Tęczowa torba zmieniła kolor na niebieski

Cud na zdjęciu IPN. Tęczowa torba przeistoczyła się w niebieską. Przypadek?

Źródło zdjęć: © Canva, Facebook
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,29.03.2022 17:00

Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie opublikował zdjęcie uczestników turnieju debat historycznych. Studentka zapozowała do fotografii z tęczową torbą. IPN ocenzurował torbę niebieskim kleksem, tłumacząc, że to efekt "fotoedycji".

Nie od dzisiaj wiadomo, że tylko i wyłącznie biało-czerwone to są barwy niezwyciężone. Kto ośmiela się w Polsce pokazywać publicznie w towarzystwie innych kolorów, a już o zgrozo - tęczowych, ten depcze narodowe wartości. Pewna studentka z Krakowa odważyła się zapozować do zdjęcia w Instytucie Pamięci Narodowejtęczową torbą. Co ją za to spotkało? Cenzu... tzn. fotoedycja.

"Gazeta Wyborcza" opisuje aferę, jaka wybuchła przy okazji eliminacji VI Małopolskiego Turnieju Debat Historycznych, które współorganizuje krakowski oddział IPN. W konkursie biorą udział licealiści. Uczestników turnieju możemy zobaczyć na zdjęciu, które krakowski IPN opublikował w mediach społecznościowych. Przyjrzyjcie się uważnie tej fotografii.

trwa ładowanie posta...

Tęczowa torba zmieniła się w niebieską

Fotografia przedstawia ok. 30 młodych osób. Na pierwszym planie w pozycji kucającej widzimy dziewczynę, która ma przy sobie płócienną torbę. Jest ona koloru niebieskiego, co jest wyjątkowo dziwne, ponieważ dziewczyna, która jest studentką Uniwersytetu Pedagogicznego, przyszła na turniej z torbą w kolorze tęczowym.

Czy można mówić w tym przypadku o cudzie? Studentka proponuje bardziej przyziemne wyjaśnienie sprawy. - Jestem w szoku. Absurdalne jest dla mnie to, że Instytut Pamięci Narodowej, instytucja publiczna, która ma stać na straży pamięci i o nią dbać, w tę pamięć ingeruje i wymazuje niewygodne elementy. Przecież to cenzura - twierdzi dziewczyna w wypowiedzi dla "Gazety Wyborczej".

Manipulowanie kolorem torby nie spodobało się internautom. Niektórzy porównują zachowanie IPN do akcji TVP, która wymazywała serduszka WOŚP w materiale puszczonym na antenie. - Tęcza zagraża już nie tylko fundamentom polskiej rodziny, ale także pamięci narodowej i historii tego kraju - pisze w prześmiewczym tonie jeden z internautów.

trwa ładowanie posta...

IPN zaprzecza oskarżeniom o cenzurę

Rzecznik prasowy IPN Rafał Leśkiewicz w wypowiedzi dla "Gazety Wyborczej" zaprzecza manipulacjom i cenzurze. Tłumaczy, że zdjęcie zostało poddane "fotoedycji", a ta "jest normalną praktyką, którą stosujemy, jeśli tylko czas na to pozwala". Leśniak zwraca uwagę, że oświetlenie w siedzibie IPN "nie jest sprzymierzeńcem fotografa". Instytucja miałaby być zdumiona skalą "hejtu" wymierzoną w jej stronę.

"Gumkowanie" tęczy a wpływ na osoby LGBTQ+

Nie warto przechodzić obojętnie obok wymazywania tęczy na torbie. IPN swoim działaniem komunikuje, że symbol społeczności LGBTQ+ jest niemile widziany w przestrzeni publicznej. Tymczasem co druga osoba LGBTQ+ w Polsce ma objawy depresji, a 55% myśli samobójcze - wynika z badań przeprowadzonych przez Kampanię Przeciw Homofobii, Lambdę Warszawa i Uniwersytet Warszawski.

"Gumkowanie" tęczy na torbie na pewno nie jest krokiem, który poprawi stan psychiczny osób LGBTQ+ w naszym kraju. Mistrzowie Photoshopa z IPN, gratulujemy!

Źródło: krakow.wyborcza.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 5
  • emoji ogień - liczba głosów: 5
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1