trendy
Google będzie miało swój ChatGPT. Kiedy się pojawi?
Zombie w Chinach

Plaga zombie ogarnęła Chiny? Wielu uwierzyło w informację z TikToka

Źródło zdjęć: © Vibez / TikTok
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,11.08.2022 17:00

Użytkownicy TikToka wypromowali teorię, że w Chinach wybuchła zaraza zombie. Wielu uwierzyło, a o sprawie napisały zagraniczne portale. Jak do tego doszło?

Trendy na TikToku to temat rzeka. Społeczność serwisu sprawia, że viralem stają się najbardziej absurdalne pomysły. Wystarczy przypomnieć, że latem 2022 roku cała Polska żyła historią użytkowniczki sarusia55, która wysłała pozdrowienia z plaży w Stegnie. Niestety, niektóre trendy na TikToku bywają szkodliwe lub powielają dezinformacje. Tak było w przypadku rzekomej plagi zombie w Chinach.

Filmy oznaczone hasztagiem #zombiesinchina wygenerowały blisko sześć  mln wyświetleń na TikToku. Internauci dzielą się nagraniami, na których pokazują rzekome dowody na istnienie zombie w Chinach lub ostrzegają, by przygotować się na nadejście plagi. Trudno stwierdzić, kto traktuje trend z przymrużeniem oka, a kto na poważnie. Jaka jest geneza plotki o zarazie umarlaków?

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Zombie w Chinach. Kiedy powstała plotka?

Jak podaje newsweek.com, trend powstał w wyniku błędnej interpretacji artykułu z serwisu "We Are The Mighty" z 2021 roku. Autor zatytułował tekst "W ten sposób apokalipsa zombie najprawdopodobniej rozpocznie się w Chinach". Przedstawia w nim hipotetyczną sytuację, gdy plaga zombie ogarnia kraj komunistyczny, taki jak Chiny.

Dlaczego akurat Chiny? Autor tłumaczy, że zaraza zombie nie mogłaby wybuchnąć w Wielkiej Brytanii lub USA, w których rozgrywa się większość filmów o zombie. Są to bowiem kraje, które szybko informują opinię publiczną, gdy dochodzi do zagrożenia. Autor wymienia katastrofę w Czarnobylu jako przykład na to, że kraje komunistyczne zatajają informacje o kryzysie, przez co pogarszają sytuację.

Autor cytuj fragment powieści grozy pt. "World War Z" Maxa Brooksa: "Poprzez zatajenie prawdy o wybuchu plagi zombie, komunistyczny rząd chiński pomógł w rozprzestrzenieniu się zarazy". W 2013 powstała ekranizacja książki, w której główną rolę zagrał Brad Pitt.

World War Z - Zwiastun PL (Official Trailer)

Użytkownicy TikToka powołują się na wyżej wspomniany artykuł, aby dowieść, że w Chinach naprawdę wybuchła plaga zombie. Trudno dotrzeć do źródła, które wywołało histerię. Trend przeniósł się z TikToka na Twittera. "Newsweek" pisze o tysiącach zdezorientowanych i przestraszonych internautów, którzy szukają wiedzy o zombie w Chinach.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Czy w Chinach wybuchła zaraza zombie?

Nie, w Chinach nie wybuchła zaraza zombie. Żadna agencja informacyjna nie podała takiej wiadomości. Odważę się stwierdzić, że nigdy o takiej wiadomości nie usłyszymy. Dlaczego? Zombie nie istnieją. Wiem, dla niektórych osób może to być szok. Zombie są fikcyjnymi postaciami tak jak smoki, wróżka zębuszka i Świnka Peppa. Możecie spać spokojnie.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 33
  • emoji ogień - liczba głosów: 14
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 505
  • emoji smutek - liczba głosów: 21
  • emoji złość - liczba głosów: 30
  • emoji kupka - liczba głosów: 37
Magda,zgłoś
Uff ulżyło mi wczoraj jak widziałam filmik o zombie w Chinach to szybko wyłączyłam telefon i poszłam spać. Moje nogi się trzęsły ale widział też komentarze że to jest atrakcja w indonezji.
Odpowiedz
0
like
0
dislike
SzYmmoin,zgłoś
Dzięki bo sie bałem o to że te zomiaki dotrą wszędzie😱😭
Odpowiedz
1
like
0
dislike
Nela,zgłoś
Jestem zdezorientowana, ale ten artykuł szczegółowo mnie uspokoił. Przez chwilę myślałam, że nie mam przyszłości, ale teraz dalej mogę ją sobie wyobrażać. Przewidują w 2023 przez zjedzenie zarażonego mięsa krowy, ale jak? Jakim cudem krowa ma być zarażona? Nie kumam. Teraz to ja zaraz idę spać, nie w pełni spokojnie, ale uspokojona, że nie stracę nikogo tą drogą.
Odpowiedz
1
like
0
dislike
Zobacz komentarze: 7
Komentarze (7)
arrow
Lucky Girl Syndrome opanowało TikToka. Przepis na szczęście?