Papież Franciszek o osobach transpłciowych

Papież Franciszek popiera osoby transpłciowe? Przekaz dla osób LGBTQ+

Źródło zdjęć: © Canva, Palácio do Planalto, Wikipedia
Anna RusakAnna Rusak,27.07.2023 12:15

Papież Franciszek przed Światowymi Dniami Młodzieży w Portugalii postanowił odpowiedzieć na kilka pytań młodych ludzi. Zabrał głos w sprawie transpłciowych osób w Kościele katolickim.

Stanowisko Kościoła katolickiego w sprawie osób LGBTQ+ nie jest jasne. Podczas gdy niemiecki kardynał w zeszłym roku przepraszał osoby z tęczowej społeczności za dyskryminację, w Polsce wyrzuca się z budynku poradnię dla dzieci, bo jej właściciel jest osobą transpłciową.

Ostoją w tych sprzecznych poglądach powinna być głowa Kościoła, czyli papież Franciszek. Duchowny wypowiedział się niedawno na temat osób transpłciowych, a jego słowa nie wszystkim mogą się spodobać.

Papież Franciszek z przesłaniem do osób transpłciowych

Od 1 do 6 sierpnia w Lizbonie w Portugalii będą odbywały się Światowe Dni Młodzieży 2023. W wydarzeniu udział weźmie również papież Franciszek. Z tej okazji głowa Kościoła wystąpiła w podcaście. Duchowny słuchał i odpowiadał na wiadomości nagrane przez młodych ludzi.

Jak informuje Reuters, jedną z młodych osób była dwudziestokilkuletnia Włoszka o imieniu Giona. Przekazała papieżowi Franciszkowi, że jest rozdarta między wiarą katolicką a transpłciową tożsamością. W odpowiedzi głowa Kościoła przekazała młodej trans dziewczynie, że: "Bóg kocha nas takimi, jakimi jesteśmy".

- Pan zawsze idzie z nami... Nawet jeśli jesteśmy grzesznikami, on jest blisko, aby nam pomóc. Pan kocha nas takimi, jakimi jesteśmy. To jest szalona miłość Boga - powiedział papież Franciszek.

trwa ładowanie posta...

Papież Franciszek a osoby LGBT+

Według wielu odpowiedź papieża Franciszka skierowana do transpłciowej dziewczyny jest gestem poparcia dla obecności osób transpłciowych w Kościele katolickim. To nie pierwszy raz, gdy duchowny zabiera głos w sprawie osób LGBTQ+.

Na początku stycznia tego roku w wywiadzie dla agencji Associated Press mówił, że homoseksualizm nie jest przestępstwem i potępił biskupów, którzy w swoich krajach popierają karanie czynów homoseksualnych. W 2022 r. zaapelował do rodziców osób z tęczowej społeczności, by nie potępiali swoich dzieci, tylko bezwarunkowo je kochali i wspierali.

Cieniem na tych wypowiedziach położyło się zdanie głowy Kościoła o "ideologii gender". Papież stwierdził, że jest ona bardzo niebezpieczna, ale po jego słowach było widać, że nie do końca wie, o czym mówi. Duchowny twierdził, że "antropologia gender" zagraża człowieczeństwu, bo unieważnia różnice.

Poza tymi ostatnimi wypowiedziami papież Franciszek wciąż jest chyba jedyną osobą pełniącą stanowisko głowy Kościoła katolickiego, która w tak wspierający sposób wypowiadałaby się o społeczności LGBTQ+.

Świadczą o tym nie tylko jego ostatnie słowa skierowane do transpłciowej dziewczyny, ale również to, że w 2020 r. zadeklarował, że popiera powstawanie ustaw o związkach cywilnych dla par tej samej płci. Wciąż sprzeciwia się małżeństwom jednopłciowym, ale nie widzi przeszkód w zapewnieniu parom LGBTQ+ praw, z którymi wiąże się formalizacja związku.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 9
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 6
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 3
Hipokryci,zgłoś
Ksiądz w mojej parafii miał dużo miłości do ministrantów, jak dorosłem to zrozumiałem o co chodzi. Wioskowa społeczność sama go broniła przed zarzutami "wrednych" dzieci. Kółka różańcowe, radni parafii, wszyscy go bronili.
Odpowiedz
0Zgadzam się2Nie zgadzam się
A.Ż.,zgłoś
Bóg jest miłością
Odpowiedz
2Zgadzam się0Nie zgadzam się
Jarek,zgłoś
nie cudzołóż i problemu nie będzie. To powinien każdy wiedzieć bez cennych rad papy.
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 13