Elon Musk a QAnon

Zwolennicy QAnon świętują. Elon Musk pozwoli im głosić "prawdę" na Twitterze?

Źródło zdjęć: © Wikipedia, YouTube
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,28.04.2022 12:00

Elon Musk kupił Twittera, bo chce, aby w serwisie zapanowała wolność słowa. Czy to oznacza zdjęcie cenzury z wyznawców teorii spiskowych skupionych w ruchu QAnon? Oni sami są przekonani, że tak właśnie będzie.

Najbogatszy człowiek na świecie kupił Twittera za 44 miliardy dolarów. Chociaż brzmi to jak żart, na który stać byłoby lubującego się w trollowaniu Elona Muska, miliarder deklaruje, że traktuje inwestycję śmiertelnie poważnie. Biznesmen chce, aby serwis, którego został wyłącznym właścicielem, zamienił się w przestrzeń szanującą swobodę wypowiedzi, bo ta jest "niezbędna do funkcjonowania demokracji".

W związku ze zmianą właściciela Twittera uaktywnili się sympatycy QAnon, ruchu związanego z nowym prawicowym fundamentalizmem. Zagraniczne media na czele z Newsweekiem, Business InsideremVice News piszą o wybuchu euforii w środowisku QAnon, które po szturmie na Kapitol w 2021 roku zostało zbanowane na Twitterze. Wyznawcy teorii spiskowych wierzą, że Musk pozwoli im głosić "prawdę" o świecie.

trwa ładowanie posta...

Dlaczego QAnon dostał bana na Twitterze?

Ruch QAnon, który FBI uważa jako wylęgarnię ekstremistycznych postaw, siał dezinformację na Twitterze do stycznia 2021 roku. Wówczas prawicowi fundamentaliści dokonali szturmu na Kapitol, w wyniku którego zginęło pięć osób. Po tym wydarzeniu Twitter usunął ponad 70 tys. kont związanych z ruchem QAnon. Zbanowani Qinfluencerzy przenieśli się na alternatywne serwisy pokroju Parler, Gab i Telegram.

Zwiastun serialu "Q: Nadchodzi burza", który tłumaczy fenomen QAnon

QAnon a Twitter pod panowaniem Elona Muska

"Tak jak zostało to zapowiedziane przed tygodniami. Umowa sprzedaży Twittera się dopełniła. Zablokowane konta powrócą", zakomunikował Ron Watkins, Qinfluencer, który na Telegramie zgromadził ponad 350 tys. sympatyków. Jego teorię potwierdził inny wpływowy członek ruchu QAnon, Jordan Sather: "To kwestia czasu, gdy Elon pstryknie palcami i odzyskamy nasze konta".

Truth Hammer, którego na Telegramie subskrybuje ponad 63 tys. osób, napisał, że "Lewica nie może nas powstrzymać przed powrotem na Twittera, a więc będzie sygnalizować cnotę, udawać wściekłość i zmuszać swoich zwolenników do odejścia z platformy".

Zwolennicy QAnon wierzą, że Elon Musk wejdzie w posiadanie wrażliwych danych. Dzięki temu ujawni członków tzw. deep state, czyli grupy przestępczej, w skład której wchodzą znani politycy, aktorzy, piosenkarze, prezesi wielkich koncernów i celebryci. Wyznawcy teorii spiskowej QAnon wierzą, że członkowie deep state czczą szatana, spółkują z demonami, a przede wszystkim wykorzystują seksualnie, torturują i mordują dzieci.

Jeden ze zwolenników ruchu QAnon napisał na Telegramie: "To ważne, że Elon zostanie właścicielem wszystkich informacji. Pozna działanie algorytmów. Wszystkie hasztagi, którymi posługują się pedofile, wszystkie czaty, które służą do handlu ludźmi. On to wszystko ujawni".

Ruch QAnon ma nadzieję, że Twitter odbanuje Donalda Trumpa. Były prezydent USA miałby przesłać swoim zwolennikom komunikat, który odnosi się do "nadchodzącej burzy". Według QAnon burza to czas, kiedy członkowie deep state trafią do więzienia za handel dziećmi. Na szczęście Trump nie zamierza wrócić na Twittera, bo - jak sam zresztą przyznał - woli korzystać z autorskiego portalu Truth Social.

Czy Elon Musk spełni mokre sny wyznawców teorii spiskowych i przywróci ich na Twittera? Nikt tego nie wie poza nim samym. Sprawdźcie nasz tekst, w którym zebraliśmy wypowiedzi miliardera na temat tego, co planuje zmienić w serwisie społecznościowym.

Źródła cytatów: Newsweek/Vice News

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
Jayy,zgłoś
Gratulacje. To chyba najgorzej napisany „artykuł” na tej stronie. > sugerowanie że Qanon ma cokolwiek wspólnego z teoriami spiskowymi > sugerowanie, że faszyści z Antify, która napadła na kapitol to prawica > mówienie, że Donald Trump to były prezydent Ale odlot XDDDDDD
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się