Ambasada Rosji tworzy memy

Ambasada Rosji robi memy z kłamstwami o Ukrainie. Internauci nie dali się nabrać

Źródło zdjęć: © Twitter
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,07.03.2022 15:34

Media społecznościowe są pełne dezinformacji na temat wojny w Ukrainie. Niektóre przykłady propagandy są tak oczywiste, że wręcz obrażają intelekt odbiorcy. Oto jeden z takich przykładów, który "wyprodukowała" ambasada Rosji w Madrycie.

Odkąd rozpoczęła się wojna w Ukrainie, rosyjski rząd wykorzystuje różne środki, aby powielać fałszywą narrację o agresji na terytorium naszych wschodnich sąsiadów. Udaje się to raczej z miernym skutkiem, bo kłamliwy przekaz jest podawany w mało subtelnej formie. Pisaliśmy o rosyjskich influencerach, którzy powtarzają kłamstwa o Ukrainie, czytając wcześniej przygotowany tekst z kartki.

Wielu z nas szuka aktualnych wiadomości w social mediach. Ambasada Rosji w Madrycie postanowiła wykorzystać popularność Twittera, aby pouczyć internautów, jak powinni myśleć o wojnie w Ukrainie. Kremlowscy propagandziści stworzyli mem, którym chcieli przekonać zachodnie społeczeństwo do putinowskiej narracji. Spoiler: nie udało się.

trwa ładowanie posta...

Mem o niedźwiedziu broniącym swoich dzieci

Rosjanie tłumaczą, że mem przedstawia różnicę między narracją ukazywaną w zachodnich mediach a rzeczywistością. W mediach widać niedźwiedzia atakującego przestraszonego człowieka. Niedźwiedziem miałaby być Rosja, a człowiekiem Ukraina. W rzeczywistości - jak twierdzą autorzy mema - to ludzie (Ukraina wspólnie z NATO, UE i UK) chcą skrzywdzić niedźwiedzia. Zwierzę jest agresywne, ponieważ chroni swoje potomstwo.

Mem stworzony przez rosyjską ambasadę odwołuje się do znanej na Zachodzie grafiki, która ilustruje zjawisko medialnej manipulacji. Prawdopodobnie nieraz widzieliście ten obrazek, gdy operator kamery filmuje nożownika i ofiarę, ale w telewizji ukazane jest to w taki sposób, jakby ofiara atakowała napastnika.

Mem o manipulacji
Mem o manipulacji (Twitter)

Internauci zmieszali rosyjskich propagandzistów z błotem, bo stworzony przez nich mem wywołuje zażenowanie i salwy śmiechu. Grafika z niedźwiedziem mogłaby co najwyżej przekonać kogoś w Rosji, gdzie dostęp do wolnych mediów jest zablokowany, ale nie na Zachodzie. My mamy możliwość oglądania zbrodni wojennych, które rosyjskie wojsko dokonuje na okupowanych terytoriach w Ukrainie.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 2
  • emoji kupka - liczba głosów: 0