społeczeństwo
Katar: pomylili regionalną flagę z symbolem LGBT+. "Rzucił na ziemię, zaczął deptać"
Kapsuła do umierania w Polsce

Kapsuła do umierania jest już w Polsce. Wygląda jak z filmu science fiction

Źródło zdjęć: © Łukasz Gdak / Canva, East News
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,29.04.2022 09:37

Teatr Nowy w Poznaniu sprowadził z Holandii kapsułę Sacro. To urządzenie, które umożliwia godną śmierć osobom nieuleczalnie chorym. Maszyna towarzyszy premierze spektaklu "Prawo wyboru".

bGyfZPKH

Od 23 kwietnia Teatr Nowy w Poznaniu wystawia spektakl Prawo wyboru na podstawie tekstu Bóg autorstwa niemieckiego dramatopisarza Ferdinanda von Schiracha. To rzecz, która zmusza publiczność do odpowiedzi na trudne pytania - czy mamy prawo decydować o samych sobie? Czy możemy wybrać sposób, w jaki odejdziemy z tego świata? Spektakl reżyseruje Piotr Kruszczyński.

Według autorów spektaklu eutanazja wkrótce zadomowi się w polskiej debacie publicznej. "Dylematy dotyczące eutanazji, przerywania opieki paliatywnej, prawa do godnej śmierci coraz częściej odnoszą się także do rzeczywistości społecznej nad Wisłą. Prawo wyboru wyprzedza tę prognozę i jednocześnie daje każdemu z widzów możliwość anonimowego opowiedzenia się w tych kwestiach już teraz".

Prawo wyboru

Kapsuła do eutanazji w Teatrze Nowym w Poznaniu

Prawu wyboru towarzyszy niezwykły eksponat. To kapsuła Sacro - opracowane przez dr Philipa Nitschke urządzenie do śmierci wspomaganej. W 2022 roku maszyna została dopuszczona do użytku w Szwajcarii przez tamtejszy rząd. Publiczność może obejrzeć Sacro w foyer Dużej Sceny w Teatrze Nowym w Poznaniu. Eksponat umożliwia widzom zbliżyć się do zagadnień poruszanych w spektaklu Prawo wyboru.

Kapsuła do eutanazji w Teatrze Nowym w Poznaniu
Kapsuła do eutanazji w Teatrze Nowym w Poznaniu (Łukasz Gdak , East News)

Kapsuła Sacro - czym jest?

Sacro to maszyna do wspomagania samobójstwa, którą można stworzyć w drukarce 3D. Urządzenie można określić mianem rewolucyjnego, ponieważ pozwala osobie decydującej się na odejście zakończyć swoje życie bez udziału osób trzecich. Po aktywowaniu "funkcji umierania" do środka urządzenia gwałtownie pompowany jest azot, co redukuje poziom tlenu do 1 proc. Proces jest bezbolesny i trwa mniej niż 30 sekund.

bGyfZPKJ

Urządzenie autorstwa Philipa Nitschke przeszło pomyślne testy w Szwajcarii, gdzie wspomagane samobójstwo jest legalne. Zanim Sacro weszła do użytku, śmierć osoby następowała głównie w wyniku spożycia płynnego pentobarbitalu sodu. W Polsce eutanazja jest zabroniona - prawo postrzega ją jako rodzaj zabójstwa.

Partnerem spektaklu Prawo wyboru jest Instytut Dobrej Śmierci, z którym Teatr Nowy w Poznaniu nawiązał współpracę.

Źródła: poznan.wyborcza.pl/teatrnowy.pl/wpoznaniu.pl

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Kto wyprodukowal te kapsulke?
Odpowiedz
0
like
0
dislike
Wilk,zgłoś
Jeżeli to będzie kiedyś dostępne ogólnie jak się planuje a będę miał siłę to nie będę młota szczędził na zniszczenie syfu nawet jak miałbym siedzieć resztę czasu w pierdlu .
Odpowiedz
5
like
2
dislike
Ciekawe kto steruje dzisiejsza medycyna, jesli coraz czesciej robi sie ich nieuleczalnie chorymi, kandydatami na eutanazje?
Odpowiedz
3
like
0
dislike
Zobacz komentarze: 437
Komentarze (437)
arrow
Premierki Finlandii i Nowej Zelandii pytane o płeć i wiek. Miały ciętą ripostę