Blackout challenge

"Blackout challenge" znów zabija nastolatka. Nie demonizujmy przez to TikToka

Źródło zdjęć: © Vibez / Materiały własne red. Vibez
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,27.07.2021 12:39

12-letni chłopiec z USA zmarł, kiedy próbował odtworzyć "blackout challenge". Jest to wyzwanie polegające na podduszaniu się aż do utraty przytomności. Chociaż ten trend bywa kojarzony z TikTokiem, istniał na długo przed erą mediów społecznościowych.

Media opisują "blackout challenge" jako "śmiertelną zabawę na TikToku". Ten trend naprawdę jest niezwykle niebezpieczny i już wiele osób przypłaciło go życiem. Nową ofiarą wyzwania polegającego na podduszaniu się aż do utraty przytomności jest 12-latek z Oklahomy - informuje "Insider". Chłopiec chciał nagrać, jak bierze udział w wyzwaniu i wrzucić materiał na TikToka, ale "coś poszło nie tak".

W ostatnich latach każdy przypadek śmierci spowodowanej "blackout challenge" jest nagłaśniany przez media. W styczniu tego roku głośnym echem odbiła się sprawa 10-latki z Włoch, która zmarła podczas odtwarzania niebezpiecznego wyzwania. W konsekwencji TikTok został zobligowany do zablokowania niezweryfikowanych kont, w których nie da się jednoznacznie określić wieku użytkownika.

"Zabawa w podduszanie" pochodzi sprzed ery social mediów

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez CDC (Centers for Disease Control and Prevention) z 2008 roku, w latach 1995-2007 zarejestrowano 82 zgony spowodowane "zabawą w podduszanie". Te tragiczne statystyki dotyczyły osób w wieku 6-19 lat. Chociaż więc "blackout challenge" był popularny wśród nastolatków od dawna, to social media rozpowszechniły informacje o tym trendzie - dlatego jest zazwyczaj łączony z TikTokiem.

TikTok banuje "blackout challenge"

Wydaje się, że serwis jest świadomy zagrożenia wynikającego z "zabawy w podduszanie", ponieważ wyszukiwarka na TikToku blokuje wyniki wyszukiwania związane ze śmiertelnym trendem. Po wpisaniu "blackout challenge" w pole wyszukiwania, pojawia się komunikat o następującej treści: "Zwrot może kojarzyć się z zachowaniami lub treściami niedozwolonymi w świetle naszych zasad".

Blackout challenge
Blackout challenge (Vibez , Materiały własne red. Vibez)

TikTok to nie tylko dziwne trendy i głupie filmiki. Wybraliśmy dla Was wiele wartościowych materiałów, które możecie znaleźć w tym serwisie np. najlepsze przepisy na lemoniady i drinki z TikToka na lato, przepisy na śniadania z TikToka, sposoby na nieznośne upały lub najsmaczniejsze pomysły na piknik. Sprawdźcie je!

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 3
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 4
  • emoji smutek - liczba głosów: 6
  • emoji złość - liczba głosów: 2
  • emoji kupka - liczba głosów: 16