Kobiety w grach głównie milczą

Kobiety w grach milczą albo przepraszają. Zatrważający raport naukowców

Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Anna RusakAnna Rusak,24.05.2023 17:00

Jeśli myśleliście, że seksualizowane kobiecych postaci w grach to jedyny problem, to się myliliście. Badanie naukowców pokazało, że męskie postaci mają o 50 proc. więcej dialogów w rozgrywkach. Gdy kobiety już się odzywają, to przepraszają.

W maju ruszyła kampania, która zwracała uwagę na seksualizowanie kobiet w grach. Marka Dove pokazała, że niestety bohaterki wciąż przedstawiane są w zbrojach z dużymi dekoltami i wcięciem w talii.

Teraz dochodzą do tego badania przeprowadzone przez naukowców w Glasgow i Cardiff w Wielkiej Brytanii. Po przeanalizowaniu 50 gier RPG dowiedli, że kobiety w grach głównie milczą. Jeśli już się odzywają, to przepraszają. Zdziwieni?

Męskie postaci mają ponad o 50 proc. więcej dialogów w grach

Naukowcy z uniwersytetów w Glasgow i Cardiff przeanalizowali dialogi z 50 gier RPG, które zostały wydane w latach 1986-2020. Wśród badanych tytułów znalazły się takie produkcje jak "Final Fantasy" i "Skyrim". W sumie przeanalizowano 6,2 mln wypowiadanych przez bohaterów i bohaterki słów. Badania zostały opublikowane w w czasopiśmie "Royal Society Open Science".

Co się okazało? Męskie postacie w grach RPG mają o 50 proc. więcej dialogów niż postaci kobiecie. Nawet w rozgrywkach, w których pojawiało się wiele kobiecych postaci np. w Final Fantasy X-2, głosy bohaterów wciąż przeważały. Jeśli kobiety już coś mówił, to najczęściej przepraszały, wyrażały wątpliwości lub uprzejmości.

- Chociaż spodziewaliśmy się, że męskich dialogów będzie więcej, byliśmy zaskoczeni, gdy odkryliśmy, jak niewiele gier - zaledwie trzy z pięćdziesięciu - zawierało ponad 50 proc. kobiecych dialogów - mówi, cytowana przez Independent, dr Stephanie Rennick z Uniwersytetu w Glasgow.

trwa ładowanie posta...

Potrzebujemy lepszej reprezentacji kobiet w grach

Badania pokazały również, że w grach wciąż pojawia się więcej męskich postaci - zarówno wśród głównych bohaterów, jak i pobocznych postaci. Zachowania również różniły się w zależności od płci. W grze "Stardew Valley" kobietom oferowano wino i sałatkę, a mężczyznom makaron i piwo.

To wszystko staje się jeszcze smutniejsze, gdy weźmie się pod uwagę fakt, że kobiety coraz częściej interesują się grami. Prezentacja Sony z 2021 r. podawała, że około 41 proc. posiadaczy konsoli PS4 i PS5 to osoby płci żeńskiej. Dziewczyny świetnie radzą sobie też na Twitchu.

Nie dziwi więc, że aż 74 proc. kobiet chce, by w grach pojawiało się więcej postaci kobiecych. Pozostaje nam tylko nadzieja, że twórcy wezmą sobie to wszystko do serca i w przyszłości nie tylko wprowadzą więcej bohaterek, ale i pozwolą im w ogóle na to, by coś w tej rozgrywce powiedziały...

trwa ładowanie posta...

Źródło: Independent

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 504
  • emoji ogień - liczba głosów: 20
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 110000
  • emoji smutek - liczba głosów: 11
  • emoji złość - liczba głosów: 28
  • emoji kupka - liczba głosów: 11036
Demokrata,zgłoś
75000 reakcji potwierdza to, że internet nie potrzebuje tylu feministycznych artykułów Dziękuje demokracji
Odpowiedz
8Zgadzam się0Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)
komentarze tez macie zepsute xd
Odpowiedz
5Zgadzam się0Nie zgadzam się
komentarze tez macie zepsute xd
Odpowiedz
4Zgadzam się0Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 15