Aljas w utworze "Scarchest" opowiada o swojej mastektomii

Zrobiła ją, bo chciała, nie musiała. "Scarchest" - szczery do bólu utwór o mastektomii

Źródło zdjęć: © Instagram - Aljas
Maja Kozłowska,
30.07.2023 16:15

Aljas w rapie porusza problemy obecnego pokolenia, a jej twórczość jest mocno osadzona w kontekście społecznych relacji i nierówności. W najnowszym utworze bezpardonowo opowiada o swojej mastektomii.

Rapuje o tym, co ważne dla pokolenia Z, chociaż te wartości nie powinny ograniczać się do konkretnych roczników. Ma mocną perspektywę: prosperuje w rapowym podziemiu i na start dostał jej się bagaż doświadczeń. Nie jest łatwo przetrwać, a co dopiero wybić się w tak zmaskulinizowanej społeczności, jaką jest polski hip-hop. Szczególnie, jeśli jest się kobietą, lesbijką, identyfikującą się jako osoba queerowa (z racji, że Aljas jest osobą queerową, w tekście zdecydowaliśmy się używać różnorodnych zaimków).

Aljas ma na koncie trzy EP-ki, a oprócz solowej działalności z Vrthurem tworzy duet Pirotechnika. Współpracował m.in. z Frankiem Warzywa, asl33pem czy Sylvią Baudelaire. Na trackach nawijał w różnym stylu o różnych rzeczach. Spektrum jej twórczości jest ogromne: od trapowej wiksy w towarzystwie wyliczania wad ASP, przez oldschoolowy lovesong dla dziewczyny, aż po rapowy fanfik o miłości Biedronia i Bosaka.

Do kolekcji utworów dołączył kolejny, niesamowicie intymny i bardzo ważny. W "Scharchest" Aljas rapuje o swojej mastektomii. Utworowi towarzyszy wideo, które również jest jego autorstwa.

Aljas nagrał numer, w którym opowiada o mastektomii
Aljas nagrał numer, w którym opowiada o mastektomii (Instagram - Aljas)

Aljas nagrała utwór o usunięciu piersi: "Wytnij mi to, wytnij, czuję to pod skórą"

Na oldschoolowym bicie padają mocne słowa: Aljas jest w swoim przekazie bardzo bezpośredni i raczej nie kryje się za zawoalowanymi metaforami. "Scharchest" opowiada o jej doświadczeniach - dyskomforcie, którego doświadczała względem własnego ciała, strachu przed podjęciem decyzji o mastektomii, a także ulgi, która przyszła po operacji.

Usunięcie piersi to wciąż dość wrażliwy społecznie temat, który kojarzy się przede wszystkim z leczeniem i zapobieganiem rakowi lub dokonywaniem tranzycji. Aljas poddała się mastektomii z zupełnie innego powodu. Dysforia nie dotyczy wyłącznie osób transpłciowych, a wszystkich osób różnorodnych płciowo.

"Boli, ale w końcu jestem sobą. Nowonarodzony, teraz żadnych alkoholi, synu musi się zagoić, oblejemy to, gdy tylko wrócę do szczytowej formy."

Operacja usunięcia piersi nie jest refundowana przez NFZ, jeśli nie jest przeprowadzona prewencyjnie przed rakiem piersi lub nie ma innych medycznych przesłanek ku zabiegowi. Aljas za mastektomię zapłaciła 17 tys. zł.

Aljas - SCARCHEST [Official Visualizer]

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 10
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 5
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 7
trach,zgłoś
ja bym to zrobil za dwa wina owocowe
Odpowiedz
0Zgadzam się3Nie zgadzam się
joandrzej,zgłoś
a kogo to ma obchodzic i dlaczego?
Odpowiedz
9Zgadzam się6Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)