CBOS

Coraz więcej młodych o lewicowych poglądach! Badania CEBOS niosą trochę nadziei

Źródło zdjęć: © Wirtualnemedia, CBOS, Twitter.com
Anna RusakAnna Rusak,13.08.2021 10:16

Co ludzie w wieku 18-24 lat sądzą o kościele, aborcji i podatkach? Są bardziej lewicowi czy prawicowi? Jakie kwestie są dla nich najważniejsze? Najnowsze badanie CBOS odpowiedzą na wszystkie te pytania i przyniosą jakiś, chociaż minimalny, powiew nadziei

Może zastanawiacie się, jakie mamy poglądy? Pisząc "my" mam na myśli grupę 18-24 latków, których ostatnio pod kątem spojrzenia na świat i politykę przebadał CBOS. Pojawił się pytania o poglądy, węgiel, kościół i np. aborcję.

Badania zostały wykonane w ramach procedury mixed-mode i wykorzystano w nich dane z dwóch innych badań, w których w sumie udział wzięło 2381 osób. W przebadanej grupie znaleźli się pełnoletni mieszkańcy Polski, których wylosowano z rejestru PESEL. Także spokojnie, nie było tutaj jakiegoś specjalnego podziału np. na województwa czy wykształcenie.


"W związku z obserwowanymi zmianami identyfikacji politycznych postanowiliśmy przyjrzeć się bardziej dokładnie, jakie poglądy mają ludzie młodzi w ważnych kwestiach społeczno-politycznych i na ile różnią się one od opinii ogółu społeczeństwa"

- CBOS
trwa ładowanie posta...

Lewica rośnie w siłę

Badania ewidentnie pokazują, że młodzi Polacy mają zdecydowanie bardziej liberalne poglądy. Odsetek młodych identyfikujących się z lewicowymi poglądami wzrósł o 13% - z 17 do 30 proc. Prawica też trochę podskoczyła, jednak znacznie mniej, bo jedynie o 4 proc. - z 23 do 27 proc. Ostatni raz taką przewagę miała nad prawicą dziewięć lat temu - wtedy dominowały poglądy centrowe.

Ten wzrost widać też w deklarowanych przez nich poglądach. Większość z nich popiera prawne dopuszczanie do aborcji (58 proc.) i nie ma nic przeciwko związkom par jednopłciowych (55 proc.). Nikogo też pewnie nie zdziwi fakt, że 67% z nich sądzi, że państwo nie powinno faworyzować żadnego wyznania, a związek Polski ze Stolicą Apostolską jest niepotrzebny.

Co jest dla nich ważne?

Wysokie świadczenia społeczne np. w obszarze szkolnictwa i opieki zdrowotnej. Popierają podatek liniowy i opowiadają się za prywatyzacją państwowych przedsiębiorstw. Okazuje się też, że znacznie ważniejsze są dla nich prawa i swobody obywatelskie. W sumie nie powinno to nikogo dziwić, bo na marszach Strajku Kobiet młodzi mieli dość silną reprezentację.

Kluczową sprawą jest też dla nich praca. 43 procent badanych opowiada się za bezpieczeństwem zatrudnienia i stawia to nad elastycznym zatrudnieniem. Tu też raczej bez większych zaskoczeń - w końcu pewnie większość z nich pracuje na zleceniach, a jak dobrze wiemy, nie jest to najbardziej stabilna forma zatrudnienia.

Nie wszystko takie kolorowe

Pojawiły się też pytania natury ekologicznej. Czy młodzi kochają węgiel? Tutaj jest w zasadzie pół na pół - 50 procent badanych uważa, że jak najszybciej należy podjąć działania, które odwiodą nas od energetyki opartej na tym surowcu. A z trochę mniej optymistycznych i mniej lewicowych postaw - aż 60 proc. respondentów jest przeciwnych przyjmowania uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu.

Także jak widać, wciąż może nie są to jakoś powalające zmiany i wzrosty, ale dają choć odrobinę nadziei. Można powiedzieć, że to, co ostatnio dzieje się w naszym państwie - wystarczy chociażby przywołać ostatnie wydarzenia związane z ustawą "LexTVN" - znacząco wpływa na ich poglądy. Trudno się dziwić, żyjemy już chyba w czasach, w których trudno jest nie mieć zdania.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 4