Hakujemy HiT

Akcja #hakujemy_HiT. Wystarczy telefon by ujawnić kłamstwa w podręczniku do HiT-u

Źródło zdjęć: © Vibez.pl / Biały Kruk, YouTube
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,29.09.2022 14:00

Ruszyła akcja #hakujemy_HiT. Jej autorzy stworzyli narzędzie, które wychwytuje manipulacje i błędy zawarte w podręczniku do HiT-u wydawnictwa Biały Kruk. Jak to działa? Wystarczy wziąć smartfon do ręki.

Od 1 września w programie szkół średnich zaczął obowiązywać przedmiot Historia i Teraźniejszość. Ministerstwo Edukacji i Nauki, jako pierwszy zaakceptowało do tego przedmiotu podręcznik pod redakcją prof. Wojciecha Roszkowskiego. Książka bywa określana przez dużą część nauczycieli jako ideologiczna, rasistowska i nacjonalistyczna. Większość polskich szkół nie zamierza z niej korzystać.

W odpowiedzi na liczne kontrowersje wywołane treścią podręcznika powstała kampania #hakujemy_HiT. To wspólny projekt serwisu Gazeta.pl, agencji 180heartbeats JUNG v MATT i zespołu Panowie Programiści. Twórcy akcji postanowili wykorzystać błędy i manipulacje zawarte w podręczniku prof. Roszkowskiego, aby zaoferować uczniom lekcje samodzielnego, krytycznego myślenia.

Akcja #hakujemy_HiT

Na stronie hakujemyhit.org można znaleźć filtr AR do szybkiego wychwytywania manipulacji i opinii zawartych w kontrowersyjnym podręczniku do HiT-u. Wystarczy najechać aparatem w smartfonie na wybrane strony z książki prof. Roszkowskiego. Wówczas manipulacja lub opinia podświetli się sama, a wraz z nią pojawi się rzetelny komentarz ekspertów.

Filtr AR dostępny jest wyłącznie na mobilnej wersji strony. Jeśli nie posiadacie tego podręcznika do HiT-u , możecie sprawdzić, jak działa filtr na przykładowej rozkładówce na stronie hakujemyhit.org. Kampania trwa również na Instagramie pod hasztagiem #hakujemy_HiT.

Komentarze opracowali eksperci z dziedziny historii i metodyki. Są to historyk idei dr hab. Piotr Laskowski, historyk XX wieku prof. dr hab. Marcin Zaremba, historyk filozofii Sebastian Matuszewski, nauczyciel roku 2018 i kulturoznawca Przemysław Staroń oraz koordynatorka treści na temat różnorodności i inkluzywności w Gazeta.pl Wiktoria Beczek.

Źródło: hakujemyhit.org

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 11
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 2
M_PIEKORZ,zgłoś
Kiedy wy POlacy od siedmiu boleści skończycie mieszać w głowach tym dzieciom i młodzieży ?! Nie pasuje wam, że w końcu dowiedzą się powojennej prawdy, boicie się tego jak ognia !!! Chcecie wychować młodzież na waszych teraźniejszych kłamstwach i manipulacjach, a to z historii dowiadujemy się prawdy !!!
Odpowiedz
1Zgadzam się1Nie zgadzam się