społeczeństwo
Nocny zakaz sprzedaży alkoholu w Warszawie. Radni KO są przeciwko
Profesor misgenderował studentkę

Profesor misgenderował transpłciową studentkę. W nagrodę zarobił 1,7 mln złotych

Źródło zdjęć: © Canva, YouTube
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,22.04.2022 10:00

Shawnee State University w amerykańskim stanie Ohio wypłaci jednemu ze swoich profesorów 400 tys. dolarów. Mężczyzna nie zgodził się zwracać do transpłciowej studentki zgodnie z formą osobową, którą preferowała. Wykładowca stwierdził, że to sprzeczne z jego poglądami religijnymi.

Nicholas Meriwether to wykładowca filozofii na publicznym uniwersytecie w Portsmouth. W 2018 roku zwrócił się do transpłciowej studentki per "pan". Kobieta upomniała wykładowcę, aby ten uszanował żeński zaimek, którym się posługuje. Profesor odmówił, twierdząc, że jest to sprzeczne z jego chrześcijańskimi poglądami. Zaoferował, że będzie mówił do studentki po imieniu.

Uczennica nie zgodziła się na propozycję wykładowcy. W sprawę zaangażowały się władze uniwersytetu, które wszczęły dochodzenie w sprawie incydentu. Według komisji Meriwether stworzył "wrogą atmosferę" na swoich zajęciach. Przełożeni ostrzegli profesora, że za naruszenie polityki antydyskryminacyjnej może zostać zwolniony lub zawieszony bez prawa do pobierania wynagrodzenia.

Profesor zarobił fortunę za misgenderowanie studentki

Meriwether pozwał uniwersytet, oskarżając przełożonych, że naruszyli jego konstytucyjne prawa, bo zmusili do wypowiadania się w sposób sprzeczny z jego przekonaniami religijnymi. Wykładowca po trzyletniej batalii sądowej w 2021 roku usłyszał wyrok na swoją korzyść. W związku z takim obrotem sprawy przedstawiciele Shawnee State University zdecydowali się pójść na ugodę z Nicholasem Meriwetherem.

Uczelnia tłumaczy, że ugoda wynika ze względów "ekonomicznych", bo wieloletni proces był obciążeniem dla budżetu placówki. Uniwersytet zaprzecza, że ktokolwiek pozbawił profesora prawa do wolności słowa lub kultywowania praktyk religijnych. Władze placówki broniły decyzji o udzieleni nagany wykładowcy, tłumacząc, że zależy im na ochronie studentów przed bigoterią i dyskryminacją.

W ramach ugody uniwersytet wypłaci wykładowcy 400 tys. dolarów odszkodowania. Ponadto Meriwether będzie miał prawo wybrać, kiedy używać lub nie używać zaimków w odniesieniu do swoich studentów. Uczelnia upoważniła profesora, aby te nie musiał zwracać się do studentów zgodnie z zaimkami, które preferują, jeśli zaimki te nie odpowiadają płci przypisanej przy urodzeniu.

Podcast Series: #10 Interview with Professor Nicholas Meriwether and Attorney Tyson Langhofer

To kwestia szacunku do drugiej osoby

Rozwiązanie sprawy skrytykowała Kathryn Poe, ekspertka od komunikacji i polityki publicznej: - Używanie poprawnych imion i zaimków jest wyrazem szacunku do człowieka. Jestem rozczarowana wynikiem procesu i zaniepokojona tym, że może to mieć wpływ na transpłciowych i niebinarnych studentów.

Sarah Kennedy, wiceprezes ds. komunikacji w GLAAD, stwierdziła, że posługiwanie się niewłaściwą formą osobową może mieć poważne konsekwencje. Kennedy powołała się na statystyki, zgodnie z którymi stosowanie poprawnych zaimków wobec młodzieży LGBTQ+ zmniejsza ryzyko podjęcia się nich próby samobójczej.

Źródło: teenvogue.com/cnn.com/fortune.com

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 25
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 9
  • emoji smutek - liczba głosów: 2
  • emoji złość - liczba głosów: 7
  • emoji kupka - liczba głosów: 4
Gościu,zgłoś
Brawo dla decyzji sądu. I dobrze ze prof. Nie dał z siebie zrobić idioty. Świetnie ze zaproponowal rozwiązanie - przejście na ty. Ale ten ktos (ta zaburzona istota) chciała na sile udowodnić ze zmusi profesora . Na szczęście się nie. Zaburzenia psychiczne się leczy
Odpowiedz
7
like
6
dislike
Nefe,zgłoś
Żałosne te komentarze wynikające z niewiedzy
Odpowiedz
2
like
5
dislike
Weri,zgłoś
Od jutra student będzie uważał,że jest krową i będzie muczał zamiast mówić, też mamy na to przystać? Świat zmierza w kierunku totalnej zagłady. Jeszcze chwile i człowiek nic co jest prawdą, nie będziemógł powiedzieć. Światem widać rządzą totalni psychopaci.
Odpowiedz
24
like
9
dislike
Zobacz komentarze: 5
Komentarze (5)
arrow
Letnie wakacje w różnych terminach? Czarnek ocenił pomysł