lifestyle
Aktywistka wypraszana z damskiej toalety. Dyskryminacja, o której się nie mówi
Maszyna do umierania

"Maszyna do samobójstw" legalna w Szwajcarii. Wsiadasz, naciskasz przycisk i umierasz

Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,08.12.2021 12:47

Rząd Szwajcarii zatwierdził do użytku Sacro - urządzenie zwane "kapsułą do umierania". Maszyna ma pomóc ludziom godnie odejść z tego świata. Pierwsze egzemplarze pojawią się na rynku już w 2022 roku.

W Polsce eutanazja to wciąż temat tabu, na co wpływ mają silna pozycja Kościoła i katolickich dogmatów. Nie wszędzie na świecie sytuacja jest taka, jak u nas. Osoby, które chcą odejść ze świata z godnością i w pełni legalnie, mogą to zrobić chociażby w Szwajcarii. Kraj ten zezwala na zakończenie życia w formie eutanazji lub wspomaganego samobójstwa pod warunkiem, że za tą decyzją nie stoją pobudki materialne.

Do tej pory wspomagane samobójstwa w Szwajcarii były legalne, ale tylko jedną metodą - śmierć następowała w wyniku spożycia płynnego pentobarbitalu sodu. Wkrótce Szwajcarzy otrzymają alternatywę w postaci "kapsuły do umierania". Autorem kontrowersyjnego wynalazku jest Exit International - organizacja non-profit z siedzibą w Australii.

Kapsuła do umierania z drukarki 3D

Dla wielu osób "maszyna do umierania" zabrzmi jak urządzenie rodem z futurystycznej dystopii. Niemniej jednak jest to rzeczywistość, którą zaproponowano właśnie w Szwajcarii. Kapsuła do wspomagania eutanazji - bo właśnie tym w istocie jest Sacro - z pozytywnym wynikiem przeszła szwajcarskie kontrole prawne. Docelowo w urządzenie będzie się można zaopatrzyć... drukując je w drukarce 3D.

"Maszyna do umierania" - jak działa?

Kapsułą steruje osoba, która znajduje się wewnątrz niej. Po aktywowaniu "funkcji umierania" do środka urządzenia gwałtownie pompowany jest azot, co redukuje poziom tlenu do 1%. Osoba znajdująca się w środku traci przytomności i umiera. Projektant kapsuły dr Philip Nitschke przekonuje, że cały proces jest bezbolesny i trwa mniej niż 30 sekund.

SARCO X - New Suicide Machine from Philip Nitschke

Kapsułę do umierania można transportować między miastami, a na miejsce własnej śmierci wybrać sobie idylliczną lokalizację np. góry, jezioro, rzekę. Jak na razie powstały dwa prototypy Sacro, a trzeci jest w fazie budowy. Firma pracuje nad urządzeniem, które będzie wyposażone w kamerę, aby osoba w środku kapsuły mogła się komunikować z ludźmi na zewnątrz.

Wspomagane samobójstwo jest legalne w niektórych stanach USA. W krajach takich jak Holandia, Niemcy, Hiszpania i Kanada jest ono dozwolone tylko pod warunkiem, że dana osoba cierpi na śmiertelną lub nieuleczalną chorobę.

Doświadczasz kryzysu? Skorzystaj z pomocy

Wsparcie w trudnej sytuacji znajdziesz pod poniższymi numerami:

 • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży - 116 111 (aktywny przez cały tydzień w godz. 12:00 - 02:00)
 • Kryzysowy Telefon Zaufania - 116 123 (aktywny w godz. 14.00 - 22.00)
 • Telefoniczne Centrum Wsparcia - 800 70 2222 (czynne całą dobę)
 • Bezpłatny telefon (800 12 12 12) i czat zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka - czynny całą dobę
 • Życie Warte Jest Rozmowystrona ze wsparciem dla osób w kryzysie oraz baza wiedzy, jak pomóc osobom zmagającym się z myślami samobójczymi

Źródła: Swissinfo/USAToday/Spidersweb/Polsat News

Co o tym myślisz?
 • emoji serduszko - liczba głosów: 54
 • emoji ogień - liczba głosów: 10
 • emoji uśmiech - liczba głosów: 3
 • emoji smutek - liczba głosów: 4
 • emoji złość - liczba głosów: 9
 • emoji kupka - liczba głosów: 17
Nikt,zgłoś
Można więcej informacji ?
Odpowiedz
0like0dislike
Społeczeństwo się starzeje,zwłaszcza Europy,opieka nad starymi,schorowanymi osobami jest kosztowna i często przysparza starszym ludziom dodatkowego cierpienia i utraty godności często bez możliwości skończenia ze sobą jeśli całe otoczenie jest kontrolowanie przez innych ludzi.Sama jestem nieuleczalnie i przewlekle chora na chorobę wyniszczającą i powodującą trwałą i postępującą degradacje kości i stawów której skutkiem będzie że stanę się umysłem w więzieniu własnego ciała,mam nadzieję że uda mi się skończyć ze sobą nim to nastąpi i będę skazana na czekanie w cierpieniu na"naturalny" koniec w okropnym cierpieniu co uważam za sadystyczne dlatego jestem za każdą formą pomagającą w GODNEJ ŚMIERCI.
Odpowiedz
12like1dislike
Anny,zgłoś
Kochamy nasze zwierzęta jak są chore to ich usypiamy bo nie możemy patrzeć jak cierpią my też na to zasługujemy
Odpowiedz
17like1dislike
Zobacz komentarze: 7
Komentarze (7)
arrow
Jaki stosunek do pracy mają zetki? Od wypłaty ważniejsze jest życie prywatne