's
- Jay-Z czy Gen Z? Wpadka posła PiS rozbawiła Szymona Hołownię
- Patecki ruszył w Himalaje. Oszukali go niedługo po przylocie