Kampania Przeciw Homofobii

Dziś Dzień Widzialności Osób Transpłciowych - czemu mówienie o nich jest tak ważne?

Źródło zdjęć: © Instagram, Kampania Przeciw Homofobii
Anna RusakAnna Rusak,31.03.2022 11:01

Dzień Widzialności Osób Transpłciowych wypada 31 marca. Dlaczego to tak ważne święto i czemu wciąż powinniśmy mówić o osobach transpłciowych? Chociażby dlatego, że część z nas wciąż ich nie rozumie.

31 marca obchodzimy Dzień Widzialności Osób Transpłciowych. W ten dzień od 2009 roku świętuje się dumę z przynależności do tej społeczności i dba się o jej większą widoczność. Dzięki temu osoby LGBTQ+ stają się też bardziej widzialne w mediach i debacie społecznej.

O osobach transpłciowych co prawda piszemy już od dawna, ale w tym szczególnym dniu chcielibyśmy wam o nich przypomnieć. Dobrym wstępem do poznania tej transpłciowej społeczności będą z pewnością filmiki, które stworzyła Kampania Przeciw Homofobii.

W Dzień Widzialności Osób Transpłciowych pokaż: #JestemPrzeciwTransfobii

KPH przygotowała serię krótkich wywiadów z polskimi osobami transpłciowymi. Dlaczego tak ważne jest ich obejrzenie? Chociażby dlatego, że dzięki nim zrozumiecie, że osoby transpłciowe są wśród nas i będziecie mogli się o nich czegoś dowiedzieć.

Jestem transpłciową kobietą - Ma #JestemPrzeciwTransfobii

Takie przedstawienie osób LGBTQ+ jest też ważne dla całej społeczności. Dzięki filmikom osoby trans mogą poczuć się pewniej. Dowiadują się też, że nie są w tym wszystkim same, a bycie osobą transpłciową to nie powód do wstydu. To powód do dumy.

Czemu ten dzień jest taki ważny?

Obchodzenie Dnia Widzialności Osób Transpłciowych jest naprawdę ważne. Chociażby dlatego, że osoby ze społeczności LGBTQ+ wciąż doświadczają przemocy - badania pokazują, że aż 70% z nich styka się z aktami agresji, a najczęściej doświadczają jej właśnie osoby transpłciowe.


Jak wynika z badań, aż 70 proc. osób LGBTA w Polsce doświadczyło przemocy. Najczęściej z agresją spotykają się osoby transpłciowe. W tej grupie ponad 82% osób nie decyduje się na ujawnienie swojej tożsamości płciowej swoim przełożonym w pracy, a aż 73%, studiując, nie mówi, kim jest kadrze naukowej.

- KPH

O tym problemie rok temu na spotkaniu z okazji Dnia Widzialności Osób Transpłciowch mówił też Adam Bodnar. Zwracał wtedy uwagę na to, że przypadki dyskryminacji osób LGBTQ+ w Polsce są niestety coraz częstsze. Nie jest to więc jakiś "wymyślony" problem, a przykra rzeczywistość tej społeczności.

trwa ładowanie posta...

Jak mogę pomóc?

Z tego względu wspieranie osób transpłciowych jest naprawdę istotne. Wierzymy, że dużą częścią tego społecznego nastawienia może być po prostu niewiedza i niezrozumienie, dlatego polecam wam nasz artykuł, z którego dowiecie się, kim są osoby transpłciowe i jak się do nich zwracać.

Żeby pogłębić tę wiedzę, warto też sięgnąć po teksty dotyczące korekty płci i deadnamingu. Jeśli chcielibyście lepiej poznać osoby transpłciowe, możecie zerknąć np. na wywiad z Kacprem Potępskim, którego Instagram też wam przy okazji polecam.

Jeśli chcielibyście jakoś wesprzeć osoby transpłciowe, to możecie, po pierwsze, dać im znać, że są przez was akceptowane i wyrazić swoją solidarność np. w social mediach. Warto też oczywiście współpracować z organizacjami, które im pomagają. Osoby transpłciowe wciąż mają w Polsce ciężko, dlatego naprawdę zachęcamy do ich aktywnego wspierania.

trwa ładowanie posta...

 Źródło: KPH, bip.brpo.gov.pl/pl/content/dzien-widzialnosci-osob-transplciowych-2021?fbclid=IwAR1N6-BoGbazoFTx02PGouMz31dMFjP6iYjPndEm4BPYiP-I0Vxeg5XQ2r8

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 1