Akcja #hakujemy_HiT. Wystarczy telefon by ujawnić kłamstwa w podręczniku do HiT-u
Ruszyła akcja #hakujemy_HiT. Jej autorzy stworzyli narzędzie, które wychwytuje manipulacje i błędy zawarte w podręczniku do HiT-u wydawnictwa Biały Kruk. Jak to działa? Wystarczy wziąć smartfon do ręki.
Od 1 września w programie szkół średnich zaczął obowiązywać przedmiot Historia i Teraźniejszość. Ministerstwo Edukacji i Nauki, jako pierwszy zaakceptowało do tego przedmiotu podręcznik pod redakcją prof. Wojciecha Roszkowskiego. Książka bywa określana przez dużą część nauczycieli jako ideologiczna, rasistowska i nacjonalistyczna. Większość polskich szkół nie zamierza z niej korzystać.
Podobne
- Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska apeluje do dyrektorów szkół w sprawie HiT-u. "Nie pozwólmy na polityczną indoktrynację"
- Czarnek odpowiada krytykom podręcznika HiT. "Obrzydlistwo w najczystszej postaci"
- 27 największych głupot z podręcznika do HiT-u [CYTATY]
- Ocenili Czarnkowi podręcznik do HiT-u. Tylko jeden się wyłamał
- Chcesz vlogować jak Marcin Dubiel? Liceum w Słupsku Cię tego nauczy!
W odpowiedzi na liczne kontrowersje wywołane treścią podręcznika powstała kampania #hakujemy_HiT. To wspólny projekt serwisu Gazeta.pl, agencji 180heartbeats JUNG v MATT i zespołu Panowie Programiści. Twórcy akcji postanowili wykorzystać błędy i manipulacje zawarte w podręczniku prof. Roszkowskiego, aby zaoferować uczniom lekcje samodzielnego, krytycznego myślenia.
Akcja #hakujemy_HiT
Na stronie hakujemyhit.org można znaleźć filtr AR do szybkiego wychwytywania manipulacji i opinii zawartych w kontrowersyjnym podręczniku do HiT-u. Wystarczy najechać aparatem w smartfonie na wybrane strony z książki prof. Roszkowskiego. Wówczas manipulacja lub opinia podświetli się sama, a wraz z nią pojawi się rzetelny komentarz ekspertów.
Filtr AR dostępny jest wyłącznie na mobilnej wersji strony. Jeśli nie posiadacie tego podręcznika do HiT-u , możecie sprawdzić, jak działa filtr na przykładowej rozkładówce na stronie hakujemyhit.org. Kampania trwa również na Instagramie pod hasztagiem #hakujemy_HiT.
Komentarze opracowali eksperci z dziedziny historii i metodyki. Są to historyk idei dr hab. Piotr Laskowski, historyk XX wieku prof. dr hab. Marcin Zaremba, historyk filozofii Sebastian Matuszewski, nauczyciel roku 2018 i kulturoznawca Przemysław Staroń oraz koordynatorka treści na temat różnorodności i inkluzywności w Gazeta.pl Wiktoria Beczek.
Źródło: hakujemyhit.org
Popularne
- W sklepach pojawiło się malinowe masło. Czy to może być dobre?
- Viki Gabor wydała kolekcję ubrań "ARONOŁ". Kosmiczne ceny dresów
- Fagata dostała bana na Instagramie. Potężne czystki na serwisie
- Rekordowa kara dla Sylwestra Wardęgi. Influencer uważa, że sędzia się pomylił
- Andziaks kibicuje Lil Masti i odwrotnie. Jak Seksmasterka zareagowała na jej ciążę?
- Kartonii stworzyła własną kolekcję kosmetyków. Gdzie kupicie Cherry on Top?
- Gimper miał rację w sprawie z Lil Masti? Rzecznik Praw Dziecka protestuje przeciwko sharentingowi
- Toaleta nad morzem za 10 zł. Influencer zrobił aferę
- Mortalcio ma nową dziewczynę? Zagrała w jego teledysku