Cud na zdjęciu IPN. Tęczowa torba przeistoczyła się w niebieską. Przypadek?
Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie opublikował zdjęcie uczestników turnieju debat historycznych. Studentka zapozowała do fotografii z tęczową torbą. IPN ocenzurował torbę niebieskim kleksem, tłumacząc, że to efekt "fotoedycji".
Nie od dzisiaj wiadomo, że tylko i wyłącznie biało-czerwone to są barwy niezwyciężone. Kto ośmiela się w Polsce pokazywać publicznie w towarzystwie innych kolorów, a już o zgrozo - tęczowych, ten depcze narodowe wartości. Pewna studentka z Krakowa odważyła się zapozować do zdjęcia w Instytucie Pamięci Narodowej z tęczową torbą. Co ją za to spotkało? Cenzu... tzn. fotoedycja.
Podobne
- Atak na centrum "Postój" we Wrocławiu. Gdzie była policja?
- Prawica szczuła, że edukacja antydyskryminacyjna zmieni cię w geja... i przegrała w sądzie
- Biden wprowadza paszport neutralny płciowo. Znacznik X w miejscu płci
- Profesor misgenderował transpłciową studentkę. W nagrodę zarobił 1,7 mln złotych
- Niemiecki proboszcz wsparł transpłciowego ministranta - wywiesił w kościele flagę LGBTQ+
"Gazeta Wyborcza" opisuje aferę, jaka wybuchła przy okazji eliminacji VI Małopolskiego Turnieju Debat Historycznych, które współorganizuje krakowski oddział IPN. W konkursie biorą udział licealiści. Uczestników turnieju możemy zobaczyć na zdjęciu, które krakowski IPN opublikował w mediach społecznościowych. Przyjrzyjcie się uważnie tej fotografii.
Tęczowa torba zmieniła się w niebieską
Fotografia przedstawia ok. 30 młodych osób. Na pierwszym planie w pozycji kucającej widzimy dziewczynę, która ma przy sobie płócienną torbę. Jest ona koloru niebieskiego, co jest wyjątkowo dziwne, ponieważ dziewczyna, która jest studentką Uniwersytetu Pedagogicznego, przyszła na turniej z torbą w kolorze tęczowym.
Czy można mówić w tym przypadku o cudzie? Studentka proponuje bardziej przyziemne wyjaśnienie sprawy. - Jestem w szoku. Absurdalne jest dla mnie to, że Instytut Pamięci Narodowej, instytucja publiczna, która ma stać na straży pamięci i o nią dbać, w tę pamięć ingeruje i wymazuje niewygodne elementy. Przecież to cenzura - twierdzi dziewczyna w wypowiedzi dla "Gazety Wyborczej".
Manipulowanie kolorem torby nie spodobało się internautom. Niektórzy porównują zachowanie IPN do akcji TVP, która wymazywała serduszka WOŚP w materiale puszczonym na antenie. - Tęcza zagraża już nie tylko fundamentom polskiej rodziny, ale także pamięci narodowej i historii tego kraju - pisze w prześmiewczym tonie jeden z internautów.
IPN zaprzecza oskarżeniom o cenzurę
Rzecznik prasowy IPN Rafał Leśkiewicz w wypowiedzi dla "Gazety Wyborczej" zaprzecza manipulacjom i cenzurze. Tłumaczy, że zdjęcie zostało poddane "fotoedycji", a ta "jest normalną praktyką, którą stosujemy, jeśli tylko czas na to pozwala". Leśniak zwraca uwagę, że oświetlenie w siedzibie IPN "nie jest sprzymierzeńcem fotografa". Instytucja miałaby być zdumiona skalą "hejtu" wymierzoną w jej stronę.
"Gumkowanie" tęczy a wpływ na osoby LGBTQ+
Nie warto przechodzić obojętnie obok wymazywania tęczy na torbie. IPN swoim działaniem komunikuje, że symbol społeczności LGBTQ+ jest niemile widziany w przestrzeni publicznej. Tymczasem co druga osoba LGBTQ+ w Polsce ma objawy depresji, a 55% myśli samobójcze - wynika z badań przeprowadzonych przez Kampanię Przeciw Homofobii, Lambdę Warszawa i Uniwersytet Warszawski.
"Gumkowanie" tęczy na torbie na pewno nie jest krokiem, który poprawi stan psychiczny osób LGBTQ+ w naszym kraju. Mistrzowie Photoshopa z IPN, gratulujemy!
Źródło: krakow.wyborcza.pl
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Koniec z wagarami? MEN chce walczyć z niską frekwencją
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos