Święty Mikołaj

Grinch Mood, czyli dlaczego nielubienie świąt jest okej?

Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,25.12.2020 13:59

Obchodzenie świąt to nie obowiązek – wbrew temu, co mówi pan z reklamy telewizyjnej i pan z ambony. Wyjaśnimy Wam, dlaczego możecie się czuć w porządku z tym, że nie bierzecie udziału w rytuałach i zwyczajach związanych ze świętami.

Bo "święta" idą w parze z "Bożym Narodzeniem"

Grudniowe święta to jedne z najważniejszych dni w roku dla chrześcijan. Nie oznacza to, że nie możecie wyjątkowo traktować tego okresu, gdy nie utożsamiacie się z Kościołem – do spotkania w rodzinnym gronie nie potrzebna jest wiara w Boga. Trudno jest jednak zmienić schematy myślenia i oddzielić słowo "święta" od "Bożego Narodzenia". Szczególnie, gdy jesteście ateistami, a otaczają Was wierzący.

Mimo tego, co napisałem, nadal możecie uważać, że święta są elementem tradycji chrześcijańskiej i są dla osób wierzących. Jednak jeśli nie macie z tym wyznaniem nic wspólnego lub jesteście niewierzący, to jak najbardziej możecie sobie odpuścić traktowanie świąt jako "szczególnego", "magicznego", "niezwykłego" czasu w ciągu roku. Potraktujcie ten okres jako przyjemny urlop i okazję do wyspania się.

Bo święta są sztuczne

Może Wam się wydawać za wyjątkowo nienaturalne, że akurat przez kilka dni w grudniu ludzie są dla siebie szczególnie mili. Akurat w święta życzą sobie wszystkiego najlepszego, pomyślności, zdrowia i spełnienia marzeń. Akurat w święta interesują się sobą nawzajem. Akurat w święta zjeżdżają się w rodzinnym gronie i wręczają prezenty. Tak jakby nie mogli tego robić przez cały rok.

Warto być dla siebie miłym tak w ogóle. Nie tylko od 24 do 26 grudnia. Warto regularnie się zaskakiwać i wręczać sobie nawzajem drobne upominki. Nie tylko wtedy, gdy będzie udekorowana choinka. Z tego powodu święta mogą Wam się wydawać sztuczne. Niektórzy ludzie zachowują się inaczej niż przez resztę dni w roku. Jeśli uważacie, że jest to szopka i nie chcecie brać w niej udziału, to jest okej.

Bo święta się sprzedały

Dla jednych ludzi święta mogą być bezsensowne na poziomie religijnym, dla innych na poziomie komercyjnym. Spójrzmy prawdzie w oczy – święta to turbo żniwa dla wszystkich gałęzi gospodarki. Mikołaje pojawiają na witrynach sklepowych już w listopadzie, kiedy jeszcze świeczki na grobach nie zdążyły się wypalić. Każdy, kto prowadzi jakiś biznes i ma coś do sprzedania, chce Wam to opchnąć, BO ŚWIĘTA.

Jeśli wydaje Wam się, że święta stały się jedynie produktem, który z roku na rok generuje coraz większe zyski, to jest okej, jeśli będziecie mieli w tym okresie na wszystko wywalone. Nie musicie brać udziału w zakupowym szale, przeczesując alejki w galerii handlowej. Dajcie spokój i kasę, którą przewalilibyście na święta, zaoszczędźcie na fajny wyjazd podczas wakacji.

Bo macie powód do smutku

Każdy z nas mierzy się w życiu z różnymi trudnościami. Niektóre kłopoty można w czasie świąt odstawić na bok – śpiewać kolędy, składać życzenia, jeść bez umiaru, ale są takie problemy, które totalnie zajmują nam głowę i poza nimi nie widzimy świata. Posłuchajcie, naprawdę są ważniejsze sprawy niż święta. Nie musicie na siłę udawać radosnych. Jeśli chcecie się zająć swoimi problemami, zróbcie to.

Bo świąteczne piosenki i kolędy są okropne

Zdaję sobie sprawę, że świąteczne utwory nie każdemu przypadną do gustu. Niestety, jeśli "Last Christmas" albo "All I Want For Christmas Is You" Wam się nie podobają, to święta w ogóle nie mogą Wam się podobać, ponieważ te piosenki w grudniu wyskakują nawet z lodówki. No i chrześcijańskie kolędy, które w okresie świąt słychać wszędzie… nie są arcydziełem muzyki współczesnej.

Pamiętajcie: bez względu na to, dlaczego nie lubicie świąt, to uczucie jest jak najbardziej w porządku. To, co szkodzi, to zmuszanie się do czegoś i wrażenie, że nie jest się w zgodzie z samym sobą.

A co z sylwestrem 2020?

Prawdopodobnie interesuje Was, jak będzie wyglądał tegoroczny sylwester. Czy będzie można się przemieszczać, czy nie? Czy za wychodzenie z domu grożą jakieś kary? Prawnik ma dla Was kilka porad.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 2