Anne Frank miała biały przywilej?

Anne Frank miała biały przywilej? Absurdalna debata na Twitterze

Źródło zdjęć: © Canva, Twitter
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,11.07.2022 19:00

Anne Frank w wieku 16 lat zmarła w nazistowskim obozie koncentracyjnym. Według niektórych użytkowników Twittera dziewczyna czerpała korzyści z powodu białego koloru skóry. Jeśli zastanawiacie się, o co w tym chodzi, uspokajamy, że nie jesteście osamotnieni.

Jeśli kiedykolwiek zauważycie dyskusję na temat Anny Frank na Twitterze, odłóżcie telefon, idźcie na spacer i zapomnijcie o sprawie. Ja popełniłem ten błąd i odkryłem, że Anne Frank jest istotną bohaterką w antysemickiej interpretacji dziejów. Dziewczynka miała być beneficjentką białego przywileju. Chodzi o korzyści, które społeczeństwo przyznaje ludziom o białym kolorze skóry.

Anne Frank była niemiecką Żydówką, która urodziła się we Frankfurcie nad Menem. Po przejęciu władzy przez Hitlera wyjechała z rodziną do Holandii. Kiedy Niemcy zajęli Holandię i rozpoczęły się prześladowania Żydów, Anne spędziła dwa lata w ukryciu. W tym czasie napisała pamiętniki, w których przedstawiła ówczesny świat z perspektywy nastolatki. Dziewczyna zmarła w wieku 16 lat na tyfus w obozie Bergen-Belsen w 1945 roku.

Po wojnie pamiętnik odzyskał Otto Frank – ojciec Anne. Na podstawie zapisków dziewczynki powstała książka, która tłumaczona była potem na wiele języków. Tytuł polskiego wydania to: "Dziennik Anne Frank". Powieść przedstawia oryginalną, bo widzianą z perspektywy dziecka, relację z czasów, gdy dziewczynka ukrywała się przed nazistami.

Anne Frank posiadała biały przywilej?

Anne Frank trafiła ostatnio do popularnych tematów na Twitterze w USA. Dyskusja dotyczy tego, czy dziewczyna posiadała biały przywilej. Niektórzy internauci uważają, że Żydzi w okresie II wojny światowej znajdowali się w korzystnej sytuacji ze względu na swój biały kolor skóry. Tak, jest to absurdalne założenie, biorąc pod uwagę, że miliony z nich zginęło w nazistowskiej machinie śmierci i nie pomógł im biały kolor skóry.

"Białym ludziom też zdarzają się złe rzeczy"

W zrozumieniu tej sytuacji być może pomogą wam cytaty z Twittera. Pochodzą one od osób, które sądzą, że Anne Frank znajdowała się w uprzywilejowanej pozycji społecznej. Wobec dziewczyny padają oskarżenia także o to, że była kolonizatorką. Podkreślmy to raz jeszcze, że chodzi o nastolatkę prześladowaną przez nazistów za to, że nie należała do tzw. aryjskiej rasy.

Anne Frank była nacechowana białym przywilejem. Ludziom z białym przywilejem zdarzają się złe rzeczy, ale nie mówcie im tego.

Tak, wszyscy biali są bezpieczni. Nikt nie mówi, że naziści nie brali za cel białych ludzi, tylko nam chodzi o to, że biali mogą się ukrywać za swoją bielą, tymczasem w nazistowskiej Ameryce czarni nie mogą tego robić.

Anne Frank zdecydowanie miała biały przywilej, ponieważ tylko biała dziewczyna mogła zyskać tak wielką sławę dzięki pamiętnikowi, którego nie napisała.

Anne Frank
Anne Frank (Twitter)
Anne Frank
Anne Frank (Twitter)
Anne Frank
Anne Frank (Twitter)
trwa ładowanie posta...

Ekspert od rasizmu: Dlaczego to porównujecie?

James Omolo, mieszkający od lat w Polsce kenijski badacz tematów rasowych związany z Uniwersytetem SWPS, aut książek takich jak m.in. "Strangers At The Gate: Black Poland"; "Crossing The Colour Line: Interracial Marriage And Biracial Identity", w rozmowie z Vibez.pl podkreśla, że sprawa jest co najmniej złożona.

- Te sytuacje w ogóle nie powinny być ze sobą porównywane - mówi Omolo i tłumaczy: - Z jednej strony, Anne Frank była prześladowana z powodu tego, że była Żydówką. Czyli w związku ze swoim pochodzeniem, tak samo, jak np. czarnoskórzy w USA. Czarnoskórzy byli - w okresie niewolnictwa, a nierzadko także potem - traktowani, jak zwierzęta. Żydzi w czasie Holokaustu trafiali do fabryk śmierci. Bycie Żydem i bycie czarnoskórym w tych momentach historii jest więc nieco podobne. Ale porównywanie sytuacji Frank w kontekście trwającego do wieków białego przywileju jest niedorzeczne. Gdyby Frank przetrwała wojnę, pewnie w kolejnych momentach historii mogłaby cieszyć się białym przywilejem, może nawet zamieszkałaby w państwie Izrael, którego polityka względem Palestyńczyków jest także rasistowska. Być może żyłaby w spokoju podczas, gdy nie-białe osoby na całym świecie do dziś są traktowane znacznie gorzej. Tak się jednak nie stało. Frank była ofiarą rasizmu i biały kolor skóry tego nie zmienił.

Źródła: Twitter/The Jerusalem Post

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 3
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 5
  • emoji smutek - liczba głosów: 2
  • emoji złość - liczba głosów: 4
  • emoji kupka - liczba głosów: 4
Proszę nie przekłamywać historii. To nie były "nazistowskie" obozy, tylko niemieckie. Nie naziści mordowali w nich ludzi, tylko Niemcy. Wszystko działo się na rozkaz i za pełną wiedzą i zgodą demokratycznego wybranego rządu Rzeszy Niemieckiej.
Odpowiedz
14Zgadzam się1Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)
Jaay,zgłoś
Biały przywilej nie istnieje. Anne Frank miała żydowski przywilej.
Odpowiedz
5Zgadzam się6Nie zgadzam się