Dablony - co to jest?

Dablony to nowa obsesja TikToka. Czym jest trend dabloons?

Źródło zdjęć: © Vibez.pl / TikTok
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,24.11.2022 17:30

Na wstępie do tematu każdy z czytelników dostaje pięć dablonów. Chcecie się dowiedzieć, o co chodzi w tym trendzie? W nagrodę być może dostaniecie więcej dablonów. Lub stracicie. Jeszcze się nie zdecydowałem.

Podczas przeglądania TikToka mogliście trafić na filmiki, w których występował czarny kot, a autor nagrania wysyłał lub odbierał wam dablony. Prawdopodobnie wzruszyliście ramionami i scrollowaliście dalej. Tymczasem trend na dablony zdobywa popularność w oszałamiającym tempie. Klipy oznaczone hasztagiem #dabloons zdobyły ponad 400 mln wyświetleń na TikToku i jest ich coraz więcej. Dlaczego? O co w tym chodzi?

Dablony na TikToku. Co to jest?

Dablony są fikcyjną walutą na TikToku. Nie można ich kupić za prawdziwe pieniądze lub wymienić za jakikolwiek przedmiot. Żeby je zdobyć, należy przewijać filmy na TikToku i czekać aż pojawi się film z dablonami. Klip obraduje was dablonami lub zabierze wam środki z portfela. Nie wolno szukać filmów z dablonami. Klipy uczestniczące w zabawie łatwo rozpoznać, bo towarzyszy im przyśpieszona wersja utworu z gry "My Singing Mosters".

Dablony nie są nowym środkiem płatności. Nie są nową kryptowalutą. Wszystko rozgrywa się wyłącznie w waszej wyobraźni. Dablony to gra typu role-play (czyli wcielacie się w rolę), która dzięki TikTokowi zyskała globalny zasięg. Dablony, dublony, dabloon, doubloons. Uczestnicy zabawy różnie zapisują nazwę fikcyjnej waluty, ale wszyscy mają to samo na myśli.

Na filmach uczestniczących w trendzie zazwyczaj jest czarny kot. Zwierzę po raz pierwszy pojawiło się na memie z 2021 roku, który przedstawia kota z wyciągniętą łapą i podpisem "4 dablony". Każdy palec kota jest wart jednego dablona.

Dablony na TikToku
Dablony na TikToku (Know Your Meme , Know Your Meme)

Czarnym kotem i dablonami zainteresowali się użytkownicy portalu Tumblr, a potem TikToka. Kolejne filmy na temat zjawiska zwierzęcia, że dablony stały się światowym fenomenem. Kot najczęściej zwraca się do widza słowami "Witaj, podróżniku", a następnie przedstawia ofertę.

trwa ładowanie posta...

Dablony, dublony, dabloon, doubloons...

Trudno przewidzieć, jak potoczy się wasza przygoda z dablonami. Jeden użytkownik może sprawić, że popadniecie w dług, a kolejna osoba ogłosi, że jesteście wolni od obciążeń finansowych. Czarny kot może wam podarować 20 dablonów, a następny okraść was ze wszystkiego w portfelu. W trakcie zabawy możecie kupować przedmioty za dablony, pod warunkiem, że na nie traficie i posiadacie wystarczającą sumę dablonów. Wszystko chowacie do wyimaginowanego plecaka. Albo trzymacie na smyczy, bo ja raz dostałem owczarka niemieckiego do ochrony przed złodziejami dablonów.

trwa ładowanie posta...

Według tiktokera Jakuba Grzechowiaka, jeden film może podarować maksymalnie 100 dablonów. Zasada ma na celu spowolnienie inflacji. Ponadto nie ma nieskończonej liczby dablonów oraz innych wersji niż zwykłe dablony.

trwa ładowanie posta...

Dablony wywołają kryzys finansowy?

Trend na dablony rozwinął się do takich rozmiarów, że powstały już nawet ekonomia dublonów, czarny rynek dublonów, dublonowa mafia i FBI. Nikt nie potrafi przewidzieć, co się stanie z kursem dublonów. Być może ich posiadaczy czeka wielki kryzys...

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Słowo dablon wywodzi się od "dublona". Dublon to nazwa oznaczająca złotą monetę hiszpańską, której używano od XVI do XIX wieku. Skoro dotarliście aż do tego miejsca, w nagrodę otrzymujecie cztery dablony.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 36
  • emoji ogień - liczba głosów: 75
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 30
  • emoji smutek - liczba głosów: 14
  • emoji złość - liczba głosów: 17
  • emoji kupka - liczba głosów: 22
losowy typ,zgłoś
pisze rzeby pisać
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się