Zjawisko na granicy Alaski, Kanady i Rosji

Nagranie Księżyca, który prawie zderza się z Ziemią hitem internetu

Źródło zdjęć: © Vibez / Twitter
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,03.08.2022 12:45

W internecie popularne stało się nagranie pochodzące rzekomo z granicy Alaski, Kanady i Rosji. Pokazuje Księżyc, który prawie zderza się z Ziemią. Czy to w ogóle możliwe?

"Zjawisko na granicy Alaski, Kanady i Rosji trwa 36 sekundy , występuje raz w roku, a Księżyc jest tak blisko Ziemi, że wydaje się, że się z nią zderzy, potem całkowite zaćmienie Słońca" - brzmi opis filmu, który w mediach społecznościowych robi furorę.

Film zdobył ogromną popularność na Twitterze i Facebooku. Wielu internautów zwróciło uwagę, że nagranie przedstawia nieprawdziwe zjawisko. Inni uwierzyli, że Księżyc znajduje się nisko nad biegunem północnym. Okazuje się, że film to tylko wizja artysty.

Zjawisko na granicy Alaski, Kanady i Rosji
Zjawisko na granicy Alaski, Kanady i Rosji (Twitter)

Księżyc nad biegunem. Kto jest autorem nagrania?

Jak podaje fack-checkingowy portal Demagog, autorem nagrania jest ukraiński twórca o nicku Aleksey__n. Mężczyzna posiada konta na Instagramie, YouTube i TikToku. Zajmuje się produkcją krótkich nagrań wideo z wykorzystaniem efektów specjalnych. Jeden z jego filmów przedstawia zjawisko Księżyca przelatującego nisko nad powierzchnią Ziemi.

trwa ładowanie posta...

Nagrania stworzone przez artystę robią wrażenie. Na TikToku @aleksey__nz obejrzymy m.in. film przedstawiający eksplozję Ziemi widoczną z Księżyca czy okręt wojenny spadający na Kreml. Tak, one również powstały przy pomocy efektów specjalnych.

trwa ładowanie posta...

Czy Księżyc może być tak blisko Ziemi?

Portal Demagog podkreśla, że to jest niemożliwe, aby Księżyc zbliżył się do Ziemi na taką odległość, jak widać na nagraniu. Średnia odległość Księżyca od Ziemi wynosi 384,4 tys. km. W najbliższym punkcie nasz naturalny satelita oddalony jest od Ziemi o 363,3 tys. km. Nawet gdyby ten moment udało się zarejestrować, Księżyc i tak byłby o wiele mniejszy niż na popularnym filmie.

Źródła: Twitter/Demagog.org

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 3
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 3
Hali,zgłoś
Dałam się nabrać
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się