Zmiany w religii w szkole? Polacy nie mają wątpliwości [SONDAŻ]
Od dłuższego czasu temat religii w szkołach wzbudza niemałe kontrowersje. Wielu wierzących uważa, że przedmiot jest ogromnie ważny i powinno poświęcać się mu więcej czasu. Tymczasem według nowego sondaży Polacy popierają pomysł zmniejszenia liczby godzin przedmiotu w tygodniu.
Kwestia obecności religii w szkole budzi wiele kontrowersji. Zwolennicy argumentują, że religia w szkole pozwala na rozwijanie wartości duchowych i moralnych, a także daje możliwość lepszego zrozumienia tradycji kulturowych. Uważają, że nauczanie religii wspiera rozwój osobisty i wychowawczy uczniów.
Przeciwnicy jednak wskazują, że szkoła powinna być neutralna światopoglądowo, a nauczanie religii może prowadzić do wykluczania osób o innych wiarach. Zamiast tego proponują, żeby religia odbywała się poza szkołą.
Nowe zasady prowadzenia religii w szkołach?
Od dłuższego czasu trwa zacięty spór pomiędzy osobami, które chcą za wszelką cenę, aby religia w dalszym ciągu funkcjonowała w szkole w dotychczasowej formie, a osobami, które uważają, że należy zmienić zasady nauczania tego przedmiotu. Polska organizacja pozarządowa zajmująca się badaniem rynku i opinii publicznej IBRiS na zlecenie portalu "Rzeczpospolita" przeprowadziła ankietę na temat tego, czy religia powinna odbywać się na pierwszych i ostatnich lekcjach, czy oceny z religii powinny wliczać się do średniej oraz czy należy zredukować liczbę godzin religii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
ZETKACPER: CHCĘ ZOSTAĆ POLITYKIEM!
Ankietowani chcą zmian
Z badań przeprowadzonych na początku września tego roku wynika, że 60,3 proc. ankietowanych jest za tym, aby oceny z religii nie wliczały się do średniej. Przeciwko było 28,4 proc. respondentów, a 11,3 proc. zadeklarowało, że nie ma w tej sprawie zdania. Dodatkowo aż 61,6 proc. uczestników ankiety poparło pomysł, żeby religia odbywała się na pierwszej lub ostatniej lekcji, a gdyby chętnych było mniej niż siedmiu, klasy mogłyby być łączone. Przeciwko było 27,3 proc. ankietowanych. Zdania w tej sprawie nie miało 11 proc. respondentów.
Z kolei ponad połowa, a dokładnie 56 proc. badanych popiera pomysł ograniczenia liczby lekcji religii do jednej w tygodniu. Pomysł nie spodobał blisko jednej trzeciej ankietowanych, a ponad 12 proc. nie miało zdania w tym temacie.
Źródło: Portal dla edukacji
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos