trendy
Plakat Marszu Niepodległości wkurzył narodowców. Chodzi o barwy Ukrainy?
Zombie w Chinach

Plaga zombie ogarnęła Chiny? Wielu uwierzyło w informację z TikToka

Źródło zdjęć: © Vibez / TikTok
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,11.08.2022 15:00

Użytkownicy TikToka wypromowali teorię, że w Chinach wybuchła zaraza zombie. Wielu uwierzyło, a o sprawie napisały zagraniczne portale. Jak do tego doszło?

bGlnfrmH

Trendy na TikToku to temat rzeka. Społeczność serwisu sprawia, że viralem stają się najbardziej absurdalne pomysły. Wystarczy przypomnieć, że latem 2022 roku cała Polska żyła historią użytkowniczki sarusia55, która wysłała pozdrowienia z plaży w Stegnie. Niestety, niektóre trendy na TikToku bywają szkodliwe lub powielają dezinformacje. Tak było w przypadku rzekomej plagi zombie w Chinach.

Filmy oznaczone hasztagiem #zombiesinchina wygenerowały blisko sześć  mln wyświetleń na TikToku. Internauci dzielą się nagraniami, na których pokazują rzekome dowody na istnienie zombie w Chinach lub ostrzegają, by przygotować się na nadejście plagi. Trudno stwierdzić, kto traktuje trend z przymrużeniem oka, a kto na poważnie. Jaka jest geneza plotki o zarazie umarlaków?

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Zombie w Chinach. Kiedy powstała plotka?

Jak podaje newsweek.com, trend powstał w wyniku błędnej interpretacji artykułu z serwisu "We Are The Mighty" z 2021 roku. Autor zatytułował tekst "W ten sposób apokalipsa zombie najprawdopodobniej rozpocznie się w Chinach". Przedstawia w nim hipotetyczną sytuację, gdy plaga zombie ogarnia kraj komunistyczny, taki jak Chiny.

bGlnfrmJ
Dlaczego akurat Chiny? Autor tłumaczy, że zaraza zombie nie mogłaby wybuchnąć w Wielkiej Brytanii lub USA, w których rozgrywa się większość filmów o zombie. Są to bowiem kraje, które szybko informują opinię publiczną, gdy dochodzi do zagrożenia. Autor wymienia katastrofę w Czarnobylu jako przykład na to, że kraje komunistyczne zatajają informacje o kryzysie, przez co pogarszają sytuację.

Autor cytuj fragment powieści grozy pt. "World War Z" Maxa Brooksa: "Poprzez zatajenie prawdy o wybuchu plagi zombie, komunistyczny rząd chiński pomógł w rozprzestrzenieniu się zarazy". W 2013 powstała ekranizacja książki, w której główną rolę zagrał Brad Pitt.

World War Z - Zwiastun PL (Official Trailer)

Użytkownicy TikToka powołują się na wyżej wspomniany artykuł, aby dowieść, że w Chinach naprawdę wybuchła plaga zombie. Trudno dotrzeć do źródła, które wywołało histerię. Trend przeniósł się z TikToka na Twittera. "Newsweek" pisze o tysiącach zdezorientowanych i przestraszonych internautów, którzy szukają wiedzy o zombie w Chinach.

bGlnfrmL
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Czy w Chinach wybuchła zaraza zombie?

Nie, w Chinach nie wybuchła zaraza zombie. Żadna agencja informacyjna nie podała takiej wiadomości. Odważę się stwierdzić, że nigdy o takiej wiadomości nie usłyszymy. Dlaczego? Zombie nie istnieją. Wiem, dla niektórych osób może to być szok. Zombie są fikcyjnymi postaciami tak jak smoki, wróżka zębuszka i Świnka Peppa. Możecie spać spokojnie.

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Hubert,zgłoś
Dlaczego oni robią takie dziwne trendy jestem zdezorientowany
Odpowiedz
1
like
0
dislike
Poprostu_Zuza,zgłoś
Rzeczywiście odetchnęłam z ulgą lol, czasami to co zobaczymy w internecie nieźle, czasem pozytywnie często negatywnie wpływa na sposób spostrzegania tego co dzieje się na świecie! i to brzmi trochę śmiesznie ale cieszę się że w Chinach nic złego się nie dzieje!
Odpowiedz
5
like
0
dislike
Komentarze (2)
arrow
Burmistrz Świdnika: Homoseksualiści organizują obwoźne targi dzieci