ekologia
Jest jeszcze nadzieja dla Ziemi? Oto ekologiczne GOOD VIBEZ! #6
IKEA

Drugie życie dla mebli w sieci IKEA. Bardzo szanujemy takie eko pomysły

Źródło zdjęć: © Pexels
Anna RusakAnna Rusak,13.05.2021 15:25

IKEA wchodzi na nowy poziom ekologii i rusza z obiegiem zamkniętym. Macie może jakieś zbędne krzesła w domu?

IKEA już od jakiegoś czasu podejmuje nowe, ekologiczne kroki, które mają pozytywnie wpłynąć na naszą planetę. Jakiś czas temu zaprezentowali książkę kulinarną z przepisami na dania z resztek. Teraz wchodzą poziom wyżej i proponują wtórny obieg mebli.

Szwedzka marka ruszyła już z programem, który polega na tym, że do ich sklepów można oddać używane meble – oczywiście tylko te zakupione wcześniej w IKEA. W Szkocji w ciągu miesiąca do sklepu wróciło aż 10 tysięcy produktów. Takie rozwiązanie zostało przetestowane też w Portugalii, a teraz rusza w Wielkiej Brytanii.

Na czym to polega?

Po prostu przynosicie do sklepu mebel, którego już nie potrzebujcie. W ramach podziękowania możecie dostać bon na kolejne zakupy o wartości nawet 50% ceny wyjściowej zwracanego przez Was produktu. To, jak duża będzie ta kwota, oczywiście zależy od stanu przedmiotu.

Już Was obleciał zimny pot na myśl o tym, że będziecie musieli rozkręcać te meble? Spokojnie, można je oddać w formie zmontowanej. Dodatkowo, każdy taki produkt będzie można opisać, dzieląc się jego historią. W końcu to IKEA – jak pewnie wiecie, ich reklamy bardzo często skupiają się właśnie na tym „ludzkim” aspekcie przedmiotów. No powiedzcie, czy ta reklama nie jest przesłodka?

IKEA Lamp Spike Jonze (2002 and 2018)

Co się dalej dzieje z tymi meblami?

Sieć będzie je recyklingowała lub przerabiała, a następnie sprzedawała w specjalnych miejscach w sklepach IKEA oraz za pośrednictwem rynku internetowego. Jak powiedział "The Guardian" Hege Sæbjørnsen, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w IKEA w Wielkiej Brytanii:

„Dążymy do celu, jakim jest osiągnięcie pełnego obiegu zamkniętego i pozytywnego wpływu na klimat do 2030 r. Będziemy nadal podejmować odważne kroki, aby do tego czasu wszystkie produkty były wytwarzane z materiałów odnawialnych, nadających się do recyklingu i/lub poddanych recyklingowi. ”.

- The Guardian

IKEA – What if?

Zapytaliśmy IKEA Polska o to, kiedy i czy, takie rozwiązanie trafi do nas, ale niestety jeszcze nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Biorąc jednak pod uwagę to, co powiedział Sæbjørnsen, możemy raczej optymistycznie patrzeć na tę sprawę.

Jak Wam się podoba pomysł szwedzkiej sieci? Mielibyście coś do oddania? Ja na pewno. Chociaż przyznam też, że najbardziej podoba mi się wizja opisywania historii tych produktów. Uważam, że to bardzo słodki i wpisujący się w filozofię marki pomysł.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Komentarze (0)
arrow
Będą kliniczne testy na ludziach. Wcześniej firma skrzywdziła wiele zwierząt