Czy młodzi ludzie czują, że mogą zmienić świat? [SONDAŻ]
Zapytaliśmy młode Polki i Polaków o ich postawy i aktywność społeczną. Co jest dla nich ważne, w co i w jaki sposób się angażują?
W ramach projektu #MamWpływ Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat wykonało dla nas sondaż internetowy wśród osób w wieku od 18 do 25 lat. Pytaliśmy w nim o zaangażowanie społeczne i związane z nim zagadnienia.
Podobne
- Jay-Z czy Gen Z? Wpadka posła PiS rozbawiła Szymona Hołownię
- Apel do Barbary Nowackiej. "Chcemy zapobiegać wykluczeniom"
- Bieda w Polsce i przerażające dane. "Zdarza mi się płakać w sklepie"
- Culturomaniaczka o rynku literackim. "Brakuje mi reprezentacji" [WYWIAD]
- Aborcja polaryzuje społeczeństwo? Polacy w większości są zgodni
Na pytanie "Czy uważasz, że Twoje działanie może wpłynąć na zmianę świata na lepszy?" 54,9 proc. respondentów odpowiedziało twierdząco. 16,4 proc. jest przeciwnego zdania, aż jedna trzecia ankietowanych jeszcze się w tej kwestii waha.
Aż 80 proc. ankietowanych wierzy, że ich działanie może mieć pozytywny wpływ na ich samych i na najbliższe otoczenie. Tylko 25,6 proc. uważa, że mają siłę sprawczą w skali kraju. Można spekulować, że to wynik atomizacji naszego społeczeństwa, czyli przekonania, że każdy sobie statkiem, sterem i okrętem. Wiąże się to z zaufaniem społecznym, które w kolejnym pytaniu nasi respondenci trafnie oceniają jako raczej niskie niż wysokie.
Czy zaufanie społeczne w Polsce rośnie?
Pokrywa się to z danymi Centrum Badania Opinii Społecznej z 2022 r., które wskazują, że poziom zaufania społecznego w Polsce jest ujemny. W ankiecie Ipsos z tego samego roku, odsetek Polek i Polaków, którzy zgodzili się z twierdzeniem "większości ludzi można ufać" to tylko 16 proc. Dla porównania w Europie największe zaufanie do innych mają Holendrzy (48 proc.), Szwedzi (47 proc.) i Brytyjczycy (43 proc.).
Wśród naszych ankietowanych na pytanie: "Czy uważasz, że można ufać ludziom?" "raczej tak" i "zdecydowanie tak" odpowiedziało w sumie 30,4 proc. respondentek i respondentów. Mamy nadzieję, że to zwiastun wzrostu zaufania społecznego. Jest ono ważnym czynnikiem przewidującym poziom współpracy, a co za tym idzie ogólnego dobrobytu w społeczeństwie.
Pisaliśmy o tym, że bardzo niskie zaufanie społeczne w Polsce nie oznacza, że jesteśmy jako naród mało uczciwi. Przeciwnie, chociażby w opisanym tu eksperymencie okazało się coś zupełnie przeciwnego.
W co angażuje się pokolenie Z?
Poprosiliśmy też nasze ankietowane i ankietowanych o ocenienie na skali od jeden do pięciu, jak ważne są dla nich konkretne wartości. Dla zdecydowanej większości bardzo duże znaczenie ma zdrowie psychiczne. Młodzi ludzie w Polsce znajdują się w paradoksalnej sytuacji. Z jednej strony mają dużą i cenną świadomość konieczności dbania o zdrowie psychiczne na równi z fizycznym, a z drugiej dostępność i jakość ochrony tego zdrowia w naszym kraju pozostawia jeszcze bardzo wiele do życzenia.
Wśród respondentów 60 proc. zadeklarowało, że angażuje się w działania społeczne. Aż 53 proc. z nich robi to za pomocą aktywności w mediach społecznościowych. Można narzekać, że to nie to samo co bardziej aktywne formy działalności, ale podnoszenie świadomości i deklarowanie się po stronie pozytywnych zmian też są ważne. Dla osób z pokolenia Z aktywność w sieci nie jest "dodatkiem" do "prawdziwego" życia, a jego pełnoprawną częścią, co dobrze pokazują odpowiedzi na pytanie: "Jak często korzystasz z mediów społecznościowych?"
Młode Polki i Polacy, którzy podejmują działania na rzecz ulepszania świata, wybierają przede wszystkim działania charytatywne (57 proc.), następnie ekologię (48,2 proc.), aktywność na rzecz społeczeństwa (np. społeczności lokalnej), a także na rzecz zdrowia psychicznego (37,8 proc.).
Działalność związaną z sytuacją mniejszości LGBTQ+ angażuje 28,9 proc. respondentów w grupie aktywnych, zaś wsparcie osób niepełnosprawnych 22,9 proc. Pojedyncze deklarowane aktywności dotyczą udziału w protestach, krwiodawstwa, wolontariatu dla zwierząt.
Źródło: Sondaż "Zaangażowanie społeczne młodych Polek i Polaków" został przeprowadzony we współpracy z wp.pl od 16 do 20 czerwca 2023 r. przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat® metodą CAWI wśród 414 osób w wieku od 18 do 25 lat, zamieszkujących na terenie Polski.
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku