Paszport X

Biden wprowadza paszport neutralny płciowo. Znacznik X w miejscu płci

Źródło zdjęć: © Canva, YouTube
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,01.04.2022 17:30

W Dniu Widzialności Osób Transpłciowych administracja Joe Bidena ogłosiła, że wprowadza paszporty neutralne płciowo. Dokument ze znacznikiem X w miejscu płci można odbierać od 11 kwietnia. To ważne wydarzenie dla milionów Amerykanów, którzy nie utożsamiają się z binarnym podziałem na dwie płcie.

Według szacunków Williams Institute w USA żyje od 1,2 do 4 milionów osób, które są niebinarne lub interpłciowe. Wiele z nich nie mogło posługiwać się dokumentami, które odzwierciedlały ich prawdziwą tożsamość. Część amerykańskich stanów wymaga przedstawienia dowodów operacji narządów płciowych, aby zaktualizować płeć w akcie urodzenia.

Decyzja administracji Joe Bidena jest przełomowa dla osób, które nie utożsamiają się z binarnym podziałem na dwie płcie. Od 11 kwietnia będą one mogły określić swoją płeć w paszporcie jako X. Żeby to zrobić, nie trzeba będzie przedstawiać żadnych dodatkowych dokumentów.

U.S. passports to include option for "X" gender marker

Doniosłe wydarzenie dla amerykańskiej społeczności LGBTQ+

- Dodanie znacznika X do amerykańskich paszportów jest doniosłym wydarzeniem - powiedziała Jessica Stern, specjalna wysłanniczka USA, która broni praw społeczności LGBTQ+ na całym świecie.

- Jest to gest, który świadczy o tym, że system administracyjny Stanów Zjednoczonych uwzględnia różnorodność płciową pod kątem tożsamości, ekspresji i cech. Znacznik X nie tworzy nowych definicji ani prawa. To zmiana polityki, która uznaje prawdziwą tożsamość osoby posiadającej paszport - powiedziała Jessica Stern.

Bezprecedensowy wyrok, który uruchomił lawinę

Decyzję administracji Joe Bidena poprzedziła długa batalia sądowa, której bohaterze było Dana Zzyym - byłom żołniercze US Navy, które określa się jako osoba interpłciowa i niebinarna. Dana przez sześć lat walczyło o to, aby mieć paszport, który nie zmusza osoby do identyfikowania się jako mężczyzna lub kobieta, tylko uznaje, że nie jest ani jednym, ani drugim.

Dana Zzyym Issued 1st U.S. Passport With Gender X Designation

Przełomowa decyzja w sprawie Dany skruszyła zabetnowany system prawny w USA. Dzięki temu od kwietnia znacznik X w swoim paszporcie będzie mogła umieścić każda osoba, która jest niebinarna, interpłciowa lub nieutożsamiająca się z tradycyjnymi kategoriami płciowymi.

Źródło: NBC News/Reuters

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 7
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 3