Marta Grzeszczuk

Znów upadł koń w drodze do Morskiego Oka. Czy to się kiedyś skończy?

Źródło zdjęć: © @viva.org.pl, canva
Marta Grzeszczuk,
29.06.2023 13:45

27 czerwca przewrócił się kolejny koń ciągnący wóz z turystami na trasie do Morskiego Oka. Dlaczego te transporty nie są jeszcze zakazane?

Na Twitterze 28 czerwca pojawiła się kolejna relacja o koniu ciągnącym wóz z turystami na Morskie Oko, który zasłabł i musiał zostać zabrany z trasy samochodem. W Polsce takie znęcanie się nad zwierzętami jest dozwolone zarówno w Tatrzańskim Parku Narodowym, jak i w Krakowie.

trwa ładowanie posta...

Ilustrujące tweeta zdjęcie nie pochodzi z opisywanego zdarzenia, które mogło wyglądać jeszcze bardziej drastycznie.

"Po 16 na ostatniej prostej, już niemal na Palenicy Białczańskiej, jeden z nich [red. koni] się przewrócił. Nie można zakładać, że się potknął. Z relacji świadków (którzy schodzili z góry) wynika, że koń leżał kilkanaście minut na asfalcie i nie mógł wstać o własnych siłach. Jego język był siny, a oczy wywrócone tak, że było widać same białka. Po pewnym czasie wstał i został zabrany samochodem do stajni, gdzie miał go przebadać lekarz weterynarii" - wyjaśnia na Twitterze @as_arek.

"Niestety nie wiemy jeszcze, jakie są wyniki tych badań" - dodaje.

Użyte w tweecie zdjęcie pochodzi z kampanii Fundacji Viva!, która od 2014 r. walczy o zaniechanie męczenia koni wożeniem ludzi trasą do Morskiego Oka. Anna Płaszczyk, która zajmuje się w fundacji tą sprawą, w kwietniu 2023 r. powiedziała serwisowi oko.press: - Jesteśmy 10 lat później i niewiele się zmieniło. Mam ogromne wyrzuty sumienia i pretensje do siebie, bo przez ten czas życie straciło wiele zwierząt - mówiła Płaszczyk.

Osobami, które Viva! próbuje pociągnąć do odpowiedzialności, są: dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN), starosta tatrzański i szef stowarzyszenia fiakrów. To oni nie chcą zakończyć niepotrzebnego, ale dochodowego procederu.

Dlaczego konie wciąż ciągną wozy nad Morskie Oko?

Dlaczego osoby, którym nie chce się użyć nóg do pokonania łatwej trasy na Morskie Oko, są wożone przez zaprzęgi, a nie na przykład meleksy? Jak podał oko.press, fakirom nie podobało się, że meleks może zabrać tylko osiem osób, a wóz 12. Nie przekonuje ich o połowę krótszy czas podróży pojazdem elektrycznym.

Według fundacji Viva! limit 12 osób pod górę i 14 w dół jest poważnym przeciążaniem koni. Tym bardziej że w trasie z Morskiego Oka limit jest wyższy niż nad jezioro, nie ma uzasadnienia. Wyhamowując napierający na nie z góry wóz, konie są de facto bardziej obciążone.

Nawet bez uwzględniania przeciążeń, konie pracują cały rok, w mrozie i upałach, nieodwracalnie niszcząc stawy na asfalcie. Do rzeźni trafiają w wieku około ośmiu lat. Średnia długość życia niezamęczanych koni to ok. 25-30 lat. Co roku na trasie do Morskiego Oka pracuje ok. 250-350 zwierząt.

Do opisywania tego procederu często używa się słowa "barbarzyństwo". Możliwe, że w dzisiejszych czasach nie niesie ono już ze sobą ładunku emocjonalnego, który budziłby rzeczywisty sprzeciw. Bardziej precyzyjne opisanie nastawienia osób, które wciąż korzystają z tych wozów to sadyzm i bezmyślność.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 4
  • emoji złość - liczba głosów: 15
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Anty fan TPN,zgłoś
8 sierpnia to samo, koń spieniony. Widać było, że większość kursów była przeciążona. Nikt z tym nic nie robi! To jest hańba dla dyrekcji TPN, hańba, dla władzy, która nic sobie z tego nie robi!
Odpowiedz
2Zgadzam się0Nie zgadzam się
Polak,zgłoś
Bylem 01.08 23 na trasie morskiego Oka, na uwagę że koń jest spieniony Woźnica najpierw zaatakował słowami moją żonę a jak zainterweniowalem to vylem przez niego w sposób agresywny prowokowany do zaczepki .To jest niewyobrażalny SADYZM nad zwierzętami, niech wezmą się do prawdziwej roboty np. Czyszczenie zasranych toalet na szlaku które sprzątanie nie widziały od dawna .
Odpowiedz
6Zgadzam się0Nie zgadzam się
Jaaaa,zgłoś
Nie macie pojęcia na tem koni, a wielce się udzielacie. Jeszcze trochę to zwierząta będą miały większe prawa od ludzi.
Odpowiedz
3Zgadzam się21Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (3)
Zobacz komentarze: 18