zdrowie-psychiczne
Mama Julii Wróblewskiej skomentowała jej pobyt w ośrodku terapeutycznym. Dziewczyna odpowiada
Harry Styles

Jak poradzić sobie z toksyczną męskością? Malując paznokcie. Takie warsztaty wprowadzono w szkołach

Źródło zdjęć: © Tomorrowman, Instagram.com, Harry Styles
Anna RusakAnna Rusak,20.07.2021 15:00

W Australii chcą budować „emocjonalne mięśnie” i uczyć o toksycznej męskości. Jak? Malując chłopcom paznokcie na warsztatach. Nie wszystkim jednak podoba się ten pomysł

bFFaqYoP

Toksyczna męskość to problem, którego rozwiązanie raczej nie jest najłatwiejsze. W szkołach w Nowej Południowej Walii w Australii postanowiono zająć się tą sprawą w dość ciekawy i nieco kontrowersyjny sposób.

Prowadzone przez Tomorrow Man (grupa zapobiegania samobójstwom mężczyzn) nowe warsztaty zdrowia psychicznego, które odbywają się w niektórych placówkach, polegają na… malowaniu paznokci.

bFFaqYoR

"W ramach przygotowań do tej działalności zachęcamy młodych chłopaków, aby pokazali nam swoje ręce. Często można wiele z nich wyczytać. […] Nasze dwugodzinne warsztaty empiryczne dla początkujących przełamują staroświeckie męskie stereotypy i redefiniują męskość".

- @tomorrowman_au

Nie tylko paznokcie

W ten sposób uczestniczące w nich osoby, mają zobaczyć, że nie jest to tylko „kobieca” czynność, a lakier to jedynie kolorowa farba. Oczywiście malowanie jest tylko jednym z ćwiczeń, które docelowo mają: „budować mięśnie emocjonalne” i na nowo definiować męskie i kobiece energie.

bFFaqYoT

W trakcie takich warsztatów uczestnicy rozmawiają o tym, czym jest toksyczna męskość i jak sobie z nią radzić. Prowadzący poruszają również takie wątki jak samobójstwo, zachęcają do płaczu i otwierania się na emocje. Padają też ważne pytania o męskość. Chłopcy są zachęcani do tego, by po ćwiczeniach nosić lakier na paznokciach przez dwa tygodnie.

Warsztaty chyba nawet działają, a przynajmniej tak wynika z historii, które pojawiają się na profilu Tomorrow Man. Na jednym ze spotkań pojawił się rolnik, który w trakcie, tuż po pomalowaniu paznokci na jasny róż, otworzył się przed uczestnikami i opowiedział o swoim emocjonalnym związku z farmą i starzejącym się ojcem.


"To było trudne. Pomyślałem o tym, jak bardzo ten silny stereotyp po cichu okrada mężczyzn z dzielenia się tymi poetycko pięknymi chwilami. […] Mogę zapewnić młodych mężczyzn, że otwarcie się i okazywanie emocji jest nie jest niczym złym i na szczęście mogę też zobaczyć, usłyszeć wszystkie płynące z tego korzyści".

- @tomorrowman_au

Głos sprzeciwu

Program nie spodobał się wszystkim. Pojawiły się głosy, że warsztaty mają sprawić, by chłopcy poczuli wyrzuty sumienia i smutek, za rzeczy, których się nie dopuścili. Lider NSW One Nation - niewielkiej australijskiej partii politycznej - Mark Latham stwierdził, że to dziwaczna praktyka i zamierza nawet omówić tę sprawę na sesji w parlamencie.

bFFaqYoZ

Ja sama mam dość mieszane odczucia, jeśli chodzi o ten program. Z jednej strony cieszy mnie taka otwartość na ten temat. Tylko nie wiem, czy akurat malowanie paznokci jest tą faktycznie problematyczną kwestią. Wydaje mi się, że znacznie bardziej wartościowe byłyby rozmowy np. o kulturze gwałtu.

Oczywiście nie mogę się też nie zgodzić z tym, że malowanie paznokci jest jakoś stereotypowo przypisane kobietom i faktycznie dopiero niedawno niektóre gwiazdy np. Harry Styles próbują to zmienić. Także pod tym względem warsztaty są naprawdę wartościowe. W każdym razie jedno jest pewne – minister Czarnek nie byłby ich fanem. Wyobrażacie go sobie w różowych paznokciach? Ja nie.

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Osoba transpłciowa misgenderowana w aptece: "Babo w aptece - dlaczegóż mnie misgenderujesz"