Balaclava Trend: Muzułmańskie kobiety porównują balaclavę do hidżabu. "To symbol dyskryminacji i opresji"
Muzułmańskie kobiety zabrały głos w sprawie balaclavy. Nie podoba im się to, że gdy one noszą hidżaby, to spotykają się z dyskryminacją, a gdy robią to uprzywilejowane kobiety w ramach mody, to te słyszą, że są "słodkie" i "modne".
Jeśli interesujecie się modą, to pewnie już macie je w szafie. Jeśli nie, to pewnie gdzieś już pojawiły się wam na feedzie - balaclavy. Niektórzy mówią na nią "kapturek" i twierdzą, że to po prostu kominiarki. W każdym razie ten zimowy, modowy hit narobił sobie wrogów.
Podobne
- Trend na TikToku o molestowaniu. Na czym polega "Subway shirt"?
- Najjjka grzmi w mediach społecznościowych. Narzeka na kobiety
- "TOPFREEDOM.PL", czyli czemu kobiety powinny móc chodzić bez koszulki.
- Kobiety w grach milczą albo przepraszają. Zatrważający raport naukowców
- Dominik Tarczyński uderza w kobiety. "Silna kobieta staje się facetem"
Muzułmanka Hafsa Lodi skrytykowała modę na noszenie balaclavy. Nie podoba jej się to, że gdy ona zakrywa twarz, to spotyka się z dyskryminacją i uprzedzeniami, a gdy robią to uprzywilejowane osoby w ramach mody, słyszą okrzyki zachwytu.
Balaclava? A co to takiego?
Balaclava to takie połączenie czapki i szalika. Rzeczywiście bardzo przypomina kominiarkę, jednak teraz zazwyczaj można ją kupić w wersji wełnianej czy kaszmirowej. Na Instagramie znajdziecie wiele osób, które taką balaclavę mogą wam wydziergać.
Może nie wiecie, ale balaclavy pojawiły się w 1854 roku. Podczas wojny krymskiej w miejscowości Bałakława brytyjscy żołnierze używali ich, by ochronić się przed niskimi temperaturami. Teraz "kapturki" wróciły i w zasadzie są chyba jednym z najmodniejszych (i przy tym najwygodniejszych) dodatków tego zimowego sezonu.
Co jest nie tak z balaclavą?
Nic dziwnego, że TikTok, w którym dziewczyna pokazuje jak zamienić zwyczajny szalik w balaclavę, stał się takim hitem. To on był też jednym z powodów zabrania głosu na temat kontekstu kominiarek. Muzułmanom nie spodobało się to, że religijne chusty nie cieszą się takim samym szacunkiem.
Głos w sprawie na łamach "Stylist" zabrała muzułmanka Hafsa Lodi. Stwierdziła, że kobiety, które noszą balaclavę są postrzegane w pozytywny sposób, a muzumańskie kobiety noszące chusty są odbierane dość negatywnie.
Dyskusja toczyła się trochę w obrębach tego, o czym mówi się w kontekście przywłaszczenia kulturowego. Tu jednak nie do końca można o nim mówić, w końcu balaclavy nie należą do muzułmańskiej tradycji, ale trzeba przyznać, że hidżab zakrywa twarz w podobny sposób.
Przeciwnicy balaclavy są zdania, że to, co postrzegamy jako modne, dla wielu jest przyczyną uprzedzeń. Wyszło trochę na to, że uprzywilejowane kobiety wypromowały coś, co dla wielu muzułmanek może być przyczyną dyskryminacji.
Kto ma rację?
Zarzuty Hafsy Lodi są w pewnym stopniu słuszne. To prawda, że inaczej traktujemy kobiety, które zasłaniają swoją twarz balaclavą, bo jest to po prostu wygodne i modne, a inaczej podchodzimy do kobiet zasłaniających swoją twarz ze względów religijnych.
Trzeba jednak pamiętać, że historycznie balaclava nie wywodzi się z kultury muzułmańskiej. Warto wiedzieć, że w niektórych krajach religijny ubiór, w tym hidżab, jest po prostu zakazany. Przykładem niech będzie Francja. Uczennice i studentki nie mogą nosić symboli religijnych, a działanie to ma na celu wsparcie muzułmanek w procesie emancypacji oraz ma chronić nieletnich.
Aspekt ubioru, o którym mówi Hafsy Lodi, jest też po prostu symbolem opresji na samych muzułmańskich kobietach i o tym też w całej tej dyskusji warto pamiętać.
Źródło: Dailymail, stylist.co.uk
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Koniec z wagarami? MEN chce walczyć z niską frekwencją
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos