Parówka z białka ziemiaczanego

Parówki z ziemniaka? Wiadomo, że z Poznania

Źródło zdjęć: © @canva
Marta Grzeszczuk,
18.10.2024 19:10

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu stworzyli zamienniki mięsa z białka ziemniaczanego. Czym różnią się od innych roślinnych alternatyw?

Badacze z  (UPP) potwierdzili zakończenie sukcesem programu stworzenia zamienników mięsa z ziemniaków. Podstawą nowatorskich wyrobów jest białko ziemniaczane. Nie było do tej pory powszechnie wykorzystywane w produkcji żywności ze względu na trudności w obróbce. Bardzo korzystny jest profil aminokwasowy białka ziemniaczanego.

W Poznaniu powstały zamienniki mięsa z białka ziemiaczanego

W wywiadzie dla Radia Poznań szczegóły projektu przedstawił dr hab. Przemysław Kowalczewski z Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu UPP. Podkreślił, że to, co wyróżnia nowe produkty spośród innych roślinnych alternatyw, to wysokie wartości odżywcze oraz smak, który ma być bardzo zbliżony do tradycyjnych wyrobów mięsnych. Na bazie białka ziemniaczanego powstały w Poznaniu m.in. parówki, burgery i gyros.

trwa ładowanie posta...

Poznańscy naukowcy przy realizacji projektu zwrócili szczególną uwagę na odpowiedni skład tłuszczowy nowych zamienników mięsa. Produkty zawierają kwasy tłuszczowe w proporcjach optymalnych dla diety w klimacie środkowej Europy. Testy gotowych produktów przyniosły pozytywne wyniki. Konsumenci i konsumentki biorący udział w badaniu stwierdzili, że smak jest zaskakująco zbliżony do mięsnych odpowiedników.

Pachnie ładnie jak paróweczka, wygląda jak parówka, jest piękna różowiutka, zachowuje się nawet tak samo na grillu

- dr. Przemysław Kowalczewski

"Pyrówki" mogą wkrótce trafić do produkcji

Obecnie zespół naukowy skupiają się na publikacji wyników badań, które opisują wartości odżywcze stworzonych produktów. Prawa patentowe do wynalazków posiada Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Trwają rozmowy z firmami zainteresowanymi wprowadzeniem produktów z białka ziemniaczanego na rynek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

JULIA ŻUGAJ spełniła już WSZYSTKIE SWOJE MARZENIA?

Wiadomość o poznańskiej innowacji odbiła się szerokim echem w mediach społecznościowych. Wiele osób postuluje, żeby nie przegapić szansy na nazwanie wynalazku "pyrówkami". Pyry to regionalne określenie na ziemniaki w Wielkopolsce. "Pyralandią" nazywają swoje miasto mieszkańcy i mieszkanki Poznania.

Źródło: agroprofil.pl

Fundusze Europejskie dla młodych
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0