Jak radzić sobie z niechcianymi radami?

Jak reagować na nieproszone rady od rodziców? Akcja pokaże, jak zrobić to efektywnie

Źródło zdjęć: © TikTok, TwójPsycholog
Anna RusakAnna Rusak,18.07.2022 18:00

Portal "TwójPsycholog" i organizacja "The Village" postanowili poważnie zająć się problemem niechcianych rad, które często dostajemy od bliskich. Jak młodzi rodzice powinni reagować na niepotrzebne komentarze? Akcja "#NieMówMiJak" pokazuje, jak zrobić to najlepiej.

Ile razy na spotkaniu rodzinnym usłyszeliście, że robicie coś nie tak? Ile razy musieliście przyjąć od kogoś bliskiego radę, której wcale nie potrzebowaliście? Mogę się założyć, że każdemu z was zdarzyło się to nie raz, nie dwa i za każdym razem raczej nie byliście z tego faktu zadowoleni.

Portal "TwójPsycholog" wraz z organizacją "The Village" postanowił profesjonalnie zająć się problemem. Powstał specjalny poradnik i akcja "#NieMówMiJak", która pomoże młodym rodzicom radzić sobie z niechcianymi poradami. Inicjatywa uczy, jak dobrze wspierać osoby, które kochamy.

#NieMówMiJak, czyli poradnik dla młodych rodziców

Za akcję "#NieMówMiJak" odpowiada portal "TwójPsycholog", czyli serwis, w którym znajdziecie materiały edukacyjne dotyczące psychologii. Twórcy platformy pomagają również znaleźć profesjonalną pomoc psychologiczną. Do akcji włączyło się "The Village", czyli organizacja, która pomaga otwierać żłobka, przedszkola i szkoły zwane "wioskami".

trwa ładowanie posta...

Platformy wspólnie postanowiły, że mają dość "dobrych rad" od bliskich, którymi często częstowani są młodzi rodzice. W końcu, ile razy usłyszeliście, że robicie coś nie tak? Oto kilka przykładowych pytań z testu ze strony internetowej akcji, które pokazują, z jakimi tekstami muszą mierzyć się młodzi dorośli:


Kompletnie dajesz wchodzić mu sobie na głowę, dziecko się musi rodzica trochę bać.

- niemowmijak.pl

Coś jest nie tak. Moje dziecko w tym wieku to już robiło…

- niemowmijak.pl

To bezstresowe wychowanie cię zabije

- niemowmijak.pl


Ile z tych "dobrych rad" zdarzyło Ci się usłyszeć od osób z Twojego otoczenia? Rozpocznij test i sprawdź, jak bardzo masz przechlapane lub co jeszcze przed Tobą. Dowiesz się także, jak skutecznie reagować na krytykę innych oraz jak edukować, aby zachęcać do wyrozumiałości i empatii. Gra jest częścią kampanii społecznej #NieMówMiJak.

- niemowmijak.pl
trwa ładowanie posta...

Poradnik od "TwójPsycholog" pomaga młodym rodzicom i ich bliskim

Na stronie dostępne są dwa poradniki. Pierwszy - "Jak radzić sobie z krytyką otoczenia?" - uczy, asertywności i radzenia sobie z niechcianymi radami, gdy jest się młodym rodzicem. Drugi - "Jak dawać rady tak, aby wspierać, a nie krzywdzić?" - pokazuje, jak empatycznie i z poszanowaniem granic drugiej osoby można komuś bliskiemu doradzać.


Bycie rodzicem to duże wyzwanie. Gdy do tego dołożyć krytykę ze strony bliskich i obcych osób, może robić się przytłaczające. Czy da się być perfekcyjnym rodzicem? Nie, i bardzo dobrze! Tą akcją chcemy pokazać, że najbardziej potrzebna jest przede wszystkim wyrozumiałość. Dla siebie i dla innych, którzy też uczą się, jak być dobrym (co nie znaczy perfekcyjnym) rodzicem. Brak tu miejsca dla "dobrych rad", krytyki i szantażu emocjonalnego. Chcemy zrobić miejsce dla empatii, życzliwości i wsparcia społecznego.

- niemowmijak.pl
trwa ładowanie posta...

Czemu akcja "#NieMówMiJak" jest ważna?

Bardzo zachęcamy do odwiedzenia strony i zapoznania się z radami udostępnionymi przez specjalistów. Akcja "#NieMówMiJak" stworzona przez "TwojegoPsychologa" i jest naprawdę ważna, bo niechciane i niemiłe rady od bliskich to niestety dość częste zjawisko.

Biorąc pod uwagę to, że młodzi częściej dbają o swoje zdrowie psychiczne, nie chcą popełniać błędów wychowawczych swoich rodziców i bardziej świadomie, z większą wiedzą podchodzą do rodzicielstwa, naprawdę potrzebujemy takich inicjatyw.

Z jednej strony akcja "#NieMówMiJak" pokazuje, jak radzić sobie z takimi radami, a z drugiej koncentruje się też na tej "pełnej dobrych porad" stronie. Tylko jeśli wypracujemy jakieś rozwiązania po obu stronach, będziemy mogli powiedzieć, że dobrze poradziliśmy sobie z problemem, prawda?

trwa ładowanie posta...

Źródło: twojpsycholog.pl, niemowmijak.pl, wioski.co

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0