lifestyle
Fame MMA 14: Laluna tłumaczy się z porażki: "Nie byłam w stanie zadać ciosu Wiki, bo miała taktykę uciekania"
IKEA

IKEA pomoże uchodźcom, ale nie wszystkim się to podoba. Uważają, że to dyskryminacja

Źródło zdjęć: © Fundacja Ocalenie, Instagram, Twitter.com
Anna RusakAnna Rusak,19.01.2022 15:29

IKEA Polska chce zatrudnić osoby uchodźcze na staż. Nie wszystkim się to podoba. Pojawiły się głosy, że decyzja firmy to dyskryminacja: "Czy oferta kierowana do wybranej grupy/grup etnicznych nie jest dyskryminująca dla pozostałych?".

bFFvsUaH

Chyba dobrze wiemy, jaka jest aktualna sytuacja na granicy. Na szczęście nie wszyscy są obojętni na losy potrzebujących. IKEA Retail Polska postanowiła wesprzeć uchodźców i uchodźczynie.

W ramach projektu realizowanego razem z Fundacją Ocalenie w marcu 10 osób, będących uchodźcami, będzie mogło rozpocząć w firmie 6-miesięczny staż.

bFFvsUaJ

Na czym będzie polegał staż w IKEA?

Wszystko po to, by osoby w trudnej sytuacji łatwiej odnalazły się na rynku pracy i mogły poprawić swoje kompetencje językowe. W związku z tym Fundacja Ocalenie pomoże osobom na stażu w nauce języka i odnalezieniu się w naszej rzeczywistości. Warto też dodać, że uczestnicy będą mogli liczyć na pomoc prawną i wsparcie psychologiczne.

Znalezienie zatrudnienia w nowym kraju, ze słabą znajomością języka i lokalnego rynku pracy to niemal zawsze duże wyzwanie. Dodajmy do tego trudne doświadczenia uchodźcze i wszechobecne uprzedzenia i stereotypy, a robi się z tego bariera trudna do przekroczenia. Dlatego ogromnie cieszy nas start projektu stażowego dla uchodźczyń i uchodźców, który rozpoczęliśmy w partnerstwie z IKEA.

Żeby wziąć udział w programie trzeba posługiwać się językiem polskim na poziomie komunikatywnym i posiadać status uchodźczy. Później osoby uchodźcze będą mogły aplikować w ramach normalnej rekrutacji do pracy - staż nie daje im gwarancji zatrudnienia, ale jest płatny.

bFFvsUaL

Nie wszyscy są zachwyceni stażem uchodźców w IKEA

Oczywiście działanie firmy IKEA jest godne pochwały - właśnie w taki praktyczny sposób powinniśmy pomagać osobom w potrzebie. Niestety nie wszyscy zgadzają się z takimi działaniami. Twierdzą, że to dyskryminacja.

No więc nie, nie jest dyskryminujący. To zwykła, ludzka forma pomocy komuś, kto znajduje się w znacznie trudniejszej sytuacji niż my. Tak samo jak obowiązują programy pomocy dla bezrobotnych, tak samo pomoc można zaoferować uchodźcom i nie ma w tym niczego dyskryminującego czy złego.

bFFvsUaR

Nikt przecież nie zabiera tu nikomu pracy - po stażu uchodźcy będą brali udział w ewentualnych rekrutacjach na takich samych warunkach co pozostali. Jeśli ktoś jednak nie wie, czym jest empatia, to trudno oczekiwać, by rozumiał, o co chodzi w całym tym projekcie.

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Darek,zgłoś
Wszyscy powinni być traktowani równo, bez wyróżnień, a w ostatniej kolejności zarobkowi uchodźcy. A te uchodźczynie, to durna nową moda.
Odpowiedz
1
like
3
dislike
Komentarze (1)
arrow
10 dni płatnego urlopu. Benefit dla osób transpłciowych i niebinarnych