Invisible Challange

Invisible Challenge z TikToka ofiarą hakerów. Na co uważać?

Źródło zdjęć: © Canva, TikTok
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,30.11.2022 18:00

Cyberprzestępcy wykorzystują popularne wyzwanie na TikToku o nazwie Invisible Challenge, aby rozpowszechniać złośliwe oprogramowanie wśród użytkowników aplikacji. W ten sposób pozyskują hasła do kont w social mediach i numery kart bankowych.

Invisible Body Challenge to wyzwanie, które zdobyło dużą popularność na TikToku. Trend polega na tym, aby użytkownicy aplikacji sfilmowali siebie bez ubrań. Następnie mają aktywować filtr Invisible Body, który w miejsce ludzkiej sylwetki nakłada jednolite tło. Klipy z frazą "invisible challenge" mają łącznie ponad 3,3 mld wyświetleń na TikToku.

Invisible Challenge. Hakerzy polują na naiwnych internautów

Popularnym trendem zainteresowali się hakerzy. Cyberprzestępcy opublikowali wiele filmów, w których pokazują, jak usuwają filtr z nagrań biorących udział w challenge'u. Sugerują internautom, że oni też mogą obejrzeć nagie ciała. Wystarczy, że zainstalują specjalne oprogramowanie, które rzekomo usuwa filtr Invisible Body.

Oczywiście filtru nie można usunąć. Oprogramowanie do obejrzenia nagich ciał na TikToku nie istnieje. Internauci, którzy nabrali się na obietnicę, tak naprawdę zainstalowali malware, czyli złośliwy program. Hakerzy za pomocą malware'u przechwytują dane z konta na Discordzie, karty kredytowej, hasła, środki w portfelach kryptowalutowych i inne cenne pliki na komputerze.

Invisible Challenge
Invisible Challenge (TikTok)
Invisible Challenge
Invisible Challenge (TikTok)
Invisible Challenge
Invisible Challenge (TikTok)

"Filmy na TikToku są krótkim i prostym do udostępniania formatem. Materiały mogą zdobyć ogromną popularność i przyciągnąć miliony użytkowników w krótkim czasie. Nic dziwnego, że cyberprzestępcy wykorzystują trendy w aplikacji jako narzędzie do oszustw. (...) Hakerzy, oferując narzędzie, które rzekomo odsłania widok na nagie ciało, żerują na ludzkiej ciekawości, strachu czy złośliwości" - wyjaśnił dyrektor firmy CyberSmart Jamie Akhtar, którego słowa cytuje "Forbes".

Portal tech.wp.pl przypomina, o jakich zasadach bezpieczeństwa pamiętać w internecie. Warto m.in. zaopatrzyć komputer w program antywirusowy, regularnie uaktualniać system i oprogramowanie, nie otwierać hiperłączy z otrzymanego e-maila, jeśli nie znamy nadawcy wiadomości. Nie powinniśmy również zapisywać haseł do kont w plikach dostępnych na komputerze.

Odkryj magię nie tylko otrzymywania, ale również dawania
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1