Demi Lovato

Demi Lovato opowiedziało o swoim podejściu do tożsamości płciowej. Czym jest genderpodróż?

Źródło zdjęć: © Instagram.com, Demi Lovato
Anna RusakAnna Rusak,20.08.2021 13:35

Demi Lovato podzieliło się swoją historią dochodzenia do własnej tożsamości płciowej i zdradziło, czy zawsze będzie się identyfikowało jako osoba niebinarna

Demi Lovato w maju podzieliło się ze światem, że jest osobą niebinarną. To skłoniło nas trochę do, chyba wszystkim nam potrzebnej, refleksji o tym, jak w ogóle o takich osobach mówić, by ich nie ranić – tutaj możecie przeczytać więcej.

Niedawno Demi zostało gościńczem "19th Represents Summit", czyli cyklu pięciodniowych rozmów z twórcami, którzy m.in. w swojej twórczości jakoś poruszają tematy związane z niedostatecznie reprezentowanymi historiami. Demi podzieliło się tam swoimi refleksjami dotyczącymi płciowości.

Historia Demi

Opowiedziało, że już w szkole podstawowej zaczęło kwestionować swoją płeć. Bardzo się też bało, że podzielenie się tym teraz, czyli stosunkowo późno, będzie odebrane jako nieautentyczne, a nie chciałoby oszukiwać swoich fanów. To była po prostu ważna część jejgo procesu leczenia:


"Byłom bardzo zdenerwowane na początku, gdy podzieliłom się tym, że jestem osobą niebinarną, ponieważ nie chciałom, aby ludzie myśleli, że jest to nieautentyczne. Chciałom tylko, aby ludzie zobaczyli, czym w moim procesie leczenia jest ujawnienie się jako osoba niebinarna".

trwa ładowanie posta...

Genderpodróż

Powiedziało też, że dla niejgo bycie osobą niebinarną oznacza to, że nie zamyka się na płeć męską i żeńską, że po prostu jest czymś więcej. Nie wykluczyło też, że może przyjść taki moment, w którym zacznie identyfikować się jako osoba transpłciowa. Dla Demi to wszystko jest po prostu genderpodróżą ("gender journey"), która trwa wiecznie.


"Może przyjść czas, w którym będę identyfikowało się jako trans… Może przyjść czas, w którym identyfikuję się jako osoba niebinarna i może przyjść poczucie, że moja płeć była ze mną niezgodna przez całe moje życie. A może też przyjść kolejny okres, w którym będę identyfikowało się jako kobieta"

trwa ładowanie posta...

Wszystko jest płynne

Demi unika szufladkowania i łatwych łatek. Uważa, że każda osoba wie, kim jest i z czym aktualnie się identyfikuje, a także że u każdego z nas dochodzenie do swojej tożsamości płciowej wygląda inaczej. To, co się w tym wszystkim nie zmienia to to, że dana osoba po prostu zna siebie i wie, jaka tożsamość jest dla niej aktualnie wiążąca.


"Mam wrażenie, że to już nigdy nie wróci do tego podziału na "tę" i "tamtą" stronę, ale myślę, że w tym wszystkim najważniejsze jest bycie otwartym i wolnym. Ja po prostu jestem bardzo "płynną" osobą, a takie podejście pasuje do tego, jak wyrażom same siebie"

trwa ładowanie posta...

W końcu wiemy już przecież, że sztywnie, niesłusznie przyjęty podział na płcie, jest tylko konstruktem społecznym, a nasza tożsamość płciowa jest płynna. W tym sensie słowa Demi o genderpodróży wydają się jakoś oddawać ducha tego całego procesu. Niemniej, nie powinniśmy w nim też zachodzić jakoś za daleko – mam tu na myśli np. xenopłciowość.

W każdym razie sam fakt, że Demi dzieli się swoimi przemyśleniami i rozterkami w tym temacie, na pewno pomaga całej społeczności i wielu osobom, które jeszcze nie potrafią się w tym jakoś odnaleźć. Gdybyście chcieli posłuchać całego wystąpienia to znajdziecie je tutaj (ostanie pół godziny):

The 19th Represents 2021 Virtual Summit Day 4: Culture

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 39
  • emoji ogień - liczba głosów: 8
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 46
  • emoji smutek - liczba głosów: 9
  • emoji złość - liczba głosów: 14
  • emoji kupka - liczba głosów: 95
Jan z Sosno,zgłoś
Cyrkiel, oxzywiscie masz racje ze nich robi co chce. Jej prawo. Ale ja tez mam prawo do własnego zdania i uwazam że gdyby zyla w czasach kiedy musialaby walczyc o przetrwanie to by sie pierdołami nie zajmowala, a tak probuje byc oryginalna i zwrócić na siebie uwagę.
Odpowiedz
13Zgadzam się8Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)
cyrkiel,zgłoś
imo niech robi co chce nikomu nie szkodzi,polacy jak zwykle mają problem do niczego
Odpowiedz
7Zgadzam się3Nie zgadzam się
przesada,zgłoś
XDD
Odpowiedz
7Zgadzam się1Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 6