Czego życzyć i nie życzyć w święta Bożego Narodzenia? [PORADNIK]
Świąteczny czas dla wielu nie jest łatwy i swoją cegiełkę z pewnością dokładają do tego życzenia, które składa się przy dzieleniu się opłatkiem. Jak powinno się składać życzenia świąteczne, a jak lepiej tego nie robić? I czemu powinniśmy zmodyfikować tradycję, która dla wielu z nas jest po prostu koszmarem.
Jeśli w waszej rodzinie istnieje tradycja składania większych lub mniejszych życzeń świątecznych i nie mówicie sobie po prostu "Wszystkiego najlepszego", to pewnie nie raz i nie dwa, zastanawialiście się, jak złożyć życzenia świąteczne. Cóż, to wcale nie taka prosta sprawa, jak mogłoby nam się wydawać.
Podobne
- Choinki z przekazem w Kijowie, Wilnie, Warszawie. Tematem wojna i ekologia
- Reni Skoczek i kultura zap***olu - w Boże Narodzenie zamiast odpoczywać powinniście czytać lektury
- Co kupić na mikołajki? Niebanalne i tanie prezenty
- Grinch Mood, czyli dlaczego nielubienie świąt jest okej?
- Boże Narodzenie. Metody na niewygodne pytania rodziny [WYWIAD]
Słowa mają wielkie znacznie i mogą wpływać na osoby, do których je kierujemy. Dlatego tak ważne jest, by w trakcie składania życzeń, o tym pamiętać. Czego więc życzyć sobie nawzajem w święta, a czego lepiej nie mówić?
Jak nie składać życzeń świątecznych?
Z życzeniami jest trochę jak z pytaniami, które pojawiają się zawsze, gdy spotykamy się z rodziną na święta. Jeśli więc zastanawiacie się, czy można komuś życzyć dziecka, chłopaka/dziewczyny, czy ślubu, to nie, nie można. Właściwie wszelkie pytania czy życzenie dotyczące życia prywatnego, szczególnie tego związanego ze sprawami delikatnymi i intymnymi lepiej pominąć.
Dlaczego? Chociażby dlatego, że nigdy nie wiecie, jakie uczucia wywoła to życzenie w osobie, której je składacie. Może wasza kuzynka od lat bezskutecznie leczy się z niepłodności i z pozoru niewinne życzenia tylko złamią jej serce? Jakikolwiek nie byłby to powód, takie życzenia zazwyczaj wywołują poczucie wstydu i dyskomfortu.
Tak samo z pytaniem i życzeniami o zamążpójście, czy posiadanie chłopaka lub dziewczyny. W końcu nie wiecie, czy osoba, której składacie takie życzenia, nie jest niewyaoutowaną osobą LGBTQ i tymi życzeniami tylko sprawiacie, że trudniej jej wyjść przed wami z szafy, chociaż bardzo by chciała/chciał/chciało? A może obdarowany życzeniami rychłego ślubu właśnie liże rany po rozstaniu?
Jeśli chodzi o życzenia, których składać nie należy, to poza relacjami wliczają się w to też wszelkie życzenia dotyczące wyglądu. Nie powinno się nikomu życzyć, żeby w przyszłym roku udało mu/jej się schudnąć czy pozbyć trądziku. Życzenia dotyczące wiary np. żebyś się w końcu nawrócił/nawróciła, też nie są nie są wskazane. W ogóle lepiej unikać tematów wyznaniowych czy politycznych.
Jak składać życzenia świąteczne?
Przede wszystkim życzenie nie mogą być wyrażeniem naszych osobistych pragnień i wymagań względem danej osoby. Życzycie siostrze, żeby miała w końcu więcej czasu dla rodziny? Albo, żeby w końcu pojechała na rodzinne wakacje, których unika od lat? Nie na tym powinny polegać życzenia!
Jeśli zastanawiacie się w takim razie, jak składać życzenia świąteczne, to odpowiedź w zasadzie brzmi: empatycznie. Zamiast mówić dzieciom, że życzycie im dobrych ocen i sukcesów w szkole, możecie powiedzieć, że życzycie im, żeby dalej realizowały swoje pasje lub ją odnalazły, bo chcecie, żeby były szczęśliwe.
Jeśli już macie wchodzić na te zakazane tematy, to zamiast partnera/partnerki możecie komuś życzyć po prostu miłości wszelkiej - w tym do samach siebie - i łagodności. Poza tym, nie ma co skupiać się na takich ogólnikach, lepiej naprawdę pomyśleć o tym, z czym dana osoba się nam kojarzy, co lubi.
Komuś, kto kocha książki, można życzyć, żeby nie trafiał się niewciągające lektury, które się kończy tylko po to, żeby je skończyć. Jeśli wiecie, że ktoś szuka pracy, to możecie mu/jej życzyć, żeby się szybko udało i to z dobrą pensją w pakiecie. Weganom można życzyć wiecznej promocji na wegemajonez, a babci tego, żeby zawsze było o czym plotkować z sąsiadką.
Najlepszym wyjściem jednak jest całkowite porzucenie życzeń na rzecz słów miłych i ważnych. Co to oznacza? Zamiast życzyć sobie zdrowia (choć to chyba najbardziej uniwersalne i najmniej szkodliwe życzenie), może lepiej powiedzieć sobie nawzajem, że cieszymy się z tego, że tu jesteśmy?
Myślę, że znacznie lepszym rozwiązaniem jest powiedzenie komuś np. że jest dla nas ważny, że go kochamy, podziwiamy, jesteśmy z niego/jej dumni. Tak, wiem, że to pewnie dla wielu po pierwsze trudne, po drugie jakieś takie proste i kliszowe, ale uwierzcie - każdy potrzebuje to czasem usłyszeć. Na pewno bardziej, niż tego, że już powinien być w związku i mieć dzieci, serio.
Przypominam, że asertywność nie jest najważniejsza, a na pewno nie dla każdego, więc odsyłam zapobiegawczo do tekstu, który mówił o tym, jak dbać o granice w święta.
Jak odpowiadać na stresujące i niedelikatne życzenia przy świątecznym stole? Polecam nasz wywiad z psycholożką, mediatorką i negocjatorką o metodach na niewygodne pytanie i przykre życzenia w święta.
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj