Akcja #hakujemy_HiT. Wystarczy telefon by ujawnić kłamstwa w podręczniku do HiT-u
Ruszyła akcja #hakujemy_HiT. Jej autorzy stworzyli narzędzie, które wychwytuje manipulacje i błędy zawarte w podręczniku do HiT-u wydawnictwa Biały Kruk. Jak to działa? Wystarczy wziąć smartfon do ręki.
Od 1 września w programie szkół średnich zaczął obowiązywać przedmiot Historia i Teraźniejszość. Ministerstwo Edukacji i Nauki, jako pierwszy zaakceptowało do tego przedmiotu podręcznik pod redakcją prof. Wojciecha Roszkowskiego. Książka bywa określana przez dużą część nauczycieli jako ideologiczna, rasistowska i nacjonalistyczna. Większość polskich szkół nie zamierza z niej korzystać.
Podobne
- Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska apeluje do dyrektorów szkół w sprawie HiT-u. "Nie pozwólmy na polityczną indoktrynację"
- Czarnek odpowiada krytykom podręcznika HiT. "Obrzydlistwo w najczystszej postaci"
- 27 największych głupot z podręcznika do HiT-u [CYTATY]
- Ocenili Czarnkowi podręcznik do HiT-u. Tylko jeden się wyłamał
- Chcesz vlogować jak Marcin Dubiel? Liceum w Słupsku Cię tego nauczy!
W odpowiedzi na liczne kontrowersje wywołane treścią podręcznika powstała kampania #hakujemy_HiT. To wspólny projekt serwisu Gazeta.pl, agencji 180heartbeats JUNG v MATT i zespołu Panowie Programiści. Twórcy akcji postanowili wykorzystać błędy i manipulacje zawarte w podręczniku prof. Roszkowskiego, aby zaoferować uczniom lekcje samodzielnego, krytycznego myślenia.
Akcja #hakujemy_HiT
Na stronie hakujemyhit.org można znaleźć filtr AR do szybkiego wychwytywania manipulacji i opinii zawartych w kontrowersyjnym podręczniku do HiT-u. Wystarczy najechać aparatem w smartfonie na wybrane strony z książki prof. Roszkowskiego. Wówczas manipulacja lub opinia podświetli się sama, a wraz z nią pojawi się rzetelny komentarz ekspertów.
Filtr AR dostępny jest wyłącznie na mobilnej wersji strony. Jeśli nie posiadacie tego podręcznika do HiT-u , możecie sprawdzić, jak działa filtr na przykładowej rozkładówce na stronie hakujemyhit.org. Kampania trwa również na Instagramie pod hasztagiem #hakujemy_HiT.
Komentarze opracowali eksperci z dziedziny historii i metodyki. Są to historyk idei dr hab. Piotr Laskowski, historyk XX wieku prof. dr hab. Marcin Zaremba, historyk filozofii Sebastian Matuszewski, nauczyciel roku 2018 i kulturoznawca Przemysław Staroń oraz koordynatorka treści na temat różnorodności i inkluzywności w Gazeta.pl Wiktoria Beczek.
Źródło: hakujemyhit.org
Popularne
- PiriPiri zrobiło pierwsze w Polsce lody z kebabem. To nie jest żart
- Wersow wypuściła "Dorosłe serce". Śpiewa, że otrzymała chłód
- Rosyjski youtuber przesadził z prankami. Policja nie miała litości
- Pierwszy na świecie wyścig plemników. Będą zakłady, kamery, a nawet komentator
- "Best feeling, pozdro z fanem". O co chodzi w tym trendzie?
- Bombardiro Crocodilo i inne brainroty AI. Ten trend wyżre ci mózg
- Sylwester Wardęga przegrał z Marcinem Dubielem. Musi zapłacić 350 tys. zł?
- Gimpson (Gimper) ogłosił swój ostatni koncert. Klub wyprzedał W GODZINĘ
- Julia Żugaj ma nowego chłopaka? "Jest dla mnie teraz ogromnym wsparciem"