trendy
Na walentynki kwiaty LEGO? Zestawy 10313 i 10314 już dostępne
FB

Facebook banuje postowanie newsów w Australii. Australijczycy bojkotują Zuckerberga

Źródło zdjęć: © Pexels
MTB,
22.02.2021 11:30

#DeleteFacebook króluje na australijskim Twitterze. Mieszkańcy Australii są także nawoływani do usunięcia Instagrama i WhatsAppa

Facebook zablokował dostęp do newsów w Australii. Dlaczego? Ponieważ Australia planuje wprowadzić nowe prawo, na mocy którego Facebook miałby płacić portalom informacyjnym za postowanie swoich treści.

Filozofia stojąca za nowym rozporządzeniem jest prosta - skoro treści publikowane przez media przyciągają użytkowników na Facebooka, Amerykański Gigant powinien się im odwdzięczyć. Tego jednak zrobić nie chciał.

Od paru dni na Facebooku nie można więc postować żadnych treści informacyjnych dotyczących Australii. Nieważne, czy link do newsa należy do pierwotnego wydawcy, czy został on opublikowany przez jednego z użytkowników. Co więcej, Facebook nie pozawala nawet na publikowanie linków do informacji pochodzących ze stron rządowych. Portal społecznościowy nie zawiera więc update'ów dotyczących wirusa Covid-19 czy ważnych informacji z ostatniej chwili.

trwa ładowanie posta...

Nowy ban Facebooka wywołał wielkie oburzenie wśród jego australijskich użytkowników. Na Twitterze, konkurencyjnej platformie, zaczęły trendować hashtagi takie jak: #DeleteFacebook, #BoycottZuckerberg czy #FacebookWeNeedToTalk. Użytkownicy Facebooka są także namawiani do usunięcia swoich kont na Instagramie i WhatsAppie, ponieważ obie te aplikacje należą do Facebooka.

Na temat skandalu wypowiedzieli się nawet politycy innych państw. David Cicilline, amerykański demokrata, stwierdził, iż "Facebook nie jest kompatybilny z demokracją". Z kolei brytyjski polityk Julian Knight uznał, iż Facebook wykorzystał Australię jako "przypadek testowy" by sprawdzić, jak państwo demokratyczne zareagowałoby na odcięcie od dostępu do informacji na tej platformie. Knight wzywa również inne państwa do pomocy w "przywołaniu Facebooka do porządku".

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Komentarze (0)
arrow
Oreo x BLACKPINK. Spróbowałem i nie jestem zaskoczony [TEST]