Znów upadł koń w drodze do Morskiego Oka. Czy to się kiedyś skończy?
27 czerwca przewrócił się kolejny koń ciągnący wóz z turystami na trasie do Morskiego Oka. Dlaczego te transporty nie są jeszcze zakazane?
Na Twitterze 28 czerwca pojawiła się kolejna relacja o koniu ciągnącym wóz z turystami na Morskie Oko, który zasłabł i musiał zostać zabrany z trasy samochodem. W Polsce takie znęcanie się nad zwierzętami jest dozwolone zarówno w Tatrzańskim Parku Narodowym, jak i w Krakowie.
Podobne
- Raport Fundacji Viva!. Konie z Morskiego Oka są zabijane na mięso
- 14 tys. owiec uwięzionych na statku. "Tortura dla zwierząt"
- Co dalej z końmi z Morskiego Oka? Burmistrz Zakopanego ma pomysł
- "Czarne mamby" walczą z kłusownictwem. Kobiety chronią afrykańskie zwierzęta
- Kilkadziesiąt krokodyli uciekło z hodowli. Gady pozostają na wolności
Ilustrujące tweeta zdjęcie nie pochodzi z opisywanego zdarzenia, które mogło wyglądać jeszcze bardziej drastycznie.
"Po 16 na ostatniej prostej, już niemal na Palenicy Białczańskiej, jeden z nich [red. koni] się przewrócił. Nie można zakładać, że się potknął. Z relacji świadków (którzy schodzili z góry) wynika, że koń leżał kilkanaście minut na asfalcie i nie mógł wstać o własnych siłach. Jego język był siny, a oczy wywrócone tak, że było widać same białka. Po pewnym czasie wstał i został zabrany samochodem do stajni, gdzie miał go przebadać lekarz weterynarii" - wyjaśnia na Twitterze @as_arek.
"Niestety nie wiemy jeszcze, jakie są wyniki tych badań" - dodaje.
Użyte w tweecie zdjęcie pochodzi z kampanii Fundacji Viva!, która od 2014 r. walczy o zaniechanie męczenia koni wożeniem ludzi trasą do Morskiego Oka. Anna Płaszczyk, która zajmuje się w fundacji tą sprawą, w kwietniu 2023 r. powiedziała serwisowi oko.press: - Jesteśmy 10 lat później i niewiele się zmieniło. Mam ogromne wyrzuty sumienia i pretensje do siebie, bo przez ten czas życie straciło wiele zwierząt - mówiła Płaszczyk.
Osobami, które Viva! próbuje pociągnąć do odpowiedzialności, są: dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN), starosta tatrzański i szef stowarzyszenia fiakrów. To oni nie chcą zakończyć niepotrzebnego, ale dochodowego procederu.
Dlaczego konie wciąż ciągną wozy nad Morskie Oko?
Dlaczego osoby, którym nie chce się użyć nóg do pokonania łatwej trasy na Morskie Oko, są wożone przez zaprzęgi, a nie na przykład meleksy? Jak podał oko.press, fakirom nie podobało się, że meleks może zabrać tylko osiem osób, a wóz 12. Nie przekonuje ich o połowę krótszy czas podróży pojazdem elektrycznym.
Według fundacji Viva! limit 12 osób pod górę i 14 w dół jest poważnym przeciążaniem koni. Tym bardziej że w trasie z Morskiego Oka limit jest wyższy niż nad jezioro, nie ma uzasadnienia. Wyhamowując napierający na nie z góry wóz, konie są de facto bardziej obciążone.
Nawet bez uwzględniania przeciążeń, konie pracują cały rok, w mrozie i upałach, nieodwracalnie niszcząc stawy na asfalcie. Do rzeźni trafiają w wieku około ośmiu lat. Średnia długość życia niezamęczanych koni to ok. 25-30 lat. Co roku na trasie do Morskiego Oka pracuje ok. 250-350 zwierząt.
Do opisywania tego procederu często używa się słowa "barbarzyństwo". Możliwe, że w dzisiejszych czasach nie niesie ono już ze sobą ładunku emocjonalnego, który budziłby rzeczywisty sprzeciw. Bardziej precyzyjne opisanie nastawienia osób, które wciąż korzystają z tych wozów to sadyzm i bezmyślność.
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos