Dziecko

Facebook zalały treści z wykorzystywaniem dzieci na tle seksualnym. Będą zmiany

Źródło zdjęć: © Pexels
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,24.02.2021 11:18

National Center for Missing and Exploited Children podaje, że w 2020 roku ilość treści w Internecie przedstawiających wykorzystywanie dzieci na tle seksualnym wzrosła o 31%. Ogromny odsetek tych materiałów pojawił się na Facebooku i Instagramie.

2021 rok nie idzie po myśli Facebooka. Najpierw konflikt z australijskim rządem. Teraz cyfrowy gigant zmaga się z oskarżeniami o spoglądanie zbyt łaskawym okiem na treści przedstawiające wykorzystywanie dzieci na tle seksualnym. Tylko w okresie od lipca do września 2020 roku na Facebooku i Instagramie wykryto co najmniej 13 milionów obrazów szkodzących dzieciom – podaje portal Business Insider.

99% spośród szkodliwych treści wykryli sami moderatorzy Facebooka. – Wykorzystywanie naszych aplikacji do krzywdzenia dzieci jest odrażające i niedopuszczalne – stwierdziła w oświadczeniu Antigone Davis, szefowa ds. bezpieczeństwa na Facebooku. Dodała, że: – Jesteśmy liderem w branży w zwalczaniu przypadków wykorzystywania dzieci.

Koncentrujemy się na zapobieganiu nadużyciom, wykrywaniu i zgłaszaniu treści naruszających nasze zasady oraz na współpracy z ekspertami i władzami w celu zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa. Testujemy nowe narzędzia. Uniemożliwiają one internautom udostępnianie treści, na których dzieci są ofiarami. Wciąż ulepszamy nasze serwisy, aby szybciej wykrywać i zgłaszać przypadki zakazanych treści.

- Antigone Davis

"Wykorzystywanie seksualne dzieci jest nielegalne"

Już teraz zauważalne są efekty działań cyfrowego giganta. Kiedy użytkownik wpisze w wyszukiwarkę na Facebooku hasło sugerujące krzywdzenie dzieci lub związane z tym zachowania, zobaczy specjalny komunikat: "Sądzimy, że Twoje wyszukiwanie może być powiązane z wykorzystywaniem seksualnym dzieci".

"Wykorzystywanie seksualne dzieci lub oglądanie obrazów bądź filmów pornograficznych z udziałem dzieci może grozić pozbawieniem wolności oraz prowadzić do dotkliwych konsekwencji osobistych" – brzmi komunikat na Facebooku. Dalej czytamy, że: "Wykorzystywanie seksualne dzieci wyrządza im wielką szkodę. Wyszukiwanie i oglądanie niestosownych, naruszających zasady materiałów jeszcze ją potęgują".

"Osoby, które mają fantazje seksualne związane z dziećmi, mogą zwrócić się o pomoc do odpowiednich organizacji". – czytamy w komunikacie wyświetlanym na Facebooku. – "Jeśli zauważysz taką aktywność na Facebooku, zgłoś ją nam oraz poinformuj organy ścigania. Jeśli doświadczyłeś wykorzystywania seksualnego, możesz skorzystać z telefonu zaufania albo porozmawiać z osobą, która jest Ci bliska".

Komunikat na Facebooku
Komunikat na Facebooku (Materiały własne)

Facebook zapewnia, że moderatorzy zarówno FB, jak i Instagrama będą usuwać i zgłaszać konta dzielące się treściami przedstawiającymi wykorzystywanie dzieci na tle seksualnym.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0