Elon Musk kupił Twittera

Jak zmieni się Twitter po tym, gdy kupił go Elon Musk?

Źródło zdjęć: © Canva, YouTube
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,26.04.2022 13:00

Elon Musk kupił Twittera za 44 miliardy dolarów. Jak zmieni się popularny serwis społecznościowy pod nowymi rządami? Przedstawimy optymistyczne i pesymistyczne scenariusze.

Na początku brzmiało to jak żart. 14 kwietnia szef TesliSpaceX zaproponował zarządowi Twittera, że wykupi serwis społecznościowy. 11 dni później transakcja stała się faktem dokonanym - Elon Musk został właścicielem Twittera. Biznesmen wydał 44 miliardy dolarów, co jest trudną do ogarnięcia sumą pieniędzy, i mimo to wciąż pozostaje najbogatszym człowiekiem na planecie.

Jedna z najpopularniejszych platform społecznościowych na świecie, z której codziennie korzystają miliony użytkowników, trafiła w ręce jednego człowieka. To gotowy scenariusz na nowy odcinek Black Mirror, ale nie zaczynajmy od pesymistycznych rozważań. Najpierw przypomnijmy, co zadeklarował sam Elon Musk w kontekście zmian na Twitterze (i naiwnie uwierzmy, że właśnie tak będzie).

Elon Musk kupił Twittera - jak zmieni się serwis?

Elon Musk chciałby, aby Twitter stał się miejscem, gdzie panuje swoboda wypowiedzi. Miliarder uważa, że "wolność słowa jest niezbędna do funkcjonowania demokracji", tymczasem Twitter cenzuruje niektóre osoby lub grupy (patrz: Donald Trump lub antyszczepionkowcy/kremlowskie trolle/QAnon). Musk podobno nie chce cofnąć dotychczasowych zasad, ale nie określił, co dokładnie rozumie przez wolność słowa.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Miliarder chciałby się rozprawić ze scamami i botami. Elon Musk osobiście doświadczył działania oszustów, bo ci swego czasu podszywali się pod biznesmena, aby nakłonić ludzi do inwestycji w kryptowaluty. W 2020 roku konto miliardera zostało zhakowane. Szef SpaceX i Tesli planuje uczynić z Twittera serwis, którego użytkownicy będą się czuć na nim bezpiecznie.

trwa ładowanie posta...

Miliarder twierdzi, że Twitter powinien udostępnić swój algorytm. Oznacza to, że użytkownicy serwisu dowiedzieliby się, jakie czynniki sprawiają, że dana treść jest promowana lub jej zasięg jest ograniczany. Elonowi Muskowi rzekomo zależy na tym, aby działalność serwisu była przejrzysta i zrozumiała dla osób, które z niego korzystają.

trwa ładowanie posta...

Pod rządami Elona Muska prawdopodobnie pojawi się nowa funkcjonalność - możliwość edycji postów. 4 kwietnia miliarder zapytał się fanów, czy chcieliby taką opcję, na co 73% głosujących odpowiedziało twierdząco.

trwa ładowanie posta...

Jak zmieni się Twitter po tym, gdy kupił go Elon Musk? Głosy krytyki

Deklaracje Elona Muska brzmią zbyt pięknie, żeby mogły się spełnić w rzeczywistości. Kiedy miliarder został właścicielem Twittera, w internecie pojawiło się wiele głosów krytyki, które wskazują, jakie zagrożenia może nieść przejęcie kontroli nad serwisem przez najbogatszego człowieka na świecie.

Bart Staszewski ocenił, że Musk dąży do "utopijnej wolności słowa". Aktywista tłumaczy, że "potrzebujemy polityki, która ograniczy mowę nienawiści, dezinformację i inne toksyczne komunikaty, które obniżają poziom debaty publicznej. Wizja internetu według Muska nie uwzględnia realiów świata. To czarny dzień dla internetu"

trwa ładowanie posta...

Organizacja broniąca praw człowieka Amnesty International w wydanym komunikacie wyraziła zaniepokojenie "wszelkimi krokami, jakie Twitter może podjąć, aby zerwać z egzekwowaniem zasad chroniących użytkowników. Nie potrzebujemy Twittera, który toleruje mowę nienawiści wymierzoną wobec kobiet, osób niebinarnych i innych".

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Brytyjska aktorka Jameela Jamil (znana z roli w serialu Dobre miejsce) napisała, że Twitter pod nowymi rządami, które mają traktować priorytetowo wolność słowa, stanie się bardziej "bezprawny, nienawistny, ksenofobiczny, bigoteryjny, mizoginistyczny". Kobieta napisała, że chciałaby, aby jej wypowiedź była ostatnim wpisem na Twitterze.

trwa ładowanie posta...

Wiele osób deklaruje, że odejdzie z Twittera po tym, gdy serwis kupił Elon Musk. Caroline Orr Bueno, naukowczyni z Uniwersytetu w Maryland, którą obserwuje ponad 450 tys. osób, napisała, że "nikt nie ma pojęcia, jak naprawdę zmieni się Twitter pod przywództwem Elona Muska. Wiem, że jeśli wszyscy przyzwoici ludzie stąd odejdą, serwis zmieni się na gorsze".

trwa ładowanie posta...

Zamierzacie odejść z Twittera? Czy zakup serwisu przez Elona Muska was niepokoi?

Źródła: bbc.com/cnet.com/twitter.com

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0