eko

5 profili na Instagramie, które pomagają żyć bardziej eko [LISTA]

Źródło zdjęć: © Sinitta Leunen / Pexels
Anna RusakAnna Rusak,08.03.2021 10:00

Bez zadęcia i po ludzku – czyli najlepsze konta w sieci, które pokazują, że bycie eko wcale nie jest takie trudne

Dzięki nim nasze życie staje się lepsze. Uczą jak wprowadzić proste zmiany, które przybliżają do bardziej świadomego i ekologicznego życia, ale przy tym nie oceniają, a do wszystkiego podchodzą z dużym dystansem.

Wejście na ich konta, to jak rozmowa z przyjaciółką/przyjacielem, dzięki której dowiadujemy się czegoś nowego i wartościowego, a przy tym nie zostajemy zjechani za nasze wybory. Jeśli czujecie, że to dobry moment na wprowadzenie do Waszego życia odrobiny ekologicznego podejścia, to ich profile przeprowadzą Was przez wszelkie zawiłości.

Obiecuję, że oprócz rzetelnej wiedzy i pouczających wskazówek znajdziecie też sporą dawkę luzu i humoru, bo w końcu nikt nie powiedział, że less waste i wszystkie inne nasze działania, pomagające w walce z kryzysem klimatycznym, muszą być nudne i sztywne.

Ubrania do Oddania

To profil tworzony przez Zosię i Tomka, dzięki któremu dowiecie się np. dlaczego warto prać ubrania z sieciówek (i nie tylko) zanim je na siebie założymy. Zosia rozprawia się też z mitami dotyczącymi second handów i tłumaczy, na co zwracać uwagę, gdy kupujemy ubrania z bawełny.

trwa ładowanie posta...

Poza tym ma cudowną energię, jest bardzo naturalna i w przystępny, ciekawy sposób tłumaczy wszelkie ubraniowe zawiłości. Poza tym nie wiem, kiedy znajduje czas na te wszystkie aktywności, ale naprawdę może być bardzo inspirującym wzorem dla wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć czegoś więcej o świadomym podejściu do ubrań.

Na koniec dodam, że Zosia z Tomkiem z chęcią pomagają młodym – wspierali grupę Z LIŚCIA, która zorganizowała pokaz mody używanych ciuchów (pisaliśmy o nim tutaj). A jeśli macie zbędne ubrania w szafie i chcielibyście przy okazji zrobić coś dobrego, to wejdźcie na ich stronę ubraniadooddania.pl i przekażcie swoją paczkę!

trwa ładowanie posta...

Szafa Sztywniary

Jeśli jeszcze nie obserwujecie Joanny, to nie wiem, co robicie w sieci. Absolutnie kocham jej podejście do życia eko/less waste, bo jest zupełnie niewymuszone, na luzie, bez większej spiny. Niech potwierdzeniem moich słów będzie fakt, że jest jedyną i niepowtarzalną influencerką szarego papieru toaletowego z Biedry.

Jej też zawdzięczamy genialny hashtag #zdrugiejszafy, dzięki któremu możecie podziwiać już ponad 27 tysięcy zdjęć z ciuchami z drugiego obiegu. Poza tym na jej profilu odnajdą się miłośnicy roślin i Ci, którzy lubią konkretne, ciekawe Stories.

Jeśli chcecie żyć świadomie, ale bez wielkiego nadęcia, to koniecznie śledźcie jej konto. Tylko pamiętajcie, żeby robić screeny Stories! Ja dzięki Joannie wiem, gdzie kupić najlepszy kubek termiczny (Duka) i co zrobić z kłaczkami na swetrze, żeby nie trzeba go było wyrzucać i był jak nowy (golarka).

trwa ładowanie posta...

Eko-logicznie

Jeśli potrzebujecie kogoś, kto w rzetelny i łatwy do przyswojenia sposób opowie o wszelkich eko mitach i ciekawostkach, to to najlepsze miejsce w sieci. Przemek, powołując się na badania naukowców wyjaśnia np. czy używanie fusów do kawy zamiast soli zimą jest ekologiczne i pokazuje, jak wygląda recykling szkła w praktyce.

Krótko mówiąc, to taki profil, który przeprowadzi Was przez wszelkie eko newsy i zawiłości, podpierając wnioski rzetelnymi badaniami. Na jego stronie możecie przeczytać, że na ekologię patrzy z perspektywy inżyniera-naukowca, wszystko weryfikuje i szuka najlepszych rozwiązań. No i w wolnym czasie uprawia grządki z rodziną, także chyba nie można go nie polubić.

trwa ładowanie posta...

Nanowośmieci

Specjalnością Julii jest #zerowaste, ale w najbardziej przystępnym i „ludzkim” wydaniu. Nie jesteście pewni, do którego kosza wyrzucić konkretne produkty? Ona znajdzie na to odpowiedź. Chociażby, jeśli nie wiecie np. czy metalowe zakrętki możecie wyrzucić do szkła razem ze słoikami, to u niej znajdziecie odpowiedź na te i wszelkie inne śmieciowo-gnębiące pytania.

Poza tym Julia doradzi, co zrobić z resztek – ciastko z owoców po kompocie czy olej z pączków, z którego powstaje mydło, to tylko mały ułamek jej niezwykłych pomysłów. Jest też mnóstwo ciekawostek – wiedzieliście chociażby o tym, że odpowiednie ułożenie ubrań w szafie może zmniejszyć nasz wpływ na środowisko?

Oczywiście znajdzie się też coś dla tych bardziej zaawansowanych. Jeśli chcielibyście np. założyć w domu kompostownik i dowiedzieć się o tym czegoś więcej, to profil Julii będzie najlepszym rozwiązaniem.

trwa ładowanie posta...

Jakmniej

Nazwa profilu Olgi chyba mówi sama za siebie, prawda? W każdym razie jej profil to nie tylko zbiór przydatnych trików, które pomogą nam żyć bardziej less waste, ale też pokażą, jak dobrze pielęgnować rośliny.

Możecie się też u niej dowiedzieć, czym jest eko kawa i na czym polega różnica między tą uprawianą w słońcu, od tej uprawianej w cieniu oraz oczywiście jak to wpływa na środowisko. A jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, jaka jest różnica między „Compostable” a „Biodegradable”, to u niej znajdziecie odpowiedź na to pozornie proste pytanie.

trwa ładowanie posta...

A Wy, jakie profile dodalibyście do naszej listy?

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
supersalmon,zgłoś
eko.paulinagorska polecam <3
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się