Maszyna do umierania

"Maszyna do samobójstw" legalna w Szwajcarii. Wsiadasz, naciskasz przycisk i umierasz

Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,08.12.2021 12:47

Rząd Szwajcarii zatwierdził do użytku Sacro - urządzenie zwane "kapsułą do umierania". Maszyna ma pomóc ludziom godnie odejść z tego świata. Pierwsze egzemplarze pojawią się na rynku już w 2022 roku.

W Polsce eutanazja to wciąż temat tabu, na co wpływ mają silna pozycja Kościoła i katolickich dogmatów. Nie wszędzie na świecie sytuacja jest taka, jak u nas. Osoby, które chcą odejść ze świata z godnością i w pełni legalnie, mogą to zrobić chociażby w Szwajcarii. Kraj ten zezwala na zakończenie życia w formie eutanazji lub wspomaganego samobójstwa pod warunkiem, że za tą decyzją nie stoją pobudki materialne.

Do tej pory wspomagane samobójstwa w Szwajcarii były legalne, ale tylko jedną metodą - śmierć następowała w wyniku spożycia płynnego pentobarbitalu sodu. Wkrótce Szwajcarzy otrzymają alternatywę w postaci "kapsuły do umierania". Autorem kontrowersyjnego wynalazku jest Exit International - organizacja non-profit z siedzibą w Australii.

Kapsuła do umierania z drukarki 3D

Dla wielu osób "maszyna do umierania" zabrzmi jak urządzenie rodem z futurystycznej dystopii. Niemniej jednak jest to rzeczywistość, którą zaproponowano właśnie w Szwajcarii. Kapsuła do wspomagania eutanazji - bo właśnie tym w istocie jest Sacro - z pozytywnym wynikiem przeszła szwajcarskie kontrole prawne. Docelowo w urządzenie będzie się można zaopatrzyć... drukując je w drukarce 3D.

"Maszyna do umierania" - jak działa?

Kapsułą steruje osoba, która znajduje się wewnątrz niej. Po aktywowaniu "funkcji umierania" do środka urządzenia gwałtownie pompowany jest azot, co redukuje poziom tlenu do 1%. Osoba znajdująca się w środku traci przytomności i umiera. Projektant kapsuły dr Philip Nitschke przekonuje, że cały proces jest bezbolesny i trwa mniej niż 30 sekund.

SARCO X - New Suicide Machine from Philip Nitschke

Kapsułę do umierania można transportować między miastami, a na miejsce własnej śmierci wybrać sobie idylliczną lokalizację np. góry, jezioro, rzekę. Jak na razie powstały dwa prototypy Sacro, a trzeci jest w fazie budowy. Firma pracuje nad urządzeniem, które będzie wyposażone w kamerę, aby osoba w środku kapsuły mogła się komunikować z ludźmi na zewnątrz.

Wspomagane samobójstwo jest legalne w niektórych stanach USA. W krajach takich jak Holandia, Niemcy, Hiszpania i Kanada jest ono dozwolone tylko pod warunkiem, że dana osoba cierpi na śmiertelną lub nieuleczalną chorobę.

Doświadczasz kryzysu? Skorzystaj z pomocy

Wsparcie w trudnej sytuacji znajdziesz pod poniższymi numerami:

 • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży - 116 111 (aktywny przez cały tydzień w godz. 12:00 - 02:00)
 • Kryzysowy Telefon Zaufania - 116 123 (aktywny w godz. 14.00 - 22.00)
 • Telefoniczne Centrum Wsparcia - 800 70 2222 (czynne całą dobę)
 • Bezpłatny telefon (800 12 12 12) i czat zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka - czynny całą dobę
 • Życie Warte Jest Rozmowystrona ze wsparciem dla osób w kryzysie oraz baza wiedzy, jak pomóc osobom zmagającym się z myślami samobójczymi

Źródła: Swissinfo/USAToday/Spidersweb/Polsat News

Co o tym myślisz?
 • emoji serduszko - liczba głosów: 56
 • emoji ogień - liczba głosów: 10
 • emoji uśmiech - liczba głosów: 3
 • emoji smutek - liczba głosów: 4
 • emoji złość - liczba głosów: 11
 • emoji kupka - liczba głosów: 17
Nikt,zgłoś
Można więcej informacji ?
Odpowiedz
2Zgadzam się0Nie zgadzam się
Społeczeństwo się starzeje,zwłaszcza Europy,opieka nad starymi,schorowanymi osobami jest kosztowna i często przysparza starszym ludziom dodatkowego cierpienia i utraty godności często bez możliwości skończenia ze sobą jeśli całe otoczenie jest kontrolowanie przez innych ludzi.Sama jestem nieuleczalnie i przewlekle chora na chorobę wyniszczającą i powodującą trwałą i postępującą degradacje kości i stawów której skutkiem będzie że stanę się umysłem w więzieniu własnego ciała,mam nadzieję że uda mi się skończyć ze sobą nim to nastąpi i będę skazana na czekanie w cierpieniu na"naturalny" koniec w okropnym cierpieniu co uważam za sadystyczne dlatego jestem za każdą formą pomagającą w GODNEJ ŚMIERCI.
Odpowiedz
18Zgadzam się2Nie zgadzam się
Anny,zgłoś
Kochamy nasze zwierzęta jak są chore to ich usypiamy bo nie możemy patrzeć jak cierpią my też na to zasługujemy
Odpowiedz
21Zgadzam się2Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 7