Enzym rozkładający plastik już tu jest i zmieni nasze życie. To koniec opakowań PET?
Opakowania PET i wszechobecny na wysypiskach plastik to poważny problem. Naukowcy postanowili rozprawić się z nim na dobre. Stworzyli enzym, który rozłoży plastik nawet w niskich temperaturach.
Gdy pisaliśmy o wcale nie tak ekologicznym biodegradowalnym plastiku, wspominaliśmy o badaniach dotyczących enzymu produkowanego przez bakterie, który miałby rozkładać plastik. Wszystko zaczęło się od pewnego wysypiska śmieci w Japonii, na którym odkryto niezwykłe bakterie.
Podobne
- Czym jest zero waste? Tylko nieliczni potrafią poprawnie odpowiedzieć
- Aromat waniliowy, czyli wanilina, z… plastiku. To nowy poziom obiegu zamkniętego
- Las przyszłości już tu jest, tylko zamiast zieleni oferuje nam metal. Podobno jest nawet ekologiczny
- Nowy ekologiczny pad do konsoli Xbox. Warto kupić Xbox Remix?
- 16-latkowie z Polski odkryli, jak skutecznie walczyć z plastikiem. Pomogą nam… larwy mola woskowego
Więcej na ten temat możecie przeczytać w tamtym artykule, ale teraz mamy dla was jeszcze lepsze wiadomości. Kolejni naukowcy postanowili głębiej zbadać ten temat i okazało się, że odkryli nowy enzym rozkładający plastik.
Jak działa enzym rozkładający plastik?
Naukowcy z uniwersytetu w Austin głębiej pochylili się nad bakteriami i sami opracowali enzym, dzięki któremu opakowania PET rozkładają się w naprawdę imponującym tempie. Okazuje się, że enzymy są w stanie rozłożyć politereftalan etylenu w kilka godzin.
Oczywiście może im to też zająć nawet kilka dni, ale to i tak nic w porównaniu z setkami lat, podczas których w normalnych warunkach rozkładają się takie opakowania PET. Naukowcom z Austin przyszli też na pomoc badacze z Cockrell School of Engineering i College of Natural Sciences, dzięki którym ten proces będzie jeszcze bardziej wydajny.
Stworzyli oni nowe mutacje enzymu, dzięki którym powstały szczepy rozkładające plastik nawet w niskich temperaturach. Teraz naukowcy pracują nad zwiększeniem produkcji enzymów rozkładających plastik, tak by spokojnie można go było zastosować w obszarach przemysłowych.
Dlaczego enzym rozkładający PET jest tak istotny?
Odkrycie i zastosowanie tego enzymu jest naprawdę ważne i przełomowe. Wystarczy uświadomić sobie, w ilu produktach możemy znaleźć politereftalan etylenu. To nie tylko miliardy plastikowych butelek walających się po śmietnikach. PET znajdziecie też w naczyniach i obudowach urządzeń elektrycznych.
Warto też wspomnieć o tym, że działanie enzymu rozkładającego PET pomoże także branży zajmującej się recyklingiem. Dzięki niemu ponowne wprowadzenie w obieg plastiku będzie znacznie łatwiejsze, bo proces rozkładu i rozdrobnienia plastikowych opakowań przy pomocy enzymu będzie zdecydowanie szybszy.
Działanie tego rozkładającego plastik enzymu może nam się naprawdę bardzo przydać. Chyba nie muszę nikomu mówić, jak bardzo poważnym problemem są opakowania PET. Takie "zjadające plastik" enzymy to zbawienne rozwiązanie. Obyśmy tylko szybko mogli wdrożyć je w życie!
Plastic-eating Enzyme Could Eliminate Billions of Tons of Landfill Waste
Źródło: designtaxi.com
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos