Blokada TikToka w Polsce?

Blokada TikToka w Polsce? Pełnomocnik rządu zabrał głos

Źródło zdjęć: © Vibez.pl / Canva, YouTube
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,27.12.2022 12:00

Stany Zjednoczone alarmują, że TikTok jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego i rozważają całkowitą blokadę aplikacji. Jakie jest stanowisko Polski? Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński uspokoił użytkowników serwisu.

TikTok znalazł się w centrum rywalizacji między mocarstwami. Zarządzana przez chińską firmę ByteDance aplikacja mierzy się z zarzutami o szpiegostwo na rzecz komunistycznych władz w Chinach. W grudniu amerykański Senat przegłosował prawo zabraniające pracownikom federalnym korzystania z TikToka. Senator Josh Hawley uważa, że aplikacja "to koń trojański Komunistycznej Partii Chin".

Na równie radykalny krok zdecydowały się władze Tajwanu. Wyspiarskie państwo zakazało TikToka na urządzeniach pracowników sektora publicznego z obawy o bezpieczeństwo narodowe. Z kolei Indie już w 2020 roku zablokowały TikToka. Czy podobny ruch rozważa Polska, która jest jednym z sojuszników USA w Europie?

Blokada TikToka w Polsce?

- Będąc w takiej pozycji, w jakiej jest Polska, warto się zastanowić, ile wojen równocześnie jesteśmy w stanie prowadzić - stwierdził sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński w rozmowie z portalem "Dziennik Gazeta Prawna".

Cieszyński zapewnił, że polski rząd w najbliższej przyszłości nie planuje blokady TikToka. - Ta decyzja nie ma wymiaru technologicznego, tylko stricte polityczny. Ośrodkiem decyzyjnym nie jest więc resort cyfryzacji. Ale nie sądzę, żeby komuś chodziło po głowie blokowanie w Polsce TikToka - powiedział Cieszyński.

Czy TikTok jest bezpieczną aplikacją?

Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa odpowiedział odpowiedział na pytanie, czy TikTok jest bezpieczną aplikacją: - Trwają analizy. Nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie. Moim zdaniem należy to rozpatrywać przez pryzmat tego, jak rozwiązania wykorzystane w TikToku - czy innej badanej platformy - mają się do rozwiązań wykorzystywanych przez pozostałe podmioty na rynku. Oprócz wiarygodności podstawą w tej dziedzinie powinno być także równe traktowanie wszystkich podmiotów - powiedział Cieszyński w wywiadzie z "DGP".

Cieszyński stwierdził, że w dziedzinie cyfrowych usług publicznych najważniejsza jest wiarygodność. - Kluczowa dla cyfrowych usług publicznych jest wiarygodność. Dlatego odradzałbym przede wszystkim rozwiązania, przy których przesłanki polityczne byłyby maskowane merytorycznymi. Takie uzasadnienia mają krótkie nogi, a my musimy budować zaufanie na lata. Raz stracone może być nie do odzyskania - powiedział Cieszyński dla "DGP".

Słowa Cieszyńskiego skomentował portal cyberdefence24.pl. "Choć (...) ze strony polskiego rządu brakuje jednoznacznego opowiedzenia się w sprawie TikToka, nie ulega wątpliwości, że - prędzej czy później - bardziej wiążące decyzje dotyczące chińskiej aplikacji będą musiały zostać podjęte."

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
robbie,zgłoś
W Końcu ludzie się zaczynają orientować że to tiktokowe pranie mózgów jest totalną zagładą dla nowego pokolenia. Ogłądanie bezmyślnych filmików pseudo aktorów z głupawymi minami wykrzywionymi jest totalnie stratą czasu. Ludzie robiąz siebie błaznów na tych filmikach i to niby ma uczyć nasze dzieci?? Dzieciaki nic nie robią tylko wpatrują się godzinami bezsensownie tracąc czas i rosnąc przy tym w szerz!! Zablokowac to natychmiast!!! Państwo Polskie powinno natychmiast podjąc kroki bo te dzieciaki nic innego nie widzą prócz tej bzdury tiktoka!
Odpowiedz
2Zgadzam się2Nie zgadzam się